Sağlık

Protein Tozu Zararlı Mı?

Bugünkü yazımda sizlere protein tozu ile ilgili bilgiler vereceğim. Protein tozu zararlı mı? Ne zaman, ne şekilde ve kimler tarafından kullanılması doğrudur?

SAĞLIKLI YAŞAM VE SPOR

Sağlıklı bir yaşam için çoğumuz spor ve egzersiz yapıyoruz. Ancak spor ve egzersiz yanlış uygulandığında ve yanlış beslenme de buna eşlik ettiğinde fayda yerine zarar verir. Bir uzmana danışılmadan yapılan sportif faaliyetler, bilinçsiz hareketler nedeniyle kas dokusunun zedelenmesine, kırıklara ve sakatlanmalara neden olabilir. Bilinçsiz beslenme de varsa, vücudun zayıf düşmesi kaçınılmaz olur. Ve bir çok hastalık peşi sıra gelir. Bu nedenle yapmayı düşündüğünüz egzersizleri ve sportif faaliyetleri gerekli sağlık kontrollerinden geçtikten sonra ve mutlaka bir uzmana danışarak yapmalısınız. Salonlarda ve açık hava sporları yapılırken kullanılan gıda takviyeleri ve vitaminler bilinçsiz kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Ağır spor yapan ve vücut geliştiren kişiler bir uzmana danışmadan gıda takviyelerinden biri olan protein tozu ve vitaminleri kullanırlarsa sağlıklarını bozabilirler. Bu ürünler sadece profesyonel düzeydeki sporcular tarafından kullanılabilir. Ancak kolay ulaşılması sebebiyle hemen her seviyedeki sporcular ve özellikle vücut geliştirme üzerine çalışan kişiler bu ürünleri sıklıkla kullanmaktadır.

PROTEİN NEDİR?

Protein vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Hücre gelişimini destekler ve kansızlık oluşumunu engeller. Vücut direncini ve kas dokusunu güçlendirir. Protein, et, yumurta, süt, yoğurt, peynir, fasulye, nohut, badem, kabak çekirdeği gibi gıdalarda çokça bulunur. Yüksek molekül ağırlığına sahip amino asitlerden oluşur, organik bir bileşiktir. Protein vücuda girdiğinde mide ve ince bağırsaklarda amino asitlerine parçalanır ve sindirilir. Emilimi ince bağırsak yoluyla gerçekleşir. Protein kan yoluyla karaciğere taşınır. Vücudun enerji talebini karşılar. Metabolizmanın ihtiyacına göre karaciğerden kullanılır.

PROTEİN TOZU NEDİR? NASIL ELDE EDİLİR?

Protein tozları, peynir altı suyunun izole edilmesi ile ve süt proteini, soya proteini ve yumurta proteini ile elde edilir. Kimyasal ve ışıl işlemler uygulanarak protein saflaştırılır. Bu işlemler sayesinde protein tozunun kalitesi ve vücut tarafından ne kadarının kullanılabileceği belirlenir. Bazı hücreler peptit bağ yaratır, doku, organ oluşumu ve gelişimi için proteine ihtiyaç olur. Protein tozlarının sadece profesyonel sporcular tarafından uzman eşliğinde tüketilmesi gerekir. Ancak ne yazık ki protein tozları vücut geliştirme ile ilgilenenler tarafından kas kütlelerinin hızlı şekilde arttırılması için bilinçsizce tüketilmektedir. Protein tozları temelinde sağlıklı olmayan, vücudun dengesini bozan ve aşırı tüketildiğinde sağlık problemlerine yol açan ürünlerdir. Protein aslında vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinlerden biri olsa da kimyasal içerikle hazırlandığında ve bilinçsiz tüketildiğinde kemik erimesinden bağırsak ve organ yıpranmalarına kadar bir çok sağlık sorununa yol açabilir.

Profesyonel sporcuların alması gereken protein, normal bireylerin alması gereken protein miktarının yaklaşık iki mislidir. Bazı durumlarda vücudun ihtiyaç duyduğu proteini besinler sağlayamaz. Bu gibi durumlarda spor hekimi ve beslenme uzmanı kişiye belirlenen protein ihtiyacı için protein tozu önerebilir. Piyasada satılan protein tozlarının ne derece sağlıklı olduğu tartışma konusudur. Ürünlerin bazılarında doping olarak adlandırılan performans arttırıcılar ve vücuda zarar veren içerikler de bulunmaktadır.

KİMLER PROTEİN TOZU KULLANABİLİR?

Her birey gündelik yaşantısı içinde düzenli ve dengeli beslemelidir. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besin ögeleri gıdalar ile alınabilir. Vitamin ve diğer besin takviyeleri ise mutlaka bir uzman hekim ya da diyetisyen tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Spor ve egzersize bağlı olarak vücudun ihtiyacının artışı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Profesyonel sporcular dışında sporla ilgilenen kişilerin düzenli ve dengeli beslenmesi, metabolizmanın ihtiyacı olan tüm besinleri karşılar. Sıra dışı durumlar haricinde profesyonel olmayan kişilerin protein tozu ve diğer besin takviyelerini kullanmaları önerilmez. Profesyonel sporcular bir uzmanın önerdiği şekilde ve ihtiyacı kadar bu ürünlerden kullanabilir. Ancak bu şekilde protein tozunun faydası görülebilir.

PROTEİN TOZU ZARARLI MI?

Protein tozu zararlı mı? Protein tozları, sadece profesyonel sporcular tarafından uzman eşliğinde kullanılmalıdır. Uzman, kişinin ihtiyacı olan günlük gereksinim miktarını belirler ve protein tozunu bir besin takviyesi olarak verir. Ağır antrenman sonrasında kas dokusu onarımında, kas ve kemiklerin güçlenmesinde faydalı olan protein tozu her birey için gerekli değildir. Çevreden, arkadaşlardan gelen tavsiyelerle, kulaktan dolma bilgilerle bir uzmana ya da diyetisyene danışmadan kullanılan protein tozları vücuda yarardan çok zarar verir. Protein tozlarının aşırı kullanımı vücudun gereksiniminden fazla proteine maruz kalmasına ve kemik erimesine yol açabilir. Ayrıca bağırsak sorunlarına da sebebiyet verebilir.

PROTEİN TOZUNUN ZARARLARI NELERDİR?

  • Kalp Hastalıkları
  • Kemik Erimesi
  • Böbrek Taşı Oluşumu
  • Karaciğer Hastalıkları

Sağlıklı bir yaşam için rutin sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin. Protein tozlarını ve diğer besin takviyelerini bir uzmana danışmadan kullanmayın. Protein bakımından zengin gıdalarla beslenerek bir takviyeye ihtiyaç duymadan normal düzeyde sporunuzu yapın.

SAĞLIKLI GÜNLER

İştah Kesen Tok Tutan Yiyecekler

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. spor yaptığım dönemlerde sadece yiyeceklerden yeterli miktarda proteini elde edemiyordum. ancak protein tozlarını denemedim. denemeyeceğim de bu gidişle çünkü sporu bıraktım.

  2. Bilinçsizce ve kontrolsüz kullanılmadığı sürece… yazı için Müge hanım a teşekkürler.

  3. Belli ölçüde kullanıldığında sorun olmıcagını düşünüyorum cevremdede kullanan sporcu arkadaslar var.. Ama burda zararlı bölümleri okudugumda cidden önemli noktalar.. kesinlikle kontrol altında devam edilmeli bence.

  4. Bana göre protein tozu kullanımı her anlamda zararlı. Doktor da yazsa uzman da Önerse zararlı. Sonucta tamamiyle kimyasal bir şekilde üretiliyor. Ve karaciğer enzimleri bu durumdan çok çabuk etkileniyor ne yazık ki. Çevremde kullanan olunca uyarıyorum ama tabii ki yine de karar onların.

  5. Kesinlikle yiyecekler disinda alinan ek proteini onaylamiyorum insan kendine bunu yapmamali

  6. Hiç kullanmadım.Ama ne kadar zararlı hatta ölümcül olabileceklerini biliyorum.Bu nedenle uzak durulması gerektiğine inanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu