Seyahat

Paris Gezi Rehberi – Paris Gezilecek Yerler

Shall We? grubu üyesi sevgili dostumuz Fatma Aytemur tarafından kaleme alınan Paris gezi rehberi yazımızla sizlerleyiz. Bakalım Paris’te neler yapılır ve nereler gezilir? İşte Paris gezi rehberi sizlerle…

Paris Gezi Rehberi – Paris Gezilecek Yerler

Merhabalar yine ben Gezgin Şirine’niz :) Bir önceki yazımda siz çok değerli Shall We? ailesine Batum’dan bahsetmiştim. Şimdi ise sırada, aşıklar şehri Paris var. Paris bilindiği gibi Fransa’nın başkentidir. Avrupa’nın ve dünyanın hiç şüphesiz en popüler yerlerinin başında geliyor. Efsanevi eserlere ve müzelere ev sahipliği yapan bu şehir, en ücra yerlerini bile gezmeyi hak ettiğinden en az bana göre bir haftanızı ayırın derim. Paris deyince aklımıza romantizm ve sanat gelse de bunların yanı sıra politika ve ekonominin merkezi tasarım, moda ve gastronominin de dahi şehridir.

Paris oldukça gösterişli bir yerdir; caddeleri, sokakları, dükkanları, binaları açıkçası her bir bölgesi dikkat çekici özelliğe sahiptir. (Bu arada Paris’e gitmeden önce bol bol para biriktirin. Çünkü pahalı bir şehirdir. :))

Para birimi: Euro

Resmi dili: Fransızcadır.

Dil konusunda oldukça milliyetçilerdir. Paris’e gitmeden önce azda olsa temel bir kaç kelimeyi bilmekte fayda var diye düşünüyorum. Paris gezi rehberi başlamadan önce biraz şehirden bahsedeyim.

PARİS’E NASIL GİDİLİR?

Paris’e yerli ve yabancı firmalarla uçuş sağlayabilirsiniz. Ben Orly Havalimanı’nı (Paris şehir merkezine 16 km mesafe’de) tercih ettiğim için, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan biniş yaptım. Direk uçuş ile 3 saat 45 dakika sürüyor.

PARİS’İN NESi MEŞHUR?

Başta tabiki Fransız şarapları, peynirleri, salyangoz yemeği; (tabağa altılı gelen salyangozları, bir elimizde çatalımız diğer elimizde özel maşasıyla içindeki et kısmı çıkartılıp yanındaki fesleğenli sosla karıştırıp yeniliyor.) Bir diğer güncel yemekleri de kurbağa bacağı. Açıkçası sakatat bile yemeyen ben, bunları gördüğüm gibi es geçtim. :) Karşımda yiyen arkadaşımı gördüğümde midem bulanmadı değil. Ben Paris’de size soslu ördeği tavsiye edebilirim. Midesinden sorunu olmayanlar için de soğan çorbasını… Etleri az pişirilmiş yemeleri bu ülkeye mahsus bir adettir.

Paris’e bir nevi pastahane cenneti de diyebiliriz. Hamur işini bizden çok daha iyi bilen ülkelerden biridir. Fransızların geleneksel kahvaltısı kruvasan ve kahvedir. Bizdeki simit çay ya da poğaça çay gibi. Yalnız Fransızlar sabah kahvaltıyı önemsemeseler de bir o kadar akşam yemeğine çok özen gösteriyorlar Bütçenize göre lüks restourantları da mevcut ara sokaklarda uygun olan fast food dükkanlarıda bulunmakta. Son olarak makarondan bahsetmek istiyorum. İtalyan asıllı olan son tarif şeklini alıp buradan dünya’ya yayılan bir tür kurabiye çeşitidir. Tavsiye ederim. Ben denedim gayet güzeldi.

Kalacak yer ise Paris’de her bütçeye göre yer bulabilirsiniz booking.com‘dan aylar öncesi rezervasyon ile otel ya da hostel rahatlıkla bulunabilirsiniz. Parise’e ilk turla gittiğim için otelde kalmıştık. Son gidişimde ise Couchsurfıng sayesinde otellere para verme durumunda kalmadım koçuma buradan sevgilerimi yolluyorum. :) İşte Paris gezi rehberi sizlerle…

PARİS’DE GEZİLECEK YERLER

1- EYFEL KULESİ

Paris gezi rehberi ilk durağı tabi ki Eyfel olacak :) İlk gittiğimde turla gittiğim için her gün bir ülke gezdiğimizden bir gün içerisinde koştura koştura paris sokaklarını gezmiştik. Haliyle hiç güzel geçmemişti. İkinci seyahatimde bol bol vaktim olduğu için doya doya Paris turu yaptım. Bazen metroyla bazen de bisiklet ile bazende yürüyerek, Paris’in sokaklarında rahatlıkla dolaşabildim. Kısaca size tavsiyem ilk seyahatiniz olsa dahi arkadaşlar, asla turlarla çıkmayın. Bırakın kaybolun, sokak ve caddelerinde Sonuçta elinizin altında telefon varsa ve de internet, bu zamanda her yere tek başınıza rahatlıkla ve özgürce gidip gezebilirsiniz.

Eyfel eşittir bir şaheser diyebilirim. Eyfel’i yakından görmediğim zamanlarda bende demir yığını demiştim. Fakat yakından canlı olarak gördüğümüzde o demirlerin nakış gibi işlenmiş halini fark ettiğimizde fikriniz o anda değişiyor.Demek ki ön yargı hiç bir zaman iyi bir şey değilmiş. :)

Eyfel o kadar büyük ki nereye giderseniz gidin kendisini bir şekilde gösteriyor. Bu muazzam yapı 324 metre uzunlukta, 1665 basamaklıdır. Her gece 20.000 ampul ile aydınlatılıyor. Akşam ki o muhteşem ışıltılı halini gördüğümde, 100.000 ampul bile olsa değer demiştim. :) İlk zamanlar bu kule için tartışmalar yaşanmış olsa da şu an için Paris, Eyfel kulesinden dolayı, dünyanın en büyük turist çeken şehri ünvanına sahip olmuştur. Kulenin içinde Le Jules Verne adında bir restaurant bulunmakta. Aşıkların özellikle bu lüks mekanda muazzam manzara eşliğinde, bir akşam yemeği yemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Eyfel’e tam güneş batarken gidilmeli.Hem gündüz halini görürsünüz, hem de akşam o, pırıltılı büyüleyici görselliğe şahit olursunuz.

2- LOUVRE MÜZESİ

Louvre’e gitmezseniz Paris’e gittim demeyin sakın. Bu müze dünyanın gezme alanı olarak bulunan en büyük müzesidir. Bir yıl içinde 10 milyon insan bu müzeye ziyaret etmiş. Kapalı alan olarak bu bir rekor! Eyfel ve Louvre arası yaklaşık 25 dakikadır. Meşhur olan bu müzenin içinde Fransız tabloları ve heykelleri, İtalyan tablo ve heykelleri, antik Yunan ve antik Mısır koleksiyonu yer alır. Müzede hiç şüphesiz ilgimizi en çok çeken parça Mona Lisa tablosu. Kalabalığın içinde başarabilirseniz eğer Mona Lisa ablamızla selfie çekinin derim.:)

Bu binaya ilk adımımı attığımda aklıma, zamanında bayağı kalın sayfalı olan kitabını okuduğum ve sonrasında büyük merakla izlediğim Da Vinci şifresi filmi gelmişti. Çünkü bu filmin bazı kareleri bu müzede çekilmişti. Son olarak olmazsa olmazlarımızdan olan Louvre Piramiti’nin baş ucunu işaret parmağımızla ucuna koyar gibi şu meşhur fotoğraf çekilme durumunu da unutmayalım. Çok uğraşsam da değdi bence, fotoğrafım gayet güzel çıkmış.:)

Not: Her ayın ilk pazar günü devlet müzeleri herkese ücretsiz olarak açıyor.

3- NOTRE DOME KATEDRALİ

Meryem ana’ya ithaf edilmiş çok meşhur bir katedraldir. Katedralin Sen nehri üzerindeki bir adacıkta bulunması çok hoş. Bu kiliseyi, çocukluğumda izlediğim Notre Dome Kamburu filmi ve Esmeralda’nın hikayesinden çok etkilendiğim için, diğer tarihi eserlerden daha çok gezmek istemiştim. Dışarıdan ve içeriden her şeyiyle muazzam bir katedraldi. Burası şehrin sıfır noktasının bulunduğu bölgedir. Tarihi iliklerinize kadar hissediyorsunuz.

4- ZAFER TAKI (ARC TRIOMPLE)

Paris gezi rehberi devam ediyor… Sırada Zafer Takı var. Bu yapıt zamanın Fransız lideri olan Napolyo’nun isteği üzerine yapılmıştır. Napolyon, Austerliz’de gerçekleştirdiği savaş sonrasında galip geldiği için askerlerine (geri döndüğünüzde bu kapının altından geçeceksiniz) sözünü verip yapıtın inşâsının başlamasına karar vermiştir. Anıtlar gücü ve dayanıklılığı sembolize eder. Kısacası zaferini simgelesin diye bu anıtı yaptırıyor. Anıt, Napolyon tahtan indikten çok sonraları, ondan sonra tahta gelen yufka yürekli bir kral sayesinde bitirilmesine karar vermiştir.

Zafer takı dünyanın en büyük döner kavşağıdır, çünkü 12 caddenin birleşimini oluşturuyor. Bu yapıtın altında ise bir mezar bulunmakta. Fakat kimin mezarı olduğu meçhul ve bu mezarın üzerinde 1923 den beri alev yanmakta. Her akşam 18.30’da alev, askerler tarafından merasimle tazeleniyor. Vaktiniz bolsa eğer bu yapıtın tepesine çıkıp manzarayı izleyebilirsiniz. Ve bu meresime şahit olabilirsiniz. Çok sıra kuyruğu diğer yerlerdeki gibi burada da var Sakın pes etmeyin:) Bu mükemmel ihtişamlı şaheseri yakından görebilme imkanına sahip olmak için biraz sabır gerek.:)

5- ŞANZALİZE BULVARI

Fransızlar bu cadde için dünyanın en büyük bulvarı olarak isimlendirmişlerdir. İki tarafı ağaçlarla çevrili bu ünlü cadde toplamda 2 km uzunluğundadır. Cadde üzerinde dünyaca ünlü markaların mağazaları, otomobil galerileri, lüks restourantlar, fast food ve cafeler bulunmakta.

Ünlü midyeci: Leon de Bruxelles

Ünlü Macaroncu: Laduree

Bunların yanı sıra Paris’e gidip de Disneyland’a gidemeyenler için mükemmel fırsat olan Disney mağazasını da es geçmeyin derim. Hediyelik eşyalar bilhassa oyun kahramanlarının oyuncak ve eşyaları bulunmakta.Ve ve ve son olarak da zamanında kadınların elbise içlerine giyilen tarlatan ve korselerden kurtarmayı başarıp o çok büyük cesaretiyle (kadınlarda pantolon giyebilirden) yola çıkarak Paris’i bir moda şehrine dönüştürmeyi başaran Chanel’in mağazasını da büyük bir zevkle gezmiş bulunmaktayım.

Bir diğer konu ise Şanzalize’de insanlar giyimine çok önem veriyor. Yürürken adeta podyumda mankenleri izliyor gibiydim. Şanzalize’de yürümek gerçekten bir harika:) Tüm cadde boyunca wifi var. Bu durum bizim gibi gezginciler için çok ideal.:)

6- CONCORDE MEYDANI

Şanzalize Bulvarı ile Lüksemburg Bahçeleri arasında bulunan Fransa’nın ikinci büyük meydanıdır. Fransız ihtilalinin simge noktalarından biri olan bu bulvar, tarihin maalesef, en kanlı meydanı olarak biliniyor. Fransa devriminden sonra yakalanan kral XVI. Louis’den tutun damatları, gelinleri; (Ekmek yoksa pasta yesin) sözünü dile getiren meşhur Marie Antoniette ve devrimin etkisi geçse bile devrimden suçlu bulunan toplamda 40 bin kişiye yakın insanlar Giotin ile bu meydanda idam edilmiş. Bu şehir’e gitme planları yapacaksanız eğer tarihini mutlaka gitmeden öğrenmeniz gerek.

7- RESSAMLAR TEPESİ (MONTMARTRE)

Paris’in kuzeyinde yaklaşık 130 mt yükseklikte bir tepe de yer alıyor. Paris’in en güzel yerlerinden biridir. Daracık sokakları dik merdivenleri, içinde çokça ressamlarıyla ruhunuzu okşayacak keyifli bir tepedir. Paris’te sanatsal akımın başladığı yerdir. Bir çok ünlü ressam bu bölgede eserlerini çizmişlerdir. En önemlileri; Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet…

8- SACRE – COEUR BAZİLİKASI

Montmartre tepesine kurulmuş olan ve konumu itibariyle Paris’i adeta egemenliği altına alan Sacre – Coeur Bazilikası, Paris gezi rehberi duraklarından bir diğeri… Bu bazilikanın yapımında kireç taşı kullanılmıştır. Kubbeleri nedeniyle de camiye benzetiliyor. Altında Amelie filminden hatırlayabileceğimiz atlı karıncanın olduğu meydandır.

Not: Bu kilisenin en yüksekte olmasının manzarayla bir ilgisi yokmuş, Paris komünü deneyimi sonrası Paris’in üzerinde hristiyanlık ve dinin gücünün daim olacağını herkese göstermekmiş. Bir nevi gövde gösterisi gibi bir şey. Eyfel’den sonra şehirdeki en yüksek yerdir.

9- ŞEHİTLER MEZARLIĞI

Bu mezarlarda, sanat edebiyat ve müzik alanlarında ölümsüzleşen isimler var.Yatanlar arasında,sürgünde vefat eden Ahmet Kaya ve Çirkin Kral Yılmaz Güneyde bu ölümsüzler mezarın içinde. Mezarlık devasa heykelleriyle bir açık hava müzesi sanki. Bu mezarlık ünlü Fransız şairi ve yazarı olan La Fontaine ve ünlü oyun yazarı Moliere’nin mezar yöneticilerinin bu iki ünlünün mezarını buraya taşımasından sonra meşhur konuma gelmiştir.

Bunların yanı sıra bu mezarda Balzac, Oscar Wilde gibi çok ünlü isimler de bulunmaktadır. Buraya da gitmeden mutlaka ölenlerin hayat hikayelerini okuyun. Çünkü içlerinde çok enteresan hayat hikayeleri olanlar var.

10- LES INVALIDES

Paris gezi rehberi Les Invelides ile sona eriyor diyebilirim. Dünyada emekli askerler için yapılmış ilk otel ve bakım evidir. Gazilerin hayatlarının geri kalanını burada yaşaması için yapılmıştır. Napolyon’un yattığı anıtının bulunduğu yerdir. Kesinlikle Napolyon’un anıtını görmenizi tavsiye ediyorum.

Not: Paris’te o kadar çok heykeller, eserler, anıtlar bulunuyor ki hepsini tek tek ele almak mümkün değil. Özellikle sanatı çok seven biriyseniz yazımın başında da yazdığım gibi Paris’i gezmek için bir kaç gün yetmez. Mesela;

400 ayna ile kaplı, aynalı galerisi ile muazzam bir yapı olan, oda sayısının yalnızca 1300 tane olduğu Versay Sarayı, çok önemli heykellerin yer aldığı Orsay Müzesi, 3. Alexandre Köprüsü, Grand Palais, Petit Palais, Savunma Bakanlığı Binası ve Sainte Chapelle. Galerie Lafayette (Paris’in ünlü alışveriş merkezi) Saint Germain bölgesi, Latin mahallesi, Belediye Binası ve meydanı.

Yeni bir bina olan modern sanat müzesi, Paris’in en ilginç yapılarından… İçinde kütüphaneler, mağazalar, restaourantlar, alt katında ise çocuklar için atölye bulunduran en üst katta ise muazzam Paris manzarasını izleyebileceğimiz bir alanı bulunan Pompidou Kültür Merkezi. Aşıkların köprü korkuluklarına kilit vurdukları meşhur Aşıklar Köprüsü…

1612 yılında Mariede Medici’nin hükümdarlığı zamanında yapılan çok geniş bir yeşil alana sahip olan, içinde 100 den fazla çeşme, heykel ve anıt bulunan Paris’in en güzel parkı olan Lüksenburg Bahçeleri. Bir tam gününüzün geçeceği ve içinde akşama kadar çocuklar gibi şen olacağınız eğlenip coşacağınız tabi ki Paris’in vazgeçilmezi arasında olan DISNEYLAND… Ve ve… sayamadığım kim bilir daha neler var.

paris gezi rehberi ucuz paris yemekleri

Açıkçası ben bu şehri çok sevdim Çünkü tarihe ve sanata merakım var. Tekrar tekrar gitmek istediğim bir şehirdir. Umarım imkanlarım doğrultusunda sürekli gitme imkanına sahip olurum. Tabi ki sizlerde öyle.

Shall We? Seyyah Grubunun Gezgin Şirine’sinden Batum Gezi Rehberi

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu