Sağlık

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson nedir? Bu hastalığın belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur? Bu haberimde sizlerle bu detayları paylaşmak istedim.

Parkinson hastalığı motor sistem hastalıkları arasındadır. Dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybıyla ortaya çıkar. 

PARKİNSON NEDİR?

Parkinson hastalığı kademeli olarak ilerler. Progresif bir hastalık türüdür. Ellerde, kollarda, bacaklarda, çenede ve yüzde titreme gibi belirtiler ortaya çıkar ve zamanla bu durum daha da kötüleşir. Hastalık ilerledikçe kişi konuşma ve yürümede güçlük çekebilir. Günlük ihtiyaçlarını gideremez hale gelebilir. Parkinson hastalığının tedavisi ne yazık ki yoktur. Ancak bazı ilaçlarla hastalığın belirtileri hafifletilebilir. Bazı durumlarda beynin belirli bölgelerine cerrahi müdahale yapılarak semptomların iyileşmesi sağlanabilir.

PARKİNSON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dopamin vücudun hareketlerine ve kişinin ruh haline etki eden çok önemli bir kimyasaldır. Ancak Parkinson hastalığında bu kimyasalın üretimi durur. Dopamin miktarı azaldıkça Parkinson hastalığının belirtileri başlar. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişir. Hastalığın ilk belirtileri fark edilemeyecek kadar hafif olabilir. İlk aşamada belirtiler genellikle vücudun tek tarafını etkiler, zamanla hastalık ilerledikçe her iki tarafa da yayılır.

 • TİTREMELER BAŞLAR

Tremor- el titremesi, baş parmağın kontrolsüz hareketleri, dudak ve çenede hafif titremeler Parkinson hastalığının en sık karşılaşılan belirtilerindendir. Bazen bacak kaslarının seğirmesi de görülebilir.

Her el titremesi Parkinson hastalığı ile bağdaştırılmamalıdır. Ellerimizle yoğun bir iş yaptıktan sonra, ağır kaldırdıktan sonra ya da alınan bir ilacın yan etkisi olarak da el titremesi görülebilir. Parkinson hastalığında ise dinlenme halindeyken eller titrer.

 • HAREKETLER YAVAŞLAR (BRADİKİNEZİ)

Parkinson hastalığı ilerledikçe günlük basit fiziksel aktiviteler uzun zaman diliminde zorlanarak yapılır. Hareket etmek zorlaşır ve hareketler yavaşlar. Yürürken adımlar küçülür, hasta ayaklarını sürüklediği için yürümesi zorlaşır. Kaslar sertleşir, hareket kabiliyeti sınırlanır ve hareket ederken ağrılar oluşur. Yürüyüş sırasında kollar sallanamaz, omuz ve kalça da ağrı ya da tutulma görülebilir.

 • EL YAZISI KÜÇÜLÜR

El yazısında ani değişimler görülebilir. Harfler küçülebilir, kelimeler birbirine daha yakın ve karmaşık halde yazılabilir. Yaş ilerledikçe el yazısı, görme bozuklukları ve eklem ağrıları ile doğru orantılı olarak bozulabilir, bu normaldir. Bu değişim Parkinson hastalığından ani olmaz, zamanla gözlemlenir.

 • KONUŞMADA DEĞİŞİMLER GÖZLENİR

Parkinson hastası bir kişi normalden daha hızlı ve alçak sesle konuşur. Konuşmaya başlamadan önce tereddüt eder, konuşmaya başladıktan sonra cümleler arasında durmaz, yüz ve el hareketleri azalır ve konuşması monotonlaşır. Bu gibi değişimler Parkinson belirtisidir.

 • KOKU ALMA YETENEĞİ AZALIR

Kişi keskin kokuları dahi alamaz bir hale gelebilir.

 • DURUŞ BOZUKLUKLARI GÖRÜLÜR

Kişi kambur durabilir, denge ve koordinasyon bozuklukları yaşayabilir.
 • UYKU SIRASINDA HAREKETLİLİK YAŞANIR

Parkinson hastası bir kişi derin uykudayken bile tekme ya da yumruk atabilir ya da yataktan düşebilir.

 • KABIZLIK SORUNU GÖRÜLÜR

Parkinson hastalığının ilk dönem belirtileri arasında bağırsak hareketlerinin azalmasına bağlı yaşanabilen kabızlık sorunu vardır.

 • MİMİKLER AZALIR

Kişinin mimikleri azalır. Ruh halini yüzünden anlamak imkansız bir hal alır. Yüz ifadesi sürekli olarak ciddidir.

 • YUTKUNMA GÜÇLÜĞÜ ÇEKİLİR

Hastalığın ilerki aşamalarında yutkunma güçlüğü yaşanabilir.

 • DEPRESYON SIK GÖRÜLEN BİR DURUMDUR

Hastalığa bağlı olarak kişinin ruhsal durumunda dalgalanmalar ve duygularda karmaşa görülebilir. Bu da kişiyi depresyona iter.

 • İDRAR SORUNLARI YAŞANIR

İdrara çıkamama ve idrarı tutmakta sorunlar ve zorlanmalar görülebilir.

 • TANSİYON PROBLEMLERİ GÖRÜLÜR

Tansiyonun düşmesine bağlı olarak baş dönmesi ve göz kararması görülebilir.

***Parkinson hastalığı zamanla ilerleyen bir hastalıktır. Bazı hastalar ağır engelli hale gelebilir ancak bazı hastalarda sadece minör motor aksaklıklar görülebilir. Kimi hastalar için el titremesi ciddi bir sorunken, kimi hastalar el titremesi dışında daha büyük sorunlarla karşılaşabilir. Bu nedenle hastalığın ilerleyişi ve görülmesi olası belirtilerle ilgili net bir tahmin yürütmek pek mümkün değildir. 

PARKİNSON HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Parkinson hastalığının sebebi net olarak bilinmemektedir. Ancak bazı faktörlerin Parkinson riskini arttığı söylenebilir.

 • Yapılan araştırmalara göre genlerde meydana gelen mutasyonların bu hastalığa neden olabileceği belirtiliyor. Ancak bu mutasyonların hastalığın tek sebebi olduğunu söylemek pek mümkün değil.
 • Uzmanlar bazı toksinlerin de bu hastalığa neden olabileceğini düşünüyor. Ancak bu da yine net bir sebep olarak gösterilemiyor çünkü çok az sayıda insan bu toksin maddelere maruz kalıyor.

PARKİNSON HASTALIĞI HANGİ YAŞ ARALIĞINDAKİ KİŞİLERDE GÖRÜLÜR?

Araştırmalara göre yaş, cinsiyet ve kalıtımsal özelliklere göre Parkinson’un daha sık görüldüğü bazı gruplar oluşturulmuş. Parkinson sıklıkla 50 yaş üzeri kişilerde görülen bir hastalık. Kadınlara oranla erkeklerde daha yaygın olarak görülüyor. Aile bireylerinde Parkinson olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazla.

PARKİNSON HASTALIĞININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Parkinson hastalığının kesin bir tedavisi henüz bulunamadı. Ancak hastalığın neden olduğu sorunlar kontrol altında tutularak kişinin normal hayatına devam etmesi sağlanabilir. Hastalık beynin yeterli dopamin üretememesinden kaynaklı olduğu için ölen beyin hücrelerinin tekrar dopamin üretmesini sağlamak ne yazık ki mümkün değil. Ancak bu hastalık için kullanılan bazı ilaçlar beyin tarafından dopamine dönüştürülebiliyor. Bazı ilaçlarsa dopamine dönüştürülmesine gerek olmadan dopamin benzeri etki yaratarak Parkinson hastalığının yol açtığı sorunları geciktiriyor. Hele ki hastalık başlangıç aşamasındaysa sorunlar bu ilaçlarla hafifletilebiliyor. Bu yüzden erken teşhis çok önemli.

Ayrıca ilaç tedavisine yanıt vermeyen, durumu ilerlemiş Parkinson hastalarında, beynin çeşitli bölgelerine elektrotlar yerleştirilerek gerçekleştirilen ve “derin beyin stimülasyonu” adı verilen bir cerrahi yöntem de uygulanabiliyor.

PARKİNSON HASTALIĞINDA BELİRTİLERİ AZALTMAK İÇİN NELER YAPMAK GEREKİR?

 • Yaşam tarzında yapılacak bazı değişikliklerle hastalığın belirtileri azaltılabilir. Daha çok sebze-meyve tüketmek, tam tahıllı gıdalar ve yüksek lif içeren besinler almak yaşanması olası kabızlık belirtisini ortadan kaldıracaktır.
 • Düzenli egzersizlerle kas gücü, esnekliği ve dengesi korunabilir. Egzersiz bu hastalık sırasında sık görülen depresyon ve endişenin de tedavisinde etkilidir. Yalnız denge sorunları yüzünden egzersiz yaparken hızlı hareket etmemek, yere değil ileri bakmak önemlidir.
 • Alternatif, destekleyici tedavi yöntemleri denenebilir. Koenzim Q10, vitamin benzeri doğal bir maddedir ve hücreler arası elektron taşınmasına yardımcı olur. Koenzim Q 10 içeren besin takviyeleri reçetesiz olarak bulunabilir. Bunun yanı sıra balık, kırmızı et, sakatatlar, kümes hayvanları, yer fıstığı ve soya yağı da Koenzim Q10 içeren doğal gıdalardır.
 • Parkinson hastalığında kaslar sertleşir. Profesyonel biri tarafından yapılacak masaj kasların gevşemesine ve hastanın kendini rahat hissetmesine yardımcı olur.
 • Akupunktur ile kas ağrılarının hafiflemesi sağlanabilir.
 • Kasların esnetilmesi için yapılacak yoga hareketleri kişinin duruşunun bozulmasını önleyebilir. Meditasyon da stres ve endişeyi azaltarak morali yüksek tutmaya fayda sağlar.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. İnsanı yaşadığına pişman eden Bi hastalık belliki. Düşmanımın başına bile gelsin istemem.

 2. Sıkıntı,stres ve buna yol açabilecek herhangi birşey. Sinir sistemine etki edip vücut reflekslerinde etki ettiğini yakın bi gördüm ve cidden kötü bi durum. Oluşan durumun bi insanı nasıl etkileyebileceğini bu kadar beklemezdim.

 3. Bir çoğumuz titreme benzeri belirtilerle görüldüğünü bilir diye düşünüyorum. Meğer ne çok farklı belirtisi varmış. Cidden zor bir süreç Allah kimseye göstermesin.

 4. Benim profesörümde başlangıç seviyesinde vardı bu hastalık ki adam 59 yaşındaydı her hafta halısaha maçı yapardık adamla…

 5. Rahmetli dedemde de bu hastalık vardı. Bir kaşığı bile tutamaz durumdaydı. Gerçekten hayat şartlarını çok zorlayan bir hastalık. Kalp piliyle tedavi ediliyor diye biliyorum.

 6. Ne kadar çok belirtisi var ne kadar çok sorun yaşatıyor insana… Gerçekten yaşattıkları işkence gibi..

 7. Hayatımızı olumsuz etkileyen bir hastalık. Genelde yaşlılarda görünür diye biliyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu