Sağlık

Portakal Suyu ve Faydaları

Portakal suyunun dünyada birçok kişi tarafından sevildiği bilinir. Elektrikli veya elektriksiz sıkacaklar aracılığıyla sıkılan portakallardan elde edilen portakal suyu, birçok yerde de satılmaktadır. Potasyum ve C vitamini gibi besleyici maddeler bakımından zengin olan portakal suyunun faydaları arasında yüksek D vitamini ve kalsiyum içeriği de bulunur. Öte yandan portakal suyunun sağlıklı bir diyet için uygun olup olmadığı yönünde tartışmalar da vardır.

PORTAKAL SUYU VE FAYDALARI NELERDİR?

Besleyici Özelliği ile Bilinen Portakal Suyu

Portakal suyu; başta C vitamini, folat ve potasyum olmak üzere birçok besleyici besin maddesini de içinde barındırır. Bir bardak portakal suyunda yaklaşık 110 kalori ve 2 gram şeker bulunur. Öte yandan portakal aromalı meyve suyunda 26 gram karbonhidrat vardır. Ayrıca bu besleyici besin maddesi, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 67’sini karşılaması ile bilinir. Öte yandan günlük potasyum ihtiyacının yüzde 10’u ve günlük folat ihtiyacının yüzde 15’i portakal suları ile karşılanır.

Portakal Suyu Sayesinde Böbrek Taşınızı Düşürün

Böbrek taşı, bir takım minerallerin toplanarak böbreklerde oluşturduğu rahatsız edici kitleye denir. Böbrek taşı; ağrı, mide bulantısı ve kanda idrar gibi önemli rahatsızlıklara neden olur. Portakal suyu ise kandaki üre miktarını artırarak böbrek taşının daha rahat düşürülmesine olanak tanır. Öte yandan bu sayede böbrek taşı oluşumu da engellenebilir. Yapılan araştırmalar da bu konuda portakal suyunun limonataya göre daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kalp krizi gerçekten önemli bir problemdir çünkü dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeder. Yapılan bazı araştırmalar, portakal suyunun yüksek kolesterol ve yüksek kan basıncı gibi kalp hastalıkları ile doğrudan ilgisi olan risk faktörlerini düşürdüğünü gösteriyor. Örneğin 129 kişi üzerinde yapılan bir araştırma portakal suyunun kötü kolesterolü düşürdüğünü ortaya koymuştur.

İnflamasyona İçin Birebirdir

İnflamasyon, rahatsızlıklar ve enfeksiyonlar için vücudumuzun verdiği doğal bir tepkidir fakat yüksek düzeydeki inflamasyon kronik hastalıkların habercisi olabilir. İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde portakal suyu, inflamasyonun azaltılmasında önemli bir paya sahiptir. Üstelik bu durum yapılan araştırmalarla da kanıtlanır.

Mucize besinler ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Az Kalorili Ve Sağlıklı Mucize Besinler!

İlgili Makaleler

21 Yorum

  1. Yazın bile severek tükettiğim bi meyve ve içeceği çok güzel ve çok faydalı. Emeğinize sağlık

  2. Çok severim taze sıkılmış portakal suyunu haftadınları Kahvaltıda sıkarım kesinlikle

  3. Çok severim kışın vazgeçilmez içeceğim.. Çok güzelde yaparım.. 1portakaldan 1litre çıkarabiliyorum artık :))

  4. Hem sağlık için birebir bir vitamin hem de tadı çok güzel. Hele bir de sıkıp hazırlayan olursa :D Ama bildiğimizden çok daha fazlası varmış. Emeğinize sağlık :)

  5. çok seviyorum ve kendim yapmaktan da keyif alıyorum.. bir de içine greyfurt, mandalina, nar suyu ve elma püresi de katınca, ohh miss :))

  6. Antalyalı olduğum için, doğduğumuz günden beri severek tükettiğimiz meyve.
    Hele bir de çiçek halinin kokusunu duysanız,aşık olursunuz.
    Siz yine de yiyin.(koku falan deyince memleketime göçüp gelmeyin şimdi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu