Müzik - Festival

Portakal Çiçeği Karnavalı

Portakal Çiçeği Karnavalı ile festivaller serime devam ediyorum kıymetli okurlar hem de bize çok tanıdık güzide bir şehrimizden: Adana. Evet bu seferki durağımız Adana olacak. Kendinizi mis kokulu bir karnavala hazırlayın. Bu arada Sapporo Kar Festivali yazımı da inceleyebilirsiniz. Bu arada aranızda Portakal Çiçeği Karnavalı’na katılan dostlarımız varsa deneyimlerini bizimle paylaşsın lütfen.

Portakal Çiçeği Karnavalı

Bu karnavalın en büyük önemi, ülkemizdeki ilk karnaval olması. Ayrıca her sene yüz binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Evet yüz binlerce dedim çünkü 2019 yılında yurt içinden ve yurtdışından 1,5 milyon insan katılmış! Öte yandan yerel bir karnaval değil, uluslararası bir organizasyon. Esasen geçmişi çok da eskilere dayanmıyor. İlk karnaval 2013 yılında düzenlenmiş. Ancak simge olarak seçilen bitki yöre için son derece önem arz ediyor. Portakal çiçeği gerçekten de tüm güney illerimizde önemli bir sembol olmuş durumda.

“Nisanda Adana’da”

Karnavalın sloganı “Nisanda Adana’da” olarak belirlenmiş. Evet karnaval Nisan ayında düzenleniyor. Yani portakal çiçeklerinin mis gibi koktuğu bir dönemde… Karnaval gong çalınması ile başlıyor. Daha sonra en büyük ritüellerinden biri olan kostüm geçişi yapılıyor. Burada binlerce insan portakal çiçeği temalı kostümlerini sergiliyor ve başarılı olanlara ödül veriliyor. Mis gibi portakal çiçeği kokusu, yüz binlerce kişinin rengarenk kıyafetine eşlik ediyor.

Eğlence Dorukta

Geçit töreni en bilindik uygulama olsa da satranç turnuvalarından çocuk aktivitelerine kadar pek çok etkinlik düzenlenmekte. Hatta skeçler, tiyatro gösterileri, su korteji, sokak konserleri ve daha bir sürü etkinlik yapılmakta. Yarışmalar, eğlence programları, söyleşiler kısacası dolu dolu bir organizasyon. Karnavalı organize eden ise iş insanı Ali Haydar Bozkurt. Kendisini kutlamak gerek çünkü gerçekten çok renkli ve başarılı bir organizasyona imza atmış.

En Büyük Sokak Karnavalı

Hem Türkiye’nin en büyük sokak karnavalı hem de zaten tek karnavalı. Açılışta ve kapanışta ünlü sanatçıların dev konserleri ve dj gösterileri yapılıyor. Bu da demek oluyor ki müziğe ve dansa patlayana kadar doyacaksınız. Tabii portakala da… Çünkü ana tema portakal. Portakaldan yapılmış dev maketler, portakal temalı resimler ve daha pek çok şey görebilirsiniz. Bu sene pandemi nedeniyle sınırlı sayıda katılımcıyla online olarak gerçekleştirilmiş. Ancak bana öyle geliyor ki 2022’de bunun acısını çıkartır Adanalı dostlarımız. Umarım bizim de yolumuz düşer de üzerimizdeki hantallığı atıp eğlenebiliriz. Bir yazımın daha sonuna geldim kıymetli okurlar. Tekraren söylüyorum Adanalı dostlar bize karnaval deneyimlerini anlatırsa muhteşem olur. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Gerçekten bayıldım o tarihte orada olup kesinlikle karnavala katılmak isterdim bu güzel yazı için teşekkürler kalemine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu