Moda

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parfüm kullanmak günlük hayatta çoğu kişi için vazgeçilmezdir. Güzel kokmak, kokumuzla insanlar üzerinde iz bırakmak, fark yaratmak bizim için önemlidir.

Kokusuna aşık oluruz öyle değil mi?

Kokusunu unutamadım deriz.

Yanımızdan geçer gider ama kokusu oracıkta öylece kalır.

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenlere Birlikte Göz Atalım

Parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ten rengimizdir. Bir de parfüm alırken akşam saatleri olması kokunun tenimiz üzerindeki gerçek duruşunu belli etmede önemli etkendir. Koku alma duyumuz akşam saatlerinde biyolojik olarak daha güçlüdür. Parfümün tenimizle uyumu ve temizlik oldukça önem arz etmektedir. Parfüm alırken kokuyu mutlaka kendi tenimizde denemeliyiz.

 

Beyaz tenli olanlar İçin

Çiçekli, meyveli ve şekerli parfümler beyaz tenlilerde daha kalıcı ve daha hoş durur. Ayrıca vanilyalı ve pudralı parfümler de beyaz tenli insanlarda hoş durmakta ve tenleriyle kolayca uyum sağlamaktadır. Hafif kokuları tercih etmenizi tavsiye ederim. Sportif denilen kokular da bu kategoriye girmektedir.

Buğday tenliler İçin

Şipre denilen hafif yoğun ama ağır olmayan, meyveli ve odunsu içeriklerin karışımı olan kokulardır. Genellikle sıcak, seksi notalı parfümler bu kategoriye girmektedir.

Esmer tenliler İçin

Baharatlı, oryantel, çikolata, odunsu kokular esmer tenli insanlarda daha kalıcı ve uyumlu durmaktadır. Biraz ağır kokular olsa da bu parfümleri kolaylıkla taşımaktadırlar.

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Noktalar

Parfüm alırken tamamen kişisel özellik ve beğenilere göre hareket etmeliyiz, arkadaşımızda güzel duran çok beğendiğimiz bir parfüm bize yakışmayabilir.

Mevsimler de parfüm kullanırken dikkat edilmesi gereken noktadır. Kışın daha ağır parfümler kullanırken, yazın daha hafif çiçeksi kokular tercih etmeliyiz.

Gündüz kullandığımız parfümler ile akşam kullandığımız parfümler de farklı olmalıdır. Günün saatleri kokuların algısını da değiştirmektedir.

Parfüm almaya giderken herhangi bir şey yemeden gitmek daha doğru olur çünkü yenilen yemekteki baharatlar tenimizin kokusunu etkiler ve seçim yapmamızı zorlaştırır.

Parfümün kalıcı olmasını sağlamak için nabız üzerine uygulamak gerekir. Bilek, kulak arkası, boyun ve diz kapağı arkasına uygularsak koku daha iyi hissedilir.

Parfüm denemeye gidince en fazla 3 farklı koku deneyin ve kokulardan sonra mutlaka kahve koklayın.
Belli bir zaman sonra hem kokular birbirine karışır hem de koku alma duyumuz çok fazla zayıflar, doğru tercih yapamayız.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Baharatlı, oryantel, çikolata, odunsu kokular gerçekten esmer tenli iseniz bunlardan isteseniz de kaçamıyorsunuz

  2. Bana uysun yda uymasın hiç bi parfüm 15-20 dakikadan fazla durmuyo bende. Ten kokum hep galip gelio parfümlere

  3. Yıllardır aynı parfümü kullanırım. Temizlik kokusu gibir. Ferahtır. Yazları da mandalina kolanyasından başka bişey kullanmam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu