Hayata DairSeyahat

Paris ve Londra Arasındaki Farklar

 

Paris ve Londra, tüm dünyanın gözünün üstünde olduğu 2 şehir olarak gözümüze çarpıyor. Yurt dışında tatil yapmak isteyen bir kişi bu iki şehir arasında tercih yapabilir. Bu yazıda Paris’i Londra’dan hangi özelliklerin ayırdığına değineceğiz. Shall We için özel olarak hazırladığımız bu içeriği keyifle okumanızı temenni ederiz.

Aşk Şehri Paris ve Londra

Astaire “Paris aşıkları çok sever” demiş ve bunun nedenini görmek hiç de zor değil. Romantik bir hafta sonu yaşamak isteyen ve evlilik teklifinde bulunmak isteyen herkesin listesinde Paris ilk sırada gelmektedir. Paris’te baktığınız her yerde Paris’in nefis mimarisini görebilirsiniz. Louvre müzesinden, Montmarte caddesine kadar tüm Paris, size enfes bir manzara sunacaktır. Londra’nın, Paris’in verdiği orta çağ atmosferini yaşatabileceğinden pek emin değilim.

Paris ve Londra: Gece Hayatı

Paris, Londra’nın sahip olduğu sirkardiyen ritimlere nazaran bir Akdeniz şehri olarak öne çıkıyor. Paris’te gece 11’de hala bir restorana gidip yemek yiyebilirsiniz fakat Londra’daki restoranlar gece 9.30 olduğunda kapılarını kapatırlar. Hafta içi bir barlar gece 1’e kadar, hafta sonu ise sabaha kadar açık olacaktır. Paris’te kaldığınız yere dönmek için metroyu veya şehir bisikletlerini kullanabilirsiniz.

Paris ve Londra: Metro

Paris’in gerçekten çok uzun istasyon isimlerine sahip olduğunu belirtelim fakat Paris metrosu gerçekten çok hızlı, güvenilir ve sabah yolculukları için size gerçekten zahmetsiz bir seçenek olarak göze çarpmaktadır. Çoğu metro 2 ile 4 dakikada bir sıklığa sahiptir ve genellikle gece 2’ye kadar çalışırlar. Aylık metro bileti ise sadece 60 euro’luk bir ücrete sahiptir.

Restoranlar

Mc Donalds ve Burger King gibi meşhur fast food zincirleri Paris’te de bulunuyor fakat Paris’i Paris yapan şeylerden biri çok sayıda bağımsız restorana ev sahipliği yapmasıdır. Aynı şeyi İngiltere’nin başkenti Londra için söyleyemiyoruz ne yazık ki. Elbette ki Londra da bazı güzel restoranlara sahip fakat bunun nedeni bu restoranlarda Fransız şeflerin çalışmasıdır.

Güzel İnsanlar

Paris’te yaşayan erkekler ve kadınlar görünüşlerine olağanüstü bir önem göstermektedirler. Kıyafetlerini özenle seçip, saç kesimlerini de buna göre yapmaktadırlar. Londra’nın bu konuda geri kalmadığı söylenebilir fakat Paris’te yaşayanların kendine özgü bir stili olduğunu söylemek gerekir.

Dubai’de Yaşam Rehberi

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Paris ve Londra’ya çok fazla gitmiş olan biri olarak ve onları kıyaslamak gerekirse, Londra benim için bir tık daha çekici. Kalemine sağlık

  2. Şahsen ikisi de favorilerim arasında değil.. Ama merak edenler için bilgilendirici bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık

  3. Paris e değil de Londra ya gitmek isterdim şahsen :) umarım bir gün ikisini de görmek dileğiyle kalemine sağlık

  4. Parisi tek gecerim bana cok romantik geliyo orası… Ve Bağımsız restoranların olması acıkcası benım için önemli.

  5. Bir Bakingımlı olarak elbetteki Londra derim. :P
    Her ne kadar modanın kalbi Paris’te atsa da İngiltere/Londra toprağı tarihi yapısıyla her zaman beni kendine çeker. Metro ücretini de makul bulduğumu söylemeliyim (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu