in

Peki Nedir Bu Yapay Zeka?

peki nedir bu yapay zeka?

Peki Nedir Bu Yapay Zeka adlı yazısıyla arkadaşımız Duygu SAYDAM sizlere günümüzün üzerinde en çok durulan teknolojisi hakkında bilgi verecek. E ben aranızdan çekileyim madem…

Peki Nedir Nu Yapay Zeka?

Yapay zeka, bir bilgisayarın ya da akıllı teknolojilerin canlılara ve doğaya benzer şekilde bazı görevleri yerine getirmek için insan zekâsını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemlerdir. Başka bir görüşe göre, programlanmış sistemlerin düşünme faaliyeti gibi görünse de bu görüş kendini, öğrenebilen ve gelecekte insan zekâsından bağımsız gelişebilecek bir kavrama doğru eğilim göstermektedir.

Bu düşünce ilk olarak 1920’li yıllarda Karel Čapek’in eserlerinde dışa vurmuştur. Karel Čapek, R.U.R adlı tiyatro oyununda yapay zekaya sahip robotların insandan bağımsız olarak gelişebileceğini öngördü. II. Dünya Savaşı yıllarında şifre çözümü için oluşturulmuş cihazlar sayesinde bilgisayar bilimi ve yapay zekâ kavramları doğmuştur. Alan Turing’in, Nazilerin Enigma makinesinin şifre çözme amacı ile başlatılan Makine Zekâsı kavramının oluşmasına sebep olmuştu.

                Yapay Zeka Neden Önemlidir?

 • Yapay zeka, insanların yapacağı görevleri otomatikleştirmek yerine onları, daha hızlı, daha güvenili, kişisel yorumunu katmadan, sürekli bir şekilde ve yorulmadan gerçekleştirir.
 • Yapay Zeka, var olan ürünlere zeka ekler. İletişim platformları, otomasyon, akıllı makineler ve güvenlik tedbirlerinden tutun da yatırım analizine kadar evde ve işyerinde pek çok teknolojiyi iyileştirmek için büyük miktarda veriyle birleştirilebilir.
 • Yapay Zeka, sisteme yüklenen verilerde bir benzerlik ve düzenlilik bulur, böylece algoritma bir beceri kazanır ve eğitilen modeller yeni veriler geldiğinde de buna uyum sağlar.
 • Yapay zeka, kendi sistemine has algoritmasını kullanarak daha fazla ve daha derin verileri analiz eder.

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zeka, bir çok yöntem ve teknolojinin yanı sıra aşağıdaki ana alt alanları içeren geniş bir çalışma alanıdır:

 • Makine Öğrenimi; analitik model oluşturmayı otomatikleştirir. Eğitilen sistemde nerelere bakması ya da hangi sonuçlara ulaşması gerektiği açıkça programlanmadan, verideki benzerlik ve düzenliliği bulabilmek için sinir ağlarından çeşitli yöntemler kullanır.
 • Neural Network; dışarıdan bizim sisteme yüklediğimiz girişlere yanıt vererek bilgileri işleyen ve ilgili algoritmaları arasında bilgi aktaran birbirine bağlı birimlerden (nöronlar gibi) oluşan bir tür makine öğrenmesidir.
 • Derin Öğrenme; çok sayıda verileri, karmaşık modelleri öğrenmek için gelişmiş eğitim tekniklerinden yararlanarak, birçok işlem algoritmasıyla yapılması istenen görevleri gerçekleştiren bir makine öğrenmesidir. En yaygın uygulama alanları arasında görüntü ve konuşma tanıma yer alır.

 

 

Yapay Zekayla Birlikte Çalışmak Nasıl Olacak?

 • Henüz yeterli seviyede analitik işlemler kullanamayan sektörlere ve alanlara analitik bilgiyi taşır.
 • Bilgisayarla güvenlik sistemleri gibi mevcut analitik teknolojilerin performansını artırabilir.
 • Dil ve tercüme sorunları da dahil olmak üzere ekonomik engelleri yıkar.
 • Var olan yetenekleri artırabilir ve yaptığımız işte bizi daha da geliştirebilir.
 • Bizlere daha sağlıklı bir vizyon, daha iyi bir anlayış, daha iyi bir hafıza ve bunlardan çok daha fazlasını verebilir.

Yapay Zekanın Eksikleri Nelerdir?

Yapay zekanın temel kısıtlaması, veriden öğrenmesidir. Öğrenmesi istenilen görevin başka bir yol ile öğrenmesi şimdilik mümkün değildir. Buda, verideki herhangi bir yanlışlığın sonuçlara yansıyacağı anlamına gelir.

Açıkça tanımlanmış bir görevi yerine getirmek üzere eğitilmiştir. Bunun dışında hiçbir yerde kullanılması mümkün değildir. Sadece eğitildiği alanda ve işte işe yarar. Başka bir işlem yaptıramazsınız.

 

Duygu SAYDAM

 

Strese Ve Yorgunluğa İyi Gelen Bitkiler

 

12 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sonbaharda nerelerde kamp yapılır? Sonbahar kamp önerileri

Sonbaharda Nerelerde Kamp Yapılır? Sonbahar Kamp Önerileri

mühendis kadınlar: dünyanın en başarılı 5 kadın mühendisi

Mühendis Kadınlar: Dünyanın En Başarılı 5 Kadın Mühendisi