in

Pazar Yerleri Eski Haline Dönüyor

Pazar Yerleri Eski Haline Dönüyor

Pazar Yerleri Eski Haline Dönüyor. 81 İle İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge ile  11 Mayıs tarihinden itibaren kısıtlama kaldırılıyor.

Pazar Yerleri Eski Haline Dönüyor

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında il, ilçe ve beldelerdeki semt pazarlarında uygulanmak üzere genelge gönderildi. Bu genelgeye göre kamu düzenini ve sağlığını koruma yönünde uyulması gereken kurallar açıklanmıştı. Açıklaması yapılan kurallar dahilinde kamu sağlığına olumsuz yönde etkileyecek her türlü önlemin alınması hususunda pazarlardaki giyim, oyuncak vb. zaruri olmayan ihtiyaç malzemelerinin satışlarına kısıtlama getirilmişti.

81 İl Valiliğine İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelge ile korona virüs tedbirleri kapsamında önlemler alınmıştı. Daha önce il, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazarlarında; giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının geçici süreliğine kısıtlanmasına ilişkin konu 04.06.2020 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde değerlendirildi.

Pazar Yerleri İçin Yasak Kaldırılıyor

Genelgede, gelinen noktada kaydedilen olumlu gelişmeler ile Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda alınan kararlar açıklandı. Pazarlarda giyim, oyuncak vb. zaruri olmayan ihtiyaç malzemelerinin satışının kısıtlanmasına yönelik olan kararın, 11 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere kaldırıldığı belirtildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda korona virüs salgınının etkileri gözetilecek. Bu doğrultuda belirlenecek kurallara uyulması kaydıyla 11 Mayıs‘tan itibaren geçerli olmak üzere daha önceki genelgede belirtilen söz konusu pazarcı  esnafına yönelik kısıtlamanın kaldırılabileceğine ilişkin karar alındığı belirtildi.

Pazarcı Esnafı 3 Metre Kuralına Uyacak 

İçişleri Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan genelgede de belirtildiği üzere pazarcı esnafı mevcut pazar yerleri için getirilen tüm kurallara aynı şekilde uymaya devam edecek.

Her bir satış yeri (tezgah-sergi) arasındaki mevcut mesafenin en az 3 metre olması gerekmektedir. Ayrıca pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması gerekiyor.

Pazarlar Denetlenecek

Alınan kararlar ve 81 il merkezine gönderimi sağlanan genelgede belirtilen hususlar açıklandı. İl, ilçe ve beldelerde mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının yapılabilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.
Daha önceki genelgelerle getirilen kurallar doğrultusunda pazarlar sürekli denetim altında tutulacak ve kurallara uymayanlar için cezai işlem uygulanacaktır.
Tedbirlere uymayanlara  Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması söz konusu. Suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Göğün Kanunları

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

solucan-deliği

Solucan Deliği Nedir?

zodyak eşleşmeleri

En İyi Zodyak Eşleşmeleri! Hangi Burç Birbiriyle Daha Uyumlu!