Sağlık

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Özellikle mevsim geçişlerinde, havalar değişkenlik gösterdiğinde hastalıklar kendini gösteriyor. Ve yine gündem bağışıklık sistemi oluyor. Aslına bakarsak bağışıklık sistemi her zaman önemli bir konu. Güçlü bir bağışıklık sistemi için en önemli etmen,sağlıklı ve düzenli beslenmek. Bazı doğal ürünler de bu konuda destekleyici oluyor. Bu sebeple bağışıklık sisteminizi güçlendiren propolis ve arı sütünün faydalarını sizlerle paylaşmak istedik.

PROPOLİS NEDİR?

Propolis , arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip doğal bir besindir. Arılar propolisi kovandaki mikropları yok etmek ve arı kolonisinin sağlığını muhafaza etmek için kullanır. Propolisin nar ekşisiyle karıştırıldığında antioksidan etkisinin 80 kat daha fazla etkili olduğu kanıtlanmıştır. Propolis kovanda yarattığı etki ile insan vücudunda da aynı etkiyi yaratır. Tabi bunun için doğru işlenmesi şarttır. Mikrop ve bakterileri öldürerek, vücudun bağışıklığını güçlendirip, hastalıklarla savaşmasına yardımcı bir besindir.

PROPOLİS NASIL ELDE EDİLİYOR?

Propolis ham haliyle tüketilebilecek özellikte bir besin değildir. Kovanda balmumuyla karışık halde olur ve oldukça sert bir üründür. Ham haliyle vücudumuz propolisi sadece yüzde 2 oranında sindirebilir. Bu nedenle tüketilecek uygun hale getirmek için, uzmanların uygun şartlarda ayrıştırma işlemi yapması gerekmektedir. Propolis eğer sağlıklı ve uygun şartlarda işlenmemişse, propolisin sağlığa faydalarından, biyolojik olarak etkilerinden söz etmek mümkün değildir. Bu sebepten dolayı, propolisi emin olduğunuz güvenilir markalardan almak çok önem arz ediyor.

PROPOLİSİ KİMLER KULLANMALI?

Bir çok çocuklu ailenin sorunlarından biri, çocuklarının kreş ve okul gibi kalabalık yerlerde mikrop kapmalarından dolayı sürekli hasta olmalarıdır. Hastalık durumlarında güçlü bir bağışıklık sisteminin önemi çok fazladır. Propolis düzenli tüketildiğinde, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalanma sıklığının azalmasına yardımcı oluyor. Bundan dolayı antibiyotik kullanımını da azaltıyor. Propolisin yetişkinler ve çocuklar tarafından rahatlıkla tüketilmesinde hiç bir sorun yoktur. Alerji yapabilecek,alerjen bir besin değildir. Propolisin ayrıca ağız yaraları(aft), solunum sistemi hastalıkları, uçuklar ve mide bağırsak hastalıklarında kullanılabilir olduğu ve kansere karşı savaşmada etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca yapılan bilimsel olarak araştırmalarda, propolisin vücutta sağlıklı ve canlı hücre sayısını önemli ölçüde arttırdığı da gösterildi.

PROPOLİSİ BESLENMEMİZE NASIL DAHİL EDEBİLİRİZ?

Günlük bağışıklık desteği olarak propolisi damla olarak tüketebilirsiniz. Yetişkinler için günde 20, çocuklar içinse 10 damla tavsiye ediliyor. Bu arada iki farklı tür propolisle karşılaşabilirsiniz. Suda eriyen ve erimeyen.  Suda eriyen propolisi su, süt, meyve suyu, çay ve kahve gibi içeceklerinize kendiniz için 20 damla çocuklarınız için 10 damla ekleyebilirsiniz , içeceklerde erimeyen propolisi de bal, yoğurt, ekmek ve pekmeze damlatarak kullanabilirsiniz.

ARI SÜTÜNÜN FAYDALARI NELERDİR?

Arı sütü, adından anlaşılacağı gibi arılar tarafından üretilen bir arı ürünüdür. Propolis ve baldan çok farklı bir besindir. Arı sütü, aslına bakarsanız anne sütü gibidir. Anne arılar bu besin kaynağını, kendi yavrularını beslemek için vücutlarından salgılar. Aynı zamanda kraliçe arının yaşamı boyunca kullandığı besin maddesidir arı sütü. Bir arı sütüyle beslenen kraliçe arının ömrü 5 ila 7 yıl arasındadır. Kovanda bulunan işçi arıların ise ortalama ömrü 45 gündür. Bu sonuca göre arı sütünün faydalarını anlamak çok zor olmasa gerek.  Arı sütü, anne sütü gibi doğal bir besin kaynağıdır. Doğal enerji ve zindelik kaynağı gibi düşünebilirsiniz. Gün içerisinde sizin enerjinizi arttırıp daha zinde olmanızı sağlar, performansınızı arttırmanıza yardımcı olur. Yapılan araştırma ve çalışmalarda, düzenli olarak kullanılan arı sütünün çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişmeyi arttırdığı, beyin aktivitesini geliştirdiği, ciltte kolajen sentezini arttırdığı, ayrıca bu yararlarının yanı sıra kadınlarda yumurta sayısını, erkeklerde de sperm kalitesini arttırarak doğurganlık üzerine faydalarının olduğu ortaya konulmuştur.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

İlgili Makaleler

14 Yorum

    1. bir dönem çok kullandım bunu, damla olarak tüketimi kolay ve pratik oluyor. Günlük süt içerisinde kullanıyordum, bağışıklık için aktif kullanımı faydalı. Güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık :)

  1. Eczaneden sıvı halde alın ve öksürüklü hastalıklarda mutlaka suya damlatıp için. Bizim evin bir numaralı ilacıdır bu. Hemen keser öksürüğü

  2. Özellikle çocuğum olduktan sonra tecrübe ettim çünkü kreş döneminde, ilk defa birçok kişiye temasta bulunan çocuk, neredeyse her hafta hastalanıyor, bu evrede kullanmak gerçekten fayda sağlıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu