Gündem

Petya Virüsü Hakkında Bilmedikleriniz

Petya Virüsü 2017 Mayıs ayında ortaya çıkan “Wanna Cry” isimli bir virüsün çabuk bir şekilde yakalanması ile ortaya çıkan, Wanna Cry’ın daha da geliştirilmiş modeli. Fidye yazılımı olarak geliştirilen bu virüs kısa zamanda dünya da 74 ülkeye yayıldı.

petya virüsü silme

Bilgisayara nasıl bulaşıyor?

Petya Virüsü genellikle link aracılığı ile bulaşıyor. Mail ya da Sosyal medyadan mesaj olarak gönderilen linklerin içerisinde olabiliyor. Mailler arkadaşlarınızdan, patronunuzdan, polisten vb. kaynaklardan gönderilebiliyor.

Virüs bilgisayara tamamen bulaştıktan sonra neler yapabiliriz?

Aslında virüste bir açık bulunana kadar yapabileceğiniz fazla birşey yok. Bilgisayarınızdan aldığı verilerle sizleri tehdit edip para talep edebiliyorlar ancak böyle bir durumda fidyecilerin taleplerini kabul etmek yerine savcılığa başvurulması gerekiyor.

En Çok Sosyal Medyadan Yayılıyor

Petya Virüsü şu anda sosyal medyada özellikle twitter üzerinde çok yaygın. Bir twitter ele geçiriyorlar ve arkadaşlarına mail atıyorlar. Mail gelen kişiler sizin virüslü birşey yollamayacağınızı düşündüğü için çoğunlukla ne yolladığınızı merak edip açıyorlar ve virüs onlara da bulaşıyor. Zincirleme bir virüs paylaşımı olmuş oluyor.

Virüsten Korunmanın Bazı Yolları

Öncelikle güçlü bir şifre seçmelisiniz. Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de en çok kullanılan şifreler 123456, 1234567890, doğum tarihleri vb. basit şeyler. Kesinlike basit şifrelerden kaçınmalıyız. Sonrasında Çift taraflı güvenlik önemlerini aktif etmeliyiz. Özellikle Telefondan verilen onaylar bu güvenlik için çok önemli. Bir kişinin telefon onayı açıksa ve hesabı hacklendiyse, telefonunuza gelen sms doğrulama kodunu girmeden hesaba ulaşamıyor. Bu sebeple özellikle telefonla doğrulama seçeneklerini açmamız gerekiyor.

En İyi Yurt Dışı Uygulamaları

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir konuda bizi bilgilendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu