Moda

Perma Nedir? Saça Nasıl Uygulanır?

Perma nedir? Saça perma ilacı uygulamak, bigudilere sararak belli süre (üzerinde 8-15 dakika) bekletip, saçta 2-5 ay süren bir dalga elde etmek, saçı iri dalgalı ya da kıvırcık hale getirmektir.

Perma nedir? Saça perma ilacı uygulamak, bigudilere sararak belli süre (üzerinde 8-15 dakika) bekletip, saçta 2-5 ay süren bir dalga elde etmek, saçı iri dalgalı ya da kıvırcık hale getirmektir.

perma nedir

Perma kelimesi İngilizce’de yer alan ” permanant” kelimesinden gelmektedir. 1800’lü yıllardan beri perma işlemi uygulanmaktadır. Saçları zor şekil alan ya da düz olan kadınlar için perma yaptırmak güzel bir alternatif olabiliyor. Bir de siyahi kadınların saçları çok zor şekil alan bir yapıda olduğu için onlar da sıklıkla permayı tercih etmektedir. Perma yaptırdığınız zaman ise saçlarınızla uğraşmanıza gerek kalmadan ve vakit kaybetmeden, aylarca saçlarınızı kullanabilirsiniz.

Perma Saça Nasıl Uygulanır?

Perma yapılmadan önce saçlar bir güzel yıkanır. Saçlar yıkandığı için kütiküller havaya kalkar ve perma solüsyonu saçın içine iyice nüfuz eder. Solüsyon keratine girerek saçın iç tabakasında life benzer hücreleri bir arada tutan sülfür bağlarını kırar. Perma solüsyonu ile saçlar iyice taranır ve ayrılarak istenilen dalga boyunda sarılır. Perma losyonu, verilen yeni şeklin gelişmesi için bir kere daha uygulanır. Gelişim süreci tabii ki saçın yapısına ve durumuna göre farklılık gösterebilir. Saçlardaki değişen bağların yeniden oluşturulması için, biraz bekledikten sonra nötralizer denilen ikinci bir kimyasal saça uygulanır. Bu kimyasalın içinde kırılan bağları birleştiren ve dalgaların güçlü olmasını sağlayan bir oksidasyon maddesi vardır.

Perma hangi tip saçlara uygulanabilir?

Perma işlemini düz saça, kalın telli saça, boyalı ve boyasız saça uygulamak mümkündür. Boyalı saçta biraz daha dikkatli işlem yapmak gerekir o kadar.
Saça perma uygulandıktan bir süre sonra dalgaların şekli açılmaya başlayabilir. Ayrıca saç her ay belli bir düzeyde uzar ve uzadığı için de alttaki saçınızın yapısı nasılsa o şekilde saç çıkar. Belli bir süre sonra artık perma görüntüsü yerini su dalgasına bırakmaya başlayacaktır. Diplerden çıkan saçlara perma yaptırılabilir fakat bu işlemin dikkatli yapılması gerekir çünkü dipleri takip eden saçlar perma işlemine maruz kaldığı için yanabilir.

Perma Çeşitleri Nelerdir?

İri Dalgalı Perma: Kalın bigudiler kullanılarak yapılır, saçların daha doğal bir görünüm kazandığı perma türüdür. Su dalgasına yakın bir görüntüsü vardır.

İnce Perma: Daha ince yapıda olan bigudiler kullanılarak yapılır. Saçlar daha şık bir kıvırcıklığa sahip olur.

Perma yaptırmanın Zararları Nelerdir?

Perma solüsyonu denilen madde kimyasal bir içeriğe sahip olduğundan dolayı alerjik reaksiyonlara yol açabilir.
Saçlarınız kırılabilir ya da yanabilir.
Perma yaptırdıktan sonra düzenli ve özenli bir bakım yapmazsanız da saçlarınız yıpranacaktır.
Perma saçınızda tutmayabilir.
Saçlarınız elektriklenmiş bir görüntüye sahip olabilir.
Saçlarınız perma işlemine dayanmayıp kopabilir.

Permalı saçlar özel bakım gerektirdiği için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerektiğini lütfen unutmayın. Yazın özellikle güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamaya çalışın. Permalı saçlar deniz suyundan etkilenip kolayca bozulabilir bu sebepten ötürü bone kullanmadan yüzülmemesi önerilir.

Perma Fiyatları

Perma fiyatları elbette yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Bölgenize göre ayrıntılı fiyat almak için www.kolayrandevu.com sitesini ziyaret ederek bütçenize göre kuaför seçebilir, bu kuaförlerin puanlamasına göz atabilir ve daha önceki müşterilerin yorumlarını inceleyebilirsiniz.

İnce Telli Saçlar İçin Öneriler

 

İlgili Makaleler

7 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu