Kültür - Sanat

Marslı Baykuş Öneriyor: Pir-i Lezzet Kitap Önerisi

Yemek yemeyi sever misiniz? Peki, baharatların hangileri olmazsa olmazdır sizin için? Seyahat etmeyi ne kadar seversiniz? Tarihten hoşlanıyorsanız ve hatta gökbilim de biraz ilginizi çekiyorsa bu kitap size göre. Evet, bugün sizi son dönemde çıkan, eşi benzeri olmayan bir kitaba davet ediyorum. O ise bize davetkâr tatların yolunu açıyor, sancılı bir aşkın kapısını da aralıyor ya, vay halimize. Pir-i Lezzet kitap önerisi sizlerle…

Marslı Baykuş Öneriyor: Pir-i Lezzet kitap önerisi

Hani şu devletin bekası için Fatih’in çıkardığı bir yasa vardı ya, kardeş katlini caiz kılan kanun. Bu kitap, bahsi geçen dönemde geçiyor. Bugün sizlere anlata anlata bitiremeyeceğim bir kitapla karşınızdayım, Saygın Ersin’den Pir-i Lezzet. Daha önce Yedi Kartal Efsanesi ile gönlümüzde taht kurmuş olan yazar şimdi hem yerini sağlamlaştırıyor hem de lezzetli bir kitapla damağımızda da kendine yer arıyor. Yalnız aşçıları uyarayım, kitapta yemek tarifi yok, akşam yemeği için okumayın bu kitabı :D Kulağımda Sattas’tan Aman Aman çalarken asteroid kuşağından geçiş yapmaya hazırım. Bekle beni Dünya, Mars’tan bir baykuş geliyor!

Bu kez biraz spoiler verecekmişim gibi hissediyorum, tutamıyorum bakın kendimi. Lütfen kimse de beni tutmasın, harika bir kitabı anlatmaya geliyorum zira. Hayal edin lütfen, bir tüccar işlerini yoluna sokmak için devlet büyüklerinden birine yemek verecek. Tüccar yetenekli aşçısına çok güveniyor. Yalnız aşçı, tüccarın en korktuğu hamleyi yaptığında bile hikâyenin başkahramanının kim olduğunu kestiremeyebilirsiniz.

Pir-i Lezzet kitap önerisi
Pir-i Lezzet kitap önerisi

Ama o sorunlu akşamın ertesi gününde kapı çaldığında kendisi almaya geldiklerini, kapıyı çalanın ağzından dökülecekleri adı gibi bilen aşçının, evin beyi karşısında vakur ve sessizce beklediği sahneyi okurken, evet o acayip sahneyi çözdüğünüzde başkahraman Pir-i Lezzet’in kim olduğunu fark edeceksiniz. Gerçi o acayip sahneden daha da acayipleri sizleri bekliyor. Sevdiğinin yüzünü bile göremeden, sadece ona yakın olmak adına ölüm dâhil nice tehlikelere katlanan bir adamın hikâyesini okuyacaksınız. Korkmayın, o ne zaman nerede ne yapacağını çok iyi biliyor. Her türlü tehlikeye hazır, hepsi vız gelir.

Bu tamamen bir aşk hikayesi…

Hikâye tam olarak böyle başlıyor. Başlıyor başlamasına da bunun bir de geçmişi var. Diyar diyar dolanan kahramanımız sadece gastronomi bilgisiyle pir olmuyor, lezzet piri olmak kolay değildir. Astronomi ve astroloji, gizemli baharatlar, leziz balıklar ve daha niceleri, onu gizemli yolculuğunda eğitmeye hazırlar. Kitabın başında bir şehzadenin intikamını okuyacağınızı hissedebilirsiniz ama uyarmalıyım, bu tamamen bir aşk hikâyesi.

Daha önceki yazılarımı okuduysanız isim ve kapak takıntım olduğunun farkına varmışsınızdır. Evet, bu kitabın adı, bize hikâyeye dair ipuçları da verse adını sonuna kadar hak ediyor. Hele ki o şahane kapak! Satırlara dalmadan önce o dokunun üzerinde elinizi bir kez daha gezdirmek istiyorsunuz. Kapak tasarımcısı Murat Yılmaz’a saygılarımı sunarken ona bir kez daha bakıyorum, yeniden okunmayı hak ettiğini söyleyen bir kitap olduğunu fısıldıyor.

Pencere kenarında yazımı sizlere yazarken hafif esen rüzgâr, büyülü fısıltıya eşlik edercesine kapağı açmaya çalışıyor, kapağı açmasına yardım ettiğimdeyse okumam için ilk satırların başladığı sayfayı açık bırakıyor… Bu sihirli ve lezzetli yolculuğa hepinizi davet ediyorum…

 

Marslı Baykuş Öneriyor: Karanlıktaki Kadınlar Kitap Önerisi

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yine çok merak ettiğim bir kitap. Kaleminize sağlık çok güzel anlatmışsınız yine ve yine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu