Hayata Dair

Parayla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Parayla vatandaşlık veren ülkeler olduğunu biliyor muydunuz ? Şimdi size bir soru. Parası neyse verelim ve gidip oturalım dediğiniz bir ülke var mı? Bu yazımızla parasıyla oturum ya da vatandaşlık satın alabileceğiniz 10 ülkeyi sizler için derledik.

Parayla Vatandaşlık Veren Ülkeler

1- Malta

İlk sırada Malta var. Malta son yıllarda yükselişe geçen ülkeler arasında ilk sıralarda yerini alıyor. 2004 yılında Avrupa birliğine giren Malta 650 bin Euro karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. AB vatandaşı olma şansı, Schengen Bölgesi’nde bulunması ve ABD ile vize anlaşması olması Malta’nın en önemli ayrıcalıklarından birkaçı. Türkiye’de yaşayan ultra zengin ailelerin Malta vatandaşlığı alıyor olması, bu ülkeye karşı olan talebi yükseltiyor. Vatandaşlık başvurunuzun yaklaşık 1 yıl içerisinde sonuçlanacağını da ekleyelim…

2- Singapur 

Asya ülkeleri arasında en güvenilir ülkelerden biri Singapur. Bunun sebebi sert kanuni yaptırımların uygulanıyor olması. Singapur için aynı zamanda Asya’nın en kalabalık ülkelerinden biri de diyebiliriz. Hesabınızda 2 milyon dolar varsa Singapur vatandaşlığı için hakkınız var demektir. Fakat ne yazık ki bir şart daha var. Yıllık 160 milyon dolar civarında bir ciroya sahip olmalısınız. Yani bu epey pahalı bir seçenek. Singapur vatandaşlığı almak diğer ülkelere göre biraz daha zor ve pahalı. Yaklaşık 6 ay ile 8 ay arasında işlemler sonuçlanabiliyor.

3- Avusturya 

Hayalleri süsleyen bir ülke Avusturya… Eğer vatandaşlık almak için bu ülkeyi tercih ediyorsanız, sizlere “şu kadara vatandaşlık alabilirsiniz” diyemeyiz. Çünkü Avusturya para karşılığında vatandaşlık hakkı tanısa da henüz bunun için ne kadar para talep ettikleri bilinmiyor. Bu durumu oldukça gizli tutuyorlar. Vatandaşlık için paranın yanı sıra bir yetenek veya başarı öyküsü gibi ilginç istekleri de var. Yani ip üstünde yürüyebiliyorsanız, Avusturya sizin için iyi bir seçenek olabilir. Aynı zamanda buradan vatandaşlık almak için yeterli seviyede Almanca biliyor olmanız gerektiğini de unutmayın.

4- Belçika

2000’li yılların başlarında vatandaşlık işlemlerini kolaylaştıran Belçika, öncelikle en az 3 yıl Belçika’da yaşama şartı getirdi. Bu şartı yerine getirirseniz devlet tarafından sizin için belirlenen bir miktar para karşılığında Belçika vatandaşı olabiliyorsunuz. Belçika vatandaşı olmak için aile birleşim programını da araştırmanızı tavsiye ederiz.

5- Karadağ

Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan küçük Balkan ülkesi Karadağ 500 bin Euro karşılığında vatandaşlık veren ülkeler arasında. Bu ülkeden vatandaşlık almak için öncelikli olarak araştırmanız gereken iki konu var. Birincisi oturma izni alarak vatandaşlık hakkı kazanma, ikincisi de çalışma izni alarak vatandaşlık hakkı kazanma. Bir diğer yöntem ise bu ülkeden ev almak. Karadağ’da ev almak için herhangi bir alt limit bulunmuyor. Ev alım masrafları haricinde evinize sahip olduktan 1-2 ay sonra Karadağ vatandaşı olabilirsiniz.

6- Antigua Ve Barbuda

Karayip Denizi’nin doğusunda, cennet gibi doğasıyla bağımsız bir ada ülkesi olan Antigua Ve Barbuda, 2013 yılı ile yürürlüğe giren yasasıyla, yabancı uyruklu kişilerden vatandaşlık için 400 bin dolar istiyor. Her şeyi bırakıp dünyanın en güzel sahil kasabalarından birisine yerleşmek istiyorsanız aslında bu rakam çokta yüksek değil. Bu ülkenin vatandaşı olduğunuz anda 130’u aşkın ülkeye vizesiz seyahat ve birçok avantaja da sahip oluyorsunuz. 

7- Dominik

Yerleşmek için en ideal ülkelerden biri de Dominik. Dominika ile karıştırılmaması gereken bu ülke, vatandaşlık için 100 bin dolar istiyor ama tek kişiyseniz. Evli veya çocukluysanız bu tutar 200 bin dolar oluyor. Aynı zamanda reşit olmak, adli sicil durumunun temiz olması gibi birbirinden farklı şartlar da bulunuyor.

8- Grenada

Grenada vatandaşlık verme programını 2013 yılında başlattı. Vatandaşlık hakkı için 100 bin dolarlık yatırım şartı koşan bir ada ülkesi. Karayip Denizi’nin doğusunda yer alıyor. Muhteşem doğası bu parayı hak edecek cinsten. En kolay ve en uygun vatandaşlık veren ülkelerden biri olan Grenada, vatandaşı olduğunuz takdirde çeşitli avantajları da beraberinde getiriyor. Bu avantajların en başında 124 ülkeye ücretsiz ve vizesiz seyahat geliyor..

9- Saint Kitts ve Nevis

Karayipler’deki iki adadan oluşan Saint Kitts ve Nevis, yatırımlarla kendini kalkındırmayı sürdüren ülkelerden biri. Ülke, 250 bin dolar karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. Saint Kitts Ve Nevis vatandaşı olduğunuz takdirde 130’dan fazla ülkeye vizesiz seyahat edebilme hakkına sahip olacağınızı belirtmek isteriz… “İki ada, bir cennet” sloganı ile vatandaşlık almak isteyenlere kucak açan bu adaların tek bir şartı var, o da İran vatandaşı olmamak.

 

10- Amerika

1 milyon dolarlık şirket kurar veya hükümetin belirlediği bir bölgede 500 bin dolarlık yatırım yaparsanız, süresiz oturma izniniz oluyor ve ardından beş yıl Amerika’da bulunursanız vatandaşlık geliyor. Amerika’dan vatandaşlık almanın diğer yolları ise orada yaşayan bir ebeveyninizin olması ve ABD vatandaşlığına geçmiş olması. Bu ülkede vatandaşlık alabilmeniz için akıcı bir şekilde İngilizce bilmeniz gerektiğini de hatırlatalım. 

Peki siz hangi ülkede vatandaşlık almak isterdiniz? Bu arada videomuzu izlemeyi unutmayın..

En Pahalı Oteller

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu