in

Meşhur Plevne Müdafaası ve Gazi Osman Paşa

Plevne Müdaafası

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri anlamda örnek aldığı en önemli şahsiyetlerden biri olan Gazi Osman Paşa ve onun Plevne savunmasına bugünkü yazımızda yer veriyoruz. Osman Nuri Paşa olarak da bilinen Gazi Osman Paşa, 1832 yılında Tokat’ta doğup 1900 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Gazi Osman Paşa, 1877 yılında Rusların kuşattığı Plevne’yi ile savunması ile ün salmıştır. Bu savunma Osmanlı tarihinde Plevne Müdafaası olarak geçer. Plevne’yi Rus ve Romen güçlerine karşı savunan Osman Paşa, başarısız olmasına rağmen gazi unvanını almıştır. Ayrıca Gazi Osman Paşa’ya gazi unvanının yanı sıra Mecidiye Madalyası ve İmtiyaz Madalyası da verilmiştir. Hatta bu savunmadan sonra Gazi Osman Paşa’nın Plevne Savunmasını anlatan Plevne Marşı da bestelenmiştir.

Plevne Müdafaası – İlk Aşamalar

Ruslar, ilk defa Nikopol’e saldıracağı zaman Gazi Osman Paşa ve ordusu Vidin’de konuşlanmış durumdaydı. Osmanlı Padişahı, Gazi Osman Paşa’ya 20 bin askerle Nikopol’ü desteklemesi emrini verdi. Osman Paşa, Nikopol’e varmak üzereyken şehir Rusların eline geçmişti. Osman Paşa’nın ordusu, Ruslar şehri ele geçirdiğinde Nikopol’e 20 mil uzaklıktaydı. 19 Temmuz 1877’de Rus güçleri, Plevne’yi bombalamaya başladı.

Plevne Müdafaası – Kayıplar Artıyor

Savaş şiddetini artırdıkça her iki tarafa da takviyeler gelmeye başladı. Plevne’ye yapılan ilk saldırıda Rus güçleri 4 bin kişi kaybederken Osmanlı güçlerinin kaybı ise bin kişi civarındaydı. İlk saldırının ardından Osman Paşa, savunmasını önemli bir şekilde güçlendirdi. Rus Ordusu ise Romanya Prensi 1. Carol’un desteği ile takviye edildi. İkinci saldırıda Rus güçleri yaklaşık 7300 asker kaybederken Osmanlı güçlerinin kaybı ise 2 bin kişi civarındaydı. Verilen ağır kayıplardan sonra Rus güçleri, Osmanlı’ların ikmal yollarını kesmek için Lovcha’daki Osmanlı Garnizonuna saldırdı. Son saldırıdan sonra Osmanlı Ordusu, 30 bin asker ile desteklenirken Rus kuvvetleri 100 bine yakın askerle desteklendi.

Plevne’nin Düşüşü

Yapılan son saldırının da başarısız olmasından sonra bölgeye Rus General Eduard Ivanovic Todleben, kuşatmadaki güncel durumu görmeye geldi. General Todleben, kuşatma konusunda oldukça tecrübeli bir komutan olarak biliniyordu. Rus ve Romenlerden oluşan kuvvet, 24 ekim tarihinde kuşatmayı oldukça daraltmıştı ve şehirdeki yiyecek ve diğer kaynaklar oldukça azalmıştı. İşte bu şartlar altında 9 Aralık’ta Gazi Osman Paşa, kuşatmayı delmek için Rus kuvvetlerine bir saldırıda bulundu fakat Rus kuvvetleri, Osmanlı kuvvetlerine sayıca önemli bir üstünlük kurdu. Osmanlı kuvvetleri, geri püskürtüldü ve Osman Paşa bu süreçte bacağından yaralandı. Osman Paşa’nın muharebede öldüğüne dair dedikodular, Osmanlı ordusunda büyük bir paniğe neden oldu. Kuşatmayı delmek için yapılan bu hareketin sonucunda 5000 Osmanlı askeri şehit oldu. Ertesi gün, Gazi Osman Paşa Plevne’yi Rumen General Mihail Cherchez’e teslim etti.

Aşık Veysel: Ölümünün 47.yılı

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

realme narzo ten camera

Realme Narzo Serisi Cep Serinletiyor

Kedilerin bıyıkları

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?