Hayata Dair

Poligami Nedir ?

Sıra dışı bir ilişki hikayesi. Bu sıra dışılığın sebebi 1 kadının çok eşli olması, nam-ı diğer,  poliandrik. Genel ismiyle, bu bir poligami hikayesi.

Poligami Nedir? Poliandri Nedir?

Poligami, birden fazla kadınla, poliandri ise birden fazla erkekle birlikte olma durumudur, yani her ikisi de çokeşliliktir.

Şu an bu yazıyı okuyanların arasında “ne kadar saçma, ne kadar gereksiz” cümleleri belirebilir. Lakin Türk tarihinde poligami yok denemez, kesinlikle!.

Çok eşlilik, yüzyıllardır dünya genelinde var olmuştur.

Türklerde poligami durumu, İslamiyet ile birlikte ortaya çıkmıştır. İslam öncesi devirlerde Türklerde monogami, yani tek eşlilik durumu mevcut idi.

Osmanlı padişahlarının saraylarında işleyen harem sistemi, poligami için birebir örnektir. Burada ilişkide bulunan herkesin rızası vardır (gerçi haremdeki kadınların rızasının olup olmaması bir şey değişmezdi). Tabi saraydaki harem sisteminin bir mantığı vardı. Devletin devamının esas olması, padişahın çok çocuğa sahip olup (her ne kadar büyüdüklerinde bir sonraki padişah kim olacak sorusu büyük sorunlara yol açsa da) ileride tahtın en az 1 varisinin bulunması gibi. Fakat günümüzde harem sistemi resmi olarak işlemediği için, bu durum poligamiye sebep olarak gösterilemez.

Günümüzde Poligami

Günümüzde poligami, ülkemizde, birkaç yüzyıldır olduğu gibi, halen, aşiret bazında görülür. Tabi bu durum da aşiretin sahip olduğu mal varlığı ile paralel olarak düşünülebilir.

Lakin şehirdeki poligami ilişkileri artık sadece kişisel tercih, tatmin/tatminsizlik, doyum meselesi haline geldi.

Bir Poligami Hikayesi (Esasında Poliandri)

Mary’nin 1 resmi kocası, 1 nişanlısı ve 2 erkek arkadaşı var.

Mary, 29 yaşında cinselliğini araştırmaya başlayan bir kadın.

En çok ilgisini çeken şeyin polyamobil ilişkiler olduğunu görmeye başladı, bu da birden fazla partnerle ilişki içinde olmakla ilgilendiği anlamına geliyor.

Polyamory terimi 1990’lı yıllara kadar ortaya çıkmadı. Poliamory, birden fazla partnerle yakın ilişkiler kurma isteği olarak tanımlanmaktadır.

Mary Crumpton’ın hikayesi, poliamori üzerine iyi bir örnek olarak kabul edilebilir.

Hikâyesini Mary’nin ağzundan dinleyelim. 29 yaşındayken cinselliğini keşfetmeye başladığını açıkladı.

“Ben oldukça geleneksel bir evde büyüdüm. Erkek arkadaşlarım vardı ve tek eşliydi. Birden fazla partnere sahip olmak asla aklımdan geçmedi. Yirmili yaşlarımda, kocamla birlikte yaşamaya niyetlenerek tamamen Chorlton’da evlendim ve yerleştim. ”

Bu genellikle, daha küçük yaşlarda tek eşli sınırları aşmalarına izin verilmeyen bireylerde görülür.

Crumpton, “O zamanlar sadece bir ortağım olduğunu sorgulamadım. Normaldi. ”

Bununla birlikte, toplumun “normal” olanın ne olduğuna nasıl karar vereceği, buluşma ve ilişkiler söz konusu olduğunda geleneksel olanın fikirlerine uymayanları dışlayarak kendi kararlarını uyguladı.

“Bazen başkalarına karşı hislerim oldu, ama bunu yapmaktan suçluluk hissettim ve sadece kocamı yeterince sevmediğimin bir işareti olduğunu düşündüm. Evlilik işe yaramadığında, başka biriyle tanıştım ve onunla tek eşli bir ilişki başlattım. ”

Peki, Bu Durum Poliamory’ye Nasıl Gitti?

Bir seferde birden fazla kişiyle ilgilendiğiniz için suçluluk veya utanç duygularına sahip bir kişiyseniz, yalnızlık hissi ve zor olabilir.

“Daha önce hiç karşılaşmamıştım bu durumla, “ birden fazla aşk ”anlamına gelen“ poliameri” terimi ile. Oldukça şok oldum ve her şeyin onlar için nasıl gittiğini merak ettim. ”

Böyle bir kişiyle tanıştığında, o sırada eşiyle birlikteydi. Bu sistemin nasıl işlediğini merak ediyordu. Bununla birlikte, çift henüz tek eşli ilişkilerini bozmak üzere henüz karar vermemişti.

Sadece birkaç yıl sonra Crumpton bu fikri gündeme getirdi.

Eşine açık bir ilişkide olmanın nasıl bir şey olduğunu, iki kişi arasında uzlaşmaz bir şekilde eşcinsel olmayan bir ilişki olduğunu denemelerini önerdi. Kabul etti ve her ikisi de her biri için yeni bir partner buldu.

Crumpton bir anlık kurtuluş yaşadığı zamandı.

“Uygulamaya geçtim. Zaten yakın olduğum bir adam vardı ve bu arkadaşlık çok daha doğal bir şeylere sürüklendi.Eşim bir kadın ile benzer bir deneyim yaşadı.

Hızlıca anladım ki, bu şekilde muhtemelen tüm hayatım boyunca ‘kablolu’ olduğumu idim. Artık birden fazla kişiyi sevmek benim için dünyadaki en doğal şey gibi görünüyor ve başka bir şekilde yaşamayı hayal edemiyorum. ”

Mary’nin Kaç Partneri Var?

Mary, şu anda onunla birlikte poliameriğini araştırdığı partneriyle birlikte değil. Şu anda, 43 yaşında olan Tim ile evli ve nişanlısı Chorlton ile Unitarian Kilisesi’nde bir nikah töreni yapacak. Buna ek olarak, Crumpton iki farklı adamla çıkıyor, Michael, 63 ve James, 73.

İki partneriyle birlikte yaşamanın birçok avantajı olduğunu iddia ediyor. “Birden fazla partneri olan bir hayatla ilgili güzel şeylerden biri, bir kişi üzerinde tüm ihtiyaçlarımı karşılama baskısı olmamasıdır. Kocam Tim ve ben çevrecilik ve elektrikli arabalar gibi veganizm gibi her şeyin coşkusunu paylaşıyoruz.Nişanlım John ile bilim kurgu izlemekten zevk alıyorum ve birlikte kiliseye gidiyoruz ”dedi.

Polyamory konusunda Crumpton, “Birçok yönden, açık ilişkilerde olmanın beni daha iyi iletişim kurmaya zorladığını tespit ettim.

Partnerlerimle, daha önceki tek eşli ilişkilerde bulunma cesaretine sahip olmadığım şekilde hislerim ve ihtiyaçlarım konusunda çok dürüstüm ve açığım.

Bu yüzden bir insan olarak büyüdüğümü ve şimdi daha iyi ve daha güçlü ilişkilere sahip olduğumu düşünüyorum.

Tabii ki, bunların hepsi tek eşli ilişkilerde mümkündür ve poliamorinin hiçbir şekilde daha iyi, sadece farklı olduğunu iddia etmiyorum. Ama şahsen benim için iyi çalışıyor. ”

Mary’nin Polyamorik ilişkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Nemfomani: Yani Hiperseksüalite Nedir? yazımızı okumak için tıklayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu