in

Poseidon: Denizler, Depremler ve Atlar Tanrısı

Poseidon

Poseidon: Denizler, Depremler ve Atlar Tanrısı

Yunan Mitolojisinin güçler sıralamasi bakımından Zeus’tan hemen sonra gelen Poseidon: Denizler, depremler ve atlar tanrısıdır. Kardeşleri Zeus ve Hades gibi Kronos ve Rheia’nın oğludur. Roma Mitolojisinde Neptün olarak bilinir.

Yerleri Sarsan, Kara Saçlı Tanrı ve Trident

Yerleri Sarsan veya Kara saçlı Tanrı olarak da bilinir Poseidon. En önemli silahı Trident denen üç başlı yabasıdır. Yerleri sarsan bu yabayı yere her vurduğunda depremler meydana gelir. Hırs ve gücü temsil eden Poseidon’un hırsı o kadar büyüktür ki Atlantis’i yok etmiştir. Bunun yegane sebebi ise dünyanın en mükemmel şehrini inşa etme arzusudur.

Poseidonun Çocukları

Kronos ile Rhea’nın ikinci oğlu olan Poseidon, bir deniz tanrıçası olan Amphitrite ile evlenmiştir. Bu evlilikten her biri başka bir hikayeye sahip 5 çocuk olmuştur. Amykos, Kyknos, Bentheskyme, Kymopoleia ve Triton.
Amykos, Bebryklerin kralıdır. Zalim oluşuyla bilinen kral, kıyılarına gelen yabancıları yumruk dövüşlerine zorlar ve kaybedenleri öldürür. Argonautlar, Bebryk’ler iline geldiklerinde Amykos, karaman Polydeukes’e yenilir ve artık tehlikesiz bir hale gelir.
Kyknos, Poseidon’un en talihsiz oğullarındandir. Bir deniz tanrıçası olan Thetis ve kahraman kral Peleus’un oğlu, yarı tanrı Akhilleus tarafından Troya önlerinde öldürülmesine dayanamayan Poseidon, oğlunu bir kuğuya dönüştürmüştür.
Triton ise belden yukarısı insan belden aşağısı balık bazı kaynaklardaysa kaplumbağa şeklinde, ayakları at ayağı gibi tasvir edilen bir deniz tanrısıdır. Babasının hizmetinden hiç çıkmamış ve sarayını hiç terk etmemiştir .
Kymopoleia’da bir fırtına tanrıçasıdır. Korku salan ve yıkıcı bir güce sahip olan Kymopoleia, hem babası hem Olimpos Tanrıları tarafından sevilmez. Ve bu yüzden de onlardan çok uzakta yaşar. Babası onu yüz kollu Briareus’la evlendirmiştir.

Medusa Miti

Poseidonun en bilinen çocukları; Pegasus ile Chrysaordur.
Poseidon güzelliği ile baş döndüren Medusaya aşık olur. Fakat Medusa bu birlikteliği istemez ve Athena tapınağına sığınır. Poseidon’u bu da durdurmaz ve soğuk zeminde Medusaya sahip olur. Bu olay üzerine Athena tarafından lanetlenen Medusanın her bir saç teli bir yılana dönüşür. Tanrıça onu başka hiçbir erkeğin istememesini sağlar. Bakışlarıyla erkekleri taşa çevirir. Hades’in Argos’a musallat ettiği çocuğu deniz canavarı Krakeni öldürmenin tek çaresinin Medusanın başı olduğunu öğrenen Zeus’un yarı tanrı oğlu Perseus, Gorgos magarasina iner ve Medusanın kafasını gövdesinden ayırır. Pegasus ve Chrysaorun da Medusanın kafasından toprağa sıçrayan kanlarından ortaya çıktığına inanılır.

Çapkınlık konusunda Zeus kadar olmasa da Poseidon’un da hatrı sayılır aşk hikayeleri vardır. Bunlardan en bilineni tanrıça Demeter’in kendisinden kurtulmak için bir ata dönüşüp bir at sürüsünün arasına karışmasına rağmen bunu fark edip ata dönüşerek Demeter ile çiftleşmesidir. Bu birleşmeden de Arion adında hızı ile Pegasusu bile kıskandıran bir at doğar.

TRUVA VE POSEIDON

Tanrıçalar kraliçesi Hera’nin oyununa gelerek Apollon ile Zeus’a tuzak kuran Poseidon, Zeus’un verdiği ceza sonucu Apollon ile Truva Kral Laomedon’un hizmetine gönderilir. Truva Kralı Laomedon Poseidon’a şehir etrafında büyük ve sağlam duvarlar yapması görevini verir ve karşılık olarak da onu ödüllendireceğinin sözünü verir. Nihayetinde yapılan surlar çok sağlam ve kalındır ancak Truva Kralı Laomedon, tanrıya verdiği sözü tutmayınca Poseidon da buna karşılık olarak dev selleri ve bazı kaynaklarda Triton olarak da bahsedilen bir deniz canavarını kentin üzerine salar. Ama Poseidon’un siniri bununla kalmayacak ve gün gelip Truva Savaşı başladığında Akhalar’ı destekleyecektir.

Tanrıların ve İnsanların Kralı:Zeus

3 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

karşınızdaki kişiyi tanımak

Karşınızdaki Kişiyi Tanımak İçin Yardımcı Olacak Sorular

kobe bryant

Kobe Bryant Öldü mü? Kobe Bryant Hayatı