in ,

Pilates Nedir?

Pilatesin Tarihçesi

Pilates nedir

Önceki yazılarımda yoga ve meditasyondan bahsettim. Bugün ise pilates nedir? Neden bu kadar popüler oldu? Pilatesin tarihçesi gibi konu başlıkları belirledim. Keyifli okumalar.

PİLATES NEDİR?

Pilates nedir? Joseph Pilates tarafından geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Pilateste amaç, kasları güçlendirerek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirerek düzene sokmaktır. Egzersizler bir minder ya da mat üzerinde özel olarak yapılmış ailetlerle yapılır. Pilates sisteminde vücudun her bölümünü çalıştırmak için farklı aktivitelere uygun egzersizler vardır. 20. yy başında ortaya çıkan pilates, kendi dönemi içinde en ileri sistemdi. 21. yy’ın modern insanları pilatese aşırı ilgi gösterdi. Günümüzde ABD’de yaklaşık 10 milyon kişi düzenli olarak pilates yapmakta ve sayı git gide artmakta.

PİLATES NEDEN BU KADAR POPÜLER?

Pilateste temel amaç, zihin-beden bütünlüğünü sağlamaktır. Verimli bir çalışma ancak her egzersizde nefesin doğru kullanılmasıyla ve hareketlerin doğru yapılmasıyla mümkündür. Pilates, denge ve koordinasyonu arttırır, vücudun merkezini güçlendirir bu sayede de stresi azaltır. Egzersizler güvenli ve kontrollü yapıldığı sürece her yaş seviyesi için uygundur. Vücudumuzu daha iyi tanıyarak pilatesin faydalarını günlük hayatımızda da hissederiz. Bu nedenlerle de son zamanlarda oldukça popüler olmuştur. Pilates günümüzde fitness merkezlerinde, özel stüdyolarda, rehabilitasyon merkezlerinde ve bazı hastanelerde çeşitli rahatsızlığa sahip kişilerden, profesyonel sporculara kadar herkesin sağlığını iyileştirmek için kullanılır. Katılımcısı artan pilates, insanların ihtiyaçları doğrultusunda hareket yeteneklerini kolaylaştırmaya devam ediyor.

PİLATESİN TARİHÇESİ

Öncelikle pilatesin babası Joseph Hubertus Pilatesi biraz tanıyalım. 1880 yılında Almanya’da doğan Joseph, çocukluğunda ateşli romatizma, astım ve raşitizm geçirmiştir. Ayrıca solunum sistemi sorunu yaşamıştır. Sağlık durumunu iyileştirmek için vücut ve zihnini kuvvetlendirici bir yol izlemek istemiştir. Hedefine doğru ilerlerken yoga ve zen meditasyonunu keşfetmiştir. Eskrim, boks, güreş ve cimnastik yapmıştır. 20. yy’a girerken Almanya bu keşifler için uygun durumdaydı. Fizyologlar, dansçılar ve hareket bilimciler çalışmalarını sürdürüyordu.

1. Dünya Savaşı başladığında Joseph boksör olarak İngiltere’ye gitmişti.

Savaş sırasında Lanchester yakınlarında bir enterne kampında göz altına alındı ve savaş boyunca da burada kaldı. Kampta kaldığı sürede sürgün edilen kişilere her gün düzenli olarak egzersiz yaptırdı. Joseph’in söylediğine göre, 1918-1919 yıllarında yaşanan grip salgınında onunla egzersiz yapan ve rejim programını takip eden kişilerin hiçbirisi bu salgından etkilenmedi. Joseph’in başarısını fark eden kamp sorumlusu onu Isle Of Man’de bulunan hastaneye gönderdi. 30 hastadan sorumlu olan Joseph onlara her gün egzersiz yaptırdı. O dönemlerde batı tıbbı yeni yeni başlamıştı. Morfin ve ameliyat dışında hastalara uygulanabilen başka bir tedavi yoktu. Joseph ile birlikte egzersiz yapan hastalar kısa sürede iyileşme göstermişti. Bir çok kişinin ölümüne neden olan salgınlar o kişileri etkilememişti. Düzenli bir çalışma ile Joseph, ilk egzersiz aletini yaptı. 30 hasta ile her gün çalışmak zor olduğu için, hasta yatakların yaylar takararak ilk cadillac’ı oluşturdu. Bu şekilde hastalar Joseph’in gözetiminde kendi başlarına egzersiz yapmaya başladı.

Kamp sonrası Josepf Almanya’ya geri döndü.

Almanya’da Nazi polis kuvvetleri ile çalışmalara başladı. Ama bu durumdan çok da memnun kalmadı. Bunun üzerine deniz yoluyla ABD’ye gitmeye karar verdi. Bu yolculuğu sırasında eşi Clara ile tanıştı. Clara hemşire olduğu için Joseph için harika bir partner oldu. Her gün stüdyoda birlikte çalıştılar. Clara Joseph’e her konuda destek oldu. 1926 yılında Clara ve Joseph New York’a taşındılar. 8. caddede New York City Ballet ile aynı binada bulunan bir daire tutarak ilk pilates stüdyosunu açtılar. Burada Joseph’in kontroloji adını verdiği metodunu uygulamaya başladılar. Joseph hayatını hastalarına adadı. En büyük etkiyi dans komitesinde çalışan Ted Shawn, Ruth St. Denis, George Balanchine ve daha birçok sakatlık yaşayan dansçıyı iyileştirerek yarattı.

Joseph aynı zaman yeni egzersiz aletleri üretmeyi hedefleyen ve bunu başaran bir mucitti.

Reformer, Wunda Chair, Cadillac, Ladder Barrel, Spine Corrector gibi bir çok mükemmel ekipman dizayn etti. Öncelikle kendi için dizayn ettiği bu ekipmanları daha sonra hastalarına göre düzenledi. Joseph’in ilk yapmış olduğu ekipmanlar şu an hala çalışır durumda. Zihin ve beden bütünlüğünü öngören metodu askeri eğitimlerden ilkokullara kadar çok geniş kitleler tarafından tanınmakta ve kullanılmakta.

Pilates nedir yazımdan sonra dilerseniz meditasyon nedir yazıma göz atabilirsiniz.

Meditasyon Nedir? Faydaları Nelerdir?

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

salgının büyümesi

Salgının Büyümesi Nasıl Engellenir?

İşçinin kabusu

İşçinin Kabusu: Kod 29