Seyahat

Peru Gezi Rehberi

Peru gezi rehberi yazımızda Peru insanları, Peru kültürü, Peru uçak biletiPeru yemekleri, Peru dili ve aklınıza gelebilecek önemli bilgilere yer vereceğiz.

Peru Gezi Rehberi

Dünya’nın en uzun nehrinin, Amazon’un doğduğu, İnka Uygarlığı’nın bir zamanlar hüküm sürdüğü, leziz yemekleri ve bol bol gezilecek görülecek yerleri ile Peru’ya konuk olacağız bu yazımızda… Hadi başlayalım!

Öncelikle Peru hakkında biraz bilgi verelim…

Peru’nun sınırları Ekvator, Kolombiya, Brezilya, Bolivya, Şili ve Büyük Okyanus ile çizilmiştir. İspanya Krallığı’na bağlı olan Peru, 1821 yılında bağımsızlığını kazanmış. Arkeolojik miraslar, mutfağı, mimari yapıları, ekolojisinin turizme uygun olması gibi birçok avataja sahip olan bu şehirde, çoğunluğu İspanyol zenginler oluşturmakta.

Peru kültürü ve insanları

Peru insanı sıcakkanlıdır. Milliyetçidirler. Bunun sebebi de zamanında İnka Uygarlığı ve İspanyol Krallığı’nın himayesi  altında kalmış olmalarıdır. Geziniz sırasında insanların fotoğraflarını çekmek isterseniz mutlaka öncesinde izin almanızı tavsiye ediyoruz.

Vizesiz Ülkeler – T.C. Vatandaşlarının Vizesiz Gidebileceği Ülkeler Listesi

Peru’ya nasıl gidilir? Peru uçak bileti, uçak yolculuğu…

Nereye gitsem diye karar vermeye çalışırken Peru’da karar kıldıysanız uzun bir uçuşu göze aldınız demektir. Zira Peru’ya uçak yolculuğu 15 saat ile 30 saat arasında değişiyor. Türkiye’den Peru’ya direkt uçuş bulunmuyor. En az 1 aktarma yapmanız gerekiyor. Bu yolculuğunuzun bitiş noktası ise Peru başkenti, Lima oluyor. Uçak biletlerinin fiyatları ise sezondan sezona fark gösteriyor.

Peru’ya giriş çıkışlarda da aşılarınızın eksik olmaması gerekiyor. Aşıların bu ülkeye gelmeden önce ve dönerken yaptırılması gerekiyor.

Peru’ya gidiş ve diğer prosedürler hakkında detaylı bilgi için Lima’da bulunan Türkiye Dış Temsilciliğine ulaşabilirsiniz. Temsilcilik hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermekte.

Peru Türkiye Dış Temsilciliği İletişim Bilgileri

Tel: +51 1 204 70 00

E- Mail: embajada.lima@mfa.gov.tr

Peru Türkiye Dış Temsilciliği Google Map

Peru’ya ne zaman gidilir?

Güney Amerika’da bulunan Peru’ya gidecekseniz, mevsimden ziyade bölgeye göre seçim yapmanızı öneririz. Örneğin başkent Lima’da yaz aylarında genellikle yağış olur. Sierra bölgesini ise Lima’ya göre kuru bir iklime sahip. Peru’nun istatistiklere göre en çok yağış aldığı ay Nisan olarak belirlenmiş.

Peru’da hangi dil konuşuluyor?

Peru, 1993 Anayasası’na göre İspanyolca resmi dil olarak seçilmiş. Ülkede yoğun konuşulan diğer 2 dil ise; Keçuva ve Aymaraca’dır. Ülkede İngilizce pek de konuşulan bir dil değildir. Bu sebeple yanınıza bir sözlük almanızda fayda var.

Tumbes, Sullana, Piura, Chiclayo, Trujillo, Chimbote, Huaral, Pisco, Ica ve Nazca gibi ünlü merkezlere sahip olan Peru nüfusu 31 milyonun üzerindedir.

Peru gezi rehberi

  • Peru gezi rehberi yazımızın ilk görülmesi gereken yeri Machu Picchu. İnka Uygarlığı’ndan kalan muhteşem bir tarihi eser diyebiliriz burası için. 2430 metre yüksekte bulunan antik kent, 1973 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış, 2007 yılıyla birlikte de Dünyanın 7 Harikası’ndan biri olarak belirlenmiş.
  • Yine tarihi bir öneme sahip olan Sacsayhuaman, İnka Kalesi’nin kalıntılarının olduğu yerdir. İnka Kalesi büyüklüğü ile hem stratejik hem de savunma açısından güçlü bir kaleymiş. Yıllar içerisinde meydana gelen doğal olaylar ve doğal afetler ile, saldırılar sebebiyle fazlaca zarar görmüş.
  • Sacsayhuaman ve Machu Picchu’ya da ev sahipliği yapan Cusco kenti, Coricancha Güneş Tapınağı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tapınak, Güneş tanrısı İnti’ye ithaf edilmiştir. İnka Uygarlığı’nın en önemli ibadet noktasıdır.
  • Peru gezi rehberi yazımızın olmazsa olmazlarından bir diğer destinasyon ise Nazca Çizgileri diyebiliriz. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bu yer, Naca Çölü’nde bulunuyor. Bu çöle gitmek için 20 dakikalık gezi uçuşlarına katılabilirsiniz.
  • Başkent Lima’da bulunan Lima Katedrali de görmeniz gereken bir diğer nokta. Mimar Francisco Becerra tarafından tasarlanan ve 1538 yılında hizmete açılan yapı Rönesans, Neoklasik ve Gotik mimari tarzında inşa edilmiş.
  • Cusco Katedrali Plaza de Armas bölgesinde yer alıyor.  Juan Miguel de Veramendi, Juan Correa ve Miguel Gutierrez Sencio adındaki mimarlar tarafından tasarlanan bina 1654 yılında hizmete açılmış. Katedral 1983 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş.
  • Peru gezi rehberi yazımızın en önemli noktalarından biri de Ampay National Sanctuary. Burası bir yaban hayatı alanıdır. 87 yılından beri koruma altına alınan alanda nesli tükenmekte olan bitki türlerine olağanüstü önem veriliyor. Doğasever biriyseniz mutlaka görmelisiniz.
  • Bakşent Lima’nın en popüler bölgesi Miraflores‘tir. Burada mutlaka uğramanız gereken yer ise; Parque del Amor’dur.
  • Arequipa ise ülkenin en büyük ikinci şehridir. Toplam üç adet volkanik dağ arasında yer almaktadır.
  • Dünyanın en çok ziyaretçi çeken plajlarının bulunduğu Mancora, sörf yapmak için harika bir rüzgara sahiptir.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Peru’da ne yenir?

Peru geniş bir mutfak yelpazesine sahiptir. Çoğu yemeklerinde pirinç kullanılır. Tavuk, sığır eti, domuz ve koyun da mutfaklarının olmazsa olmazıdır. Cancha, Arroz Chaufa, Pachamanca ve Ceviche en yaygın yemekleridir.

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu