in ,

Bilgisayar Oyunlarının Zihin Gelişimine Katkıları

bilgisayar oyunlarının zihin gelişimine katkıları

 

Oyun oynarken, beyin hem görsel hem de işitsel olarak birden fazla uyarı alır. Araştırmaya göre, sık sık video oyunları oynayan kişiler bu uyarıcıları diğerlerinden daha hızlı bir şekilde işleyebilirler. Bu uyarıcılar, beynin bunları yorumlamak için sürekli çalışmasını sağlar. Bilgisayar oyunlarının zihin gelişimine sağladığı en önemli katkılardan biri de belki budur.

Bilgisayar Oyunlarının Çoklu Görev Becerilerini Geliştirdiği Bilinir

Örneğin, bir aksiyon oyunu çok dikkatli olmanızı gerektirebilir. Ekranınızda enerji seviyeleri, yaklaşan rakipler, kalan mühimmatlar, diğer faktörler arasında mevcut olan zaman gibi çeşitli özelliklere bakarken karakterinizi hareket ettirebilmenizi gerektirir. Bu durum, oyuncunun o oyunun tüm ihtiyaçlara uygun olarak gözlem yapabilmesini ve tepki verebilmesini sağlar.

Bilgisayar Oyunlarının Sosyalleştirdiği de Biliniyor

Çevrimiçi oyun, birçok oyuncunun aynı anda belirli bir oyuna girmesini sağlar. Bu nedenle, oyuncular arasında sürekli iletişim vardır, bu da aralarında anlamlı ve sıradan ilişkilerin gelişmesine yol açar. Bu, oyuncuların yeni arkadaşlarla tanışmasına yardımcı olurken, eski arkadaşlarıyla bağlarını güçlendirir. Bilgisayar oyunları faydalı olsa da, onları ılımlı bir şekilde oynamanız gerekir. Hepsi aynı bilişsel faydaları sağlamadığından doğru oyunu seçmek de önemlidir. Yaş da bir faktör olmalıdır. Küçük çocuklar şiddet içeren oyunlara maruz bırakılmamalıdır.

Bilgisayar Oyunları ve Diğer Faydaları

Bazı araştırmalar dikkat güçlüklerinin disleksi için önemli bir etken olduğuna işaret etmektedir. Bir çalışma, disleksiklerin, bazı oyunları oynadıktan sonra okuma alışkanlıklarının geliştirdiğini gösterdi. Araştırmacıların bu duruma inanmasının nedeni, oyunların yoğun odaklanma gerektiren sürekli değişen ortamlara sahip olmasıdır. Bazı oyunlar tüm vücut etkileşimini teşvik etse de, basit bir el kumandasına ihtiyaç duyanlar bile fiziksel aktiviteye yol açabilir. Basketbol, tenis ve hatta kaykay içeren spor oyunları, çocukların aynı becerileri açık havada uygulamasına yol açabilir.

Bilgisayar Oyunları Stres mi Yaratır?

Bazı oyunların stres yarattığı düşünülse de – özellikle karakterinizin onbeşinci kez yıkıldığını gördüğünüzde – tam tersi doğru olabilir. Altı ay boyunca oyuncuları izleyen ve kalp atış hızını ölçen büyük bir çalışma, bazı başlıkların adrenalin salgısını yüzde 50’nin üzerinde azalttığını buldu.

 

Bilgisayar Oyunları ve Bilişsel Faydaları

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uçakla seyahat ederken

Uçakla Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

dev pandalar hakkında genel bilgiler

Dev Panda Hakkında Genel Bilgiler