Seyahat

Peri Bacaları: Tabiatın Mistik Manzarası

Peri Bacaları, günümüzde ülkemizin en önde gelen tabiat harikalarından birisi olmasının yanı sıra en büyük turizm gelirinin sağlandığı bölgelerden birisidir. Hal böyle iken buranın tanıtımını yapmamak olmaz diye düşündük biz de. Buyurun yazımıza…

Peri Bacaları Nedir?

En klasik soruyla başlayalım. Efendim peri bacaları, tüf adı verilen yanar dağ akıntılarının zaman içerisinde doğal etkilere maruz kalarak alt kısmının aşınıp üst kısmındaki sert tabakanın mantar şeklini almasıyla ortaya çıkan bir oluşum. Zaman içerisinde dedim ama bu öyle bir kaç günlük zaman dilimi değil. Bir kaç yıllık hatta bir kaç yüz yıllık da değil. Bayağı milyonlarca yıl boyunca bu tüf tabakası sel, rüzgar gibi doğa olaylarının aşındırıcı etkisine maruz kalıp bu hali alıyor. Yaygın bilinen bir bilgiyi burada bir kenara bırakalım. Peri bacaları ülkemizde sadece Nevşehir’de olan bir oluşum değil. Aksaray, Afyon, Erzurum gibi pek çok yerde peri bacası oluşumu mevcuttur. Ancak en ünlüsü tabii Nevşehir’de bulunan oluşumlardır. Biz yine de diğerlerine de değineceğiz.

Nevşehir ve Aksaray

Hepimizin bildiği üzere Nevşehir’deki peri bacaları ülkemizde o kadar meşhurdur ki Nevşehir ile peri bacası kavramı özdeşleşmiş ve sanki ülkemizde başka yerde yokmuş gibi yanlış bir kanının ortaya çıkmasını bile sağlamıştır. Nevşehir’de yer alan peri bacaları Ürgüp, Göreme, Avanos üçgeninde, Aksaray’da bulunan peri bacaları ise Selime Kasabası’nda yer almakla beraber bundan zibilyar yıl önce Erciyes Dağı ve Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavların etkisiyle oluşmuştur. Ancak bu bölgenin diğer yerlere nazaran ön plana çıkmasının tarihsel bir nedeni de var. Efendim bakınız Nevşehir ve Aksaray, eski çağ Anadolu’sunun en önemli unsurlarından olan Kapadokya’nın parçalarıdır. Yani aslında Nevşehir’deki peri bacaları ile Aksaray’daki peri bacaları aslında ayrı parçalar değil aksine bir bütünün parçalarıdır ve bu bütün de Kapadokya’dır. İlk Hristiyanlar bu yapıların içerisini oyarak ibadethane olmak üzere çeşitli yaşam alanları inşa etmişler ve günümüzdeki şekilleri vermişlerdir. Daha önce Ihlara Vadisi yazımı da inceleyecek olursanız daha iyi göreceksiniz. Aksaray’daki peri bacalarının olduğu Selime Kasabası’nın, Ihlara Vadisi yolu üzerinde olduğunu ve Ihlara Vadisi’nde de yüzden fazla kayalara oyulmuş kilise olduğunu söylemiştik. Günümüzde Nevşehir peri bacaları turizm açısından oldukça büyük bir öneme sahip olup misafirlerine mistik bir yolculuk yaşatmakta. Darısı diğerlerine…

Erzurum

Gelelim Erzurum’a… Erzurum’un Narman ilçesinde bulunan peri bacası oluşumlarının da kendine has bir özelliği var: Kırmızı rengi! Evet, buradaki toprağın yapısından kaynaklanan bir durum olarak Narman Peri Bacaları kırmızı renkte. Bundan dolayı da “kızıl periler diyarı” olarak da adlandırılmış zamanla. Öte yandan rengi ve yapısıyla Amerika-Colorado’da bulunan kanyona da benzetilmektedir. Narman peri bacalarının oluşumu üç milyon yıl öncesine kadar uzanıyor. Bölgede turizme kazandırılmasında özellikle Atatürk Üniversitesi ve Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın emekleri oldukça büyük.

Afyon Peri Bacaları

Frigya… Diye fısıldamadan edemiyor insan. Evet, Afyon bundan binlerce yıl önce Frigyalılara ev sahipliği yapmış coğrafyanın bir parçasıdır. Afyon’daki oluşumlar ise İscehisar, Bolvadin, İhsaniye gibi ilçelerinde yaygın olsa da en dikkat çekeni sanırım İscehisar ilçesinde Seydiler Kasabası dolaylarında yer almakta. Buradaki oluşumlar Nevşehir ve Aksaray’daki oluşumlara şekil ve renk bakımından oldukça benziyor. Zira burada da yine peri bacalarına oyulmuş ibadethaneler ve yaşam alanları mevcut.

“Vanadokya”

Van’da yer alan peri bacaları Başkale ilçesi sınırlarındaki Yavuzlar Köyü’nde bulunuyor. Vanadokya denmesinin nedeni, oluşum bakımından Kapadokya’dakilerin aynısı olması. Bir volkan olan Yiğit Dağı’ndan çıkan lavların doğal unsurlar tarafından yontulmasıyla ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte tıpkı Kapadokya ve Afyon’da olduğu gibi buralara oyulmuş evler, ibadethaneler ve mağaralar bulunuyor. Ancak Vanadokya maalesef tesis eksikliği çeken bir yöre. Turizme kazandırılmamış bir durumda. Öte yandan peri bacalarındaki kayaların sağlam olmaması köy için ayrıca bir tehdit oluşturmakta. Umarız gerekli tedbirler alınır ve bölge turizme kazandırılır. Ancak Van’daki peri bacaları yalnızca yer üstüyle sınırlı değil. Van Gölü’nde de dünyanın en büyük su altı peri bacası oluşumu bulunmakta.

Kütahya

Kütaha’nın Simav ilçesinin Yeniköy beldesi dolaylarında yer alan oluşumlar yakın tarihimizde gün yüzüne çıkartılmış. Yapılan çalışmalarla bölge turizme kazandırılmaya çalışılırken doğal güzelliğinin bozulmaması için de 1. derece doğal sit alanı olarak koruma altına alınmış. Umarız bu doğal güzelliğe para kazanmak adına işkence yapılmaz ve doğru bir tesisleşmeyle turizme kazandırılır.

Ankara

Sıra geldi Ankara’ya… Ülkemizin biricik başkenti Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer alan oluşumlar ise halk arasında “Gelin Kayaları” olarak da biliniyor. Oluşum itibariyle yine Kapadokya’dakilerin benzeri olan peri bacalarının tek farkı şapka kısımlarının henüz oluşmamış olması. Öte yandan Kapadokya’dan sonra Anadolu’daki en görkemli peri bacaları olarak da biliniyor ve Kızılcahamam belediyesi tarafından burada da seyir terasları inşa edilmiş.

Önemli Bir Turizm Geliri

Ülkemizde yukarıda saydığım yerler dışında da peri bacası oluşumları mevcut. Fakat Kapadokya kadar tesisleşme yapılamamış durumda. Umarız en kısa zamanda buralar da turizme kazandırılır. Bilindiği üzere Kapadokya, dünya çapında bir üne kavuşmuş durumda ve her yıl milyonlarca kişi tarafından üstelik her mevsimde ziyaret edilmekte. Aynısının ülkemizdeki diğer peri bacaları oluşumları için de gerçekleşmesi dileğiyle, hoşça kalın.

 

Çevremiz İçin Zararlı Olan Atıklar Nelerdir?

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Mistik yapilari çok güzel. Yeralti zenginliği de çok güzel. Ama turistler balon görmek için gidiyor maalesef :)

 2. bir kere gitmiştim. kesinlikle gitmelisiniz. muhteşem manzara ve tarih. kapadokya’ya gitmeyen turist kalmadı ama bizim vatandaşımızın hala gitmemesini anlamıyorum.

 3. Erzurum Narman atalarımın doğduğu yer.
  Afyonda üniversite okudum.
  Kutahyayi ve yazıda olmayan Uşağı da bizzat gördüm. Nevşehir de güzel ama ankarayi bilmiyor muşum

 4. Annişkomun memleketi Nevşehir <3 ve sembolü peribacaları o kadar muhteşem yerlerki… çok güzel gizemli yanları da var, 2 günlüğüne bile olsa herkesin gidip görmesi gereken yerler <3
  sabah güneş doğarken balonda olmaksa ayrı bir zevk

 5. Kapadokya dışındaki Peri bacaları oluşumlarına sahip yerleri bilmiyordum.. Gidip görmeli.. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu