in ,

Pratik Kamp Yemekleri İçin Öneriler

Pratik Kamp Yemekleri
Çadır Hakkında Her Şey
  • Kamp deyince aklınıza en çok ne gelir? Doğada tümüyle olmasa da nispeten şehirden ve teknolojiden uzak ve izole bir alanda, kendi imkanlarınızla konaklamanızı hazırlayacağınız çadırınız, sağdan soldan toplayacağınız odunlarla yakacağınız kamp ateşiniz, yanınızda götürdüğünüz malzemelerle, belki de avlayacağınız balık ile hazırlayacağınız yemek… Diğer konular başka yazılarımızın içeriği. Bu yazımızda sizinle pratik kamp yemekleri için bazı tavsiyeler paylaşacağım. 

Pratik Kamp Yemekleri

Kamp yemeği dediğimizde aklımıza portakallı ördek, içli köfte, mumbar dolması falan gelmiyor tabii ki 😁 Daha çok bize pratik gelen yemekleri hazırlamayı tercih ederiz. O nedenle yemek yapacağımız malzemeler mümkün mertebe sırt çantamız içerisinde az yer kaplamalı, hafif olmalı, zaten güç bela dayanan ateşimizde çabucak pişebilecek yemek olmalı. Tabii ki bunun yanında hazırlayacağınız yemekler, kamp boyunca harcayacağınız enerjiyi karşılayacak kadar protein, karbonhidrat ve diğer değerleri içerecek nitelikte olmalı. 

Bunun yanında, bu yemekleri pişirmek için kullanacağımız tencere, tava gibi malzemeleri de hesaba katmak gerek. Ne demiştik? Sırt çantası ve yer tasarrufu😉

Pratik Kamp Yemekleri İçin Öneriler

Pratik Kamp Yemekleri İçin Alışveriş Önerileri

  • Alışverişe çıkarken asla boş mide ile çıkmayın. Biliyoruz ki açken biz biz olmuyoruz ve o an boş midemizi ele geçiren nefsimiz bize ne emrediyorsa onu alıyoruz!… :p
  • Faaliyetinizin mahiyetine göre kalori dengesini ayarlamalısınız. Uzun süreli faaliyette daha çok kaloriye ihtiyaç duyacaksınız. Yürüyüş içeren bir faaliyet yapıyorsanız, arazi koşullarındaki her gün için 3000 – 4000 kalori ihtiyacınız olacak.
  • Malzemeleri kamp alanına gidene kadar arabada taşıyor bile olsanız, çadırınızı kuracağınız yere kadar sırtınızda taşıyacağınızı unutmayın ve bu durumu göz önüne alarak hafif olan ve çantanızda az yer kaplayan gıdaları seçin. Tabii ki besin değerini göz önünde bulundurarak ve su ile hızlıca pişip şişerek daha da büyüyecek kuru gıdalar olmalı.
  • Hayvansal gıdaları saklamak için buzdolabı gerekiyor. Eğer yanınızda buzdolabı, malzemeleri soğuk tutma imkanınız yoksa ve aldığınız malzemeleri hemen tüketmeyecekseniz, hayvansal gıdalardan ve taze gıdalardan uzak durun.
  • Yorucu faaliyet içeren bir kamp olacaksa, kampa gittiğimde fazla yemek yapmakla uğraşmak istemiyorum diyorsanız, ya da hazır yapılmışı var, tadını da seviyorum hem pratik de olur diyorsanız, sevdiğiniz konserveleri yanınızdan eksik etmeyin. 

Pratik Kamp Yemekleri

Pratik Kamp Yemekleri İçin Doyurucu ve Besleyici Gıda Önerileri

Yulaf Ezmesi

Özellikle sportif faaliyet içeren kamplarda kaybettiğimiz su ile ekseriyetle kuru gıda olan kamp yemekleri birleşince boşaltım sorunlarına yol açar, kabızlık sıkıntısı yaşarsınız. Ben evde iken de, bazı sabahlar işe gitmeden evvel, kısıtlı zamanımda kahvaltı hazırlamakla uğraşmayı sevmediğim için boş mideye kahve içmeyeyim diye bazen yulaf ezmesi tüketiyorum.

İster kahvaltılık olarak isterseniz ara öğünlerinizde enerji toplamak için ideal bir yemek. Kamp çantanızda çok yer kaplamayacak, hazırlanması pratik olan, süt tozu ile hazırlayabileceğiniz, damak tadınıza göre ister sade isterseniz içerisine kuru yemiş ya da kuru meyve ekleyip, isterseniz üzerine pekmez, reçel yahut bal ekleyip besin değeri açısından zenginleştirebileceğiniz lezzetli bir yemek hazırlayabilirsiniz.

Çorba

Elinizden geliyorsa tabii ki dilediğiniz çorbayı yapabilirsiniz. Lakin mercimek çorbasını sıfırdan yapmak harlı ateşte kaç saat sürüyor bi hesap edince kamp ortamında çok da pratik olmadığını anlayabiliyoruz. O nedenle hazır çorbalar hayat kurtarır!.. diyerek, sevdiğiniz hazır çorba türlerinden birkaç paket çantanıza atmayı unutmayın 😉

Makarna

Yemek alışkanlıklarımızı bir kenara bırakırsak, pratik kamp yemekleri arasında bize yapması en kolay gelen ve gün boyu harcayacağımız enerjiye karşılık besin ihtiyacımızı karşılayacak besin makarnadır. Ev yapımı erişteniz varsa ne âlâ!… Zira içerdiği yumurta, süt ve un bakımından daha zengin olacağından besin değeri makarnaya göre daha yüksek olacaktır. Erişte ya da makarnanın içine kendi zevkinize göre, kavurma, sebze, kuru et, sucuk, sosis vs malzemeler katarak hem besin hem de lezzet açısından daha zengin bir yemek hazırlamış olursunuz. A tabi bu arada pişirmek için kullanacağınız yakıt miktarını da göz önünde bulundurmak gerekli. 

Pratik Kamp Yemekleri

Et

Yukarıda belirttiğim gibi, taze et, kamp ortamında saklanması zor bir gıdadır. O nedenle et ihtiyacınızı karşılamak için kurutulmuş etleri tercih etmenizi tavsiye ederim. Birkaç günlük kampınızda bozulmadan taşıyabileceğiniz gıda olan kuru eti, ister kahvaltıda isterseniz öğlen ve akşam yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Pratik Kamp Yemekleri

Sucuk severseniz, ya alacağınız kangal sucuğu günlük ihtiyacınıza göre bölerek ya da öğün ihtiyacınızı karşılayacak olan parmak sucukları tercih edin. Kuru et ve sucuklarınızı günlük / öğünlük olarak ayrı porsiyonlar olarak vakumlatmanız hem size pratik olacak hem de daha uzun süre dayanmalarını sağlayacak. Yaz aylarında kampta salam tüketmenizi önermiyorum, zira salam sıcak havada çok çabuk bozulur.

Kuruyemiş

Her kuruyemişin vereceği besin değeri farklıdır tabii ki. Lakin herkes her kuruyemişi de sevmeyebilir. O nedenle, her halukarda size besin açısından destek verecek damak tadınıza göre tercih edeceğiniz kuruyemişleri, dilerseniz ayrı ayrı olarak, dilerseniz karışık olarak, yanınızdan eksik etmeyin.

Patates

Herhalde içimizde patatesi sevmeyen yoktur. Hele ki kızartmasına bayılırız, d mi?? Fakat kamp imkanları dahilinde yanımızda kocaman tava ve litrelerce yağ taşıma imkanımız sınırlı olacağı için pratik bir öneri olmayacak. Onun yerine pratik kamp yemekleri arasında, ister direkt ateşe atarak pişirebileceğiniz, isterseniz de dilimleyip, zevkinize göre baharatla lezzetlendireceğiniz, dilerseniz içine sebze, et ya da mantar ekleyebileceğiniz, folyo içinde pişirebileceğiniz patates tek başına bile doyurucu bir öğün olacaktır. Tabi ufak bir notu da eklemek lazım burada; içerisi pişirme kağıdı kaplı olan alüminyum folyoları tercih ederseniz, et yemeği için daha sağlıklı olacaktır.

Pratik Kamp Yemekleri

Ekmek

Beyaz ekmek kısa sürede bozulma ihtimali yüksek olan ekmek türüdür ve büyük yer kaplar. Hem kapladığı alan açısından daha küçük olan hem de içeriği bakımından daha doygun olan odun ekmeğini tercih edebilirsiniz. Alan açısından lavaş ekmeğini de tercih edebilirsiniz. Kepekli ekmek türevleri, bağırsak sisteminizin çalışmasında daha yardımcı olacaktır.

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken Milli Parklar yazımız için tıklayın. 

9 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Enes Nilüfer Yazıları – Biz Kimiz?

Activision’un En İyi Çıkış Yapan Oyunu: Call of Duty Black Ops 4