in

Patriot Füzeleri Hakkında Rusya’dan Açıklama

patriot

Patriot Füzeleri Hakkında Rusya’dan Açıklama başlıklı gündeme dair derlediğimiz yazı dizisine hoş geldiniz ShallWe takipçileri.

Patriot Füzeleri Hakkında Rusya’dan Açıklama

Bilindiği üzere Türkiye, hava savunma sistemleri almak için Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında kalmış, Rusya’dan S400 hava ve füze savunma sistemleri almaya karar vermişti. Türkiye’nin bu kararı başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde de endişeyle karşılanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Açılama Yaptı

Rusya ile S400 konusunda anlaşılmışken Amerika Birleşik Devletleri Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı yetkililerinden yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamalar, Türkiye’nin Amerika’dan Patriot hava ve füze savunma sistemleri alabileceği yönünde. Son dakika haberi olarak gündeme bomba gibi düşen bu bilgiye göre ABD, 3,5 milyar dolarlık hava savunma sistemleri satışı için yeşil ışık yaktı. Amerikan Dış İşleri Bakanlığı yetkilileri yazılı olarak yapılan açıklamada Türkiye’nin NATO üyesi olduğunu, bu nedenle kendi bölgesinde güvenliğini arttırmak  için 3,5 milyar dolar değerinde Patriot ekipmanının satışı için onay verildiğini belirtti.

Rusya Endişeli Değil

Kremlin Sarayı’ndan gelen açıklamalar ise Amerika ile yapılan anlaşmanın, S400 sistemleri için yapılan anlaşmaya etki etmeyeceği yönünde. Rus yetkililer, Türkiye’nin S400’e ait bilgiler konusunda Türkiye’ye güvendiklerini, S400 satışının ise her koşulda tamamlanacağını belirttiler.

Orta Doğu’da sular uzun zamandır durulmuyor. Bölgedeki siyasi istikrarsızlık, büyük devletlerin askeri harcamalarını burada yoğunlaştırmasına neden oluyor. Soğuk Savaş yıllarından bu yana özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya arasındaki silahlanma yarışı, bölgedeki yabancı askeri varlığının artmasına da neden oldu. Bu doğrultuda devletler artık hava savunma sistemlerini gündeme getirdiler. Amerika, bölgedeki üslerine elindeki Patriot hava savunma füzelerini konuşlandırırken Rusya da S400 hava savunma füzeleri üzerinde yoğunlaşmış durumda. Türkiye ise bir taraftan ABD diğer taraftan Rusya arasında bir denge politikası izlemek istese de S400 alımları için görüşmeler yapılmış durumda.

 

Masterchef Murat Özdemir, Daha Önce de Bıçaklanmış

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

masterchef murat özdemir

Masterchef Murat Özdemir, Daha Önce de Bıçaklanmış

Venezuela'daki cinsel ilişki adası duyanları şaşkına çeviriyor!

Venezuela’daki Cinsel İlişki Adası Duyanları Şaşkına Çeviriyor!