Hayata Dair

Parayla Vatandaşlık Alınan Ülkeler 2

Parayla vatandaşlık alınan ülkeler yazımızın ikinci serisine devam edelim dedik. Bir çok ülke parayla vatandaşlık verse bile şartlar oldukça zor ve bu rakamlar oldukça yüksek herkesin kolaylıkla yapabileceği şeyler değil.

Parayla Vatandaşlık Alınan Ülkeler

1- İngiltere

Listemizin ilk sırasında İngiltere var. Bir çoğumuzun gitmek isteyipte bir türlü gidemediği Birleşik Krallığın vatandaşı olmak istiyorsanız, 5 yıl süreyle 1 milyon poundluk yatırım yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda İngiltere, vatandaşlık almak isteyenleri en çok zorlayan ülkelerden biri. Ayrıca İngiltere’nin hala krallık olduğunu unutmayalım. Dünyanın en katı anayasalarından birisine sahip bu ülkede, kurallar oldukça sert.

2- Makedonya

Yakın zamanda adı “Kuzey MakedonyaCumhuriyeti” olarak değiştirilen ülke, muhteşem doğasıyla ve yaşam standartlarıyla, en yaşanılası yerlerin başında geliyor. Bu ülkede vatandaşlık elde etmek istiyorsanız öncelikle 400 bin Euro değerinde yatırım yapmanız ve en az 10 işçi istihdam etmeniz gerekiyor. Bu şekilde Makedonya vatandaşı olabilirsiniz. Makedonya’da Ülke ekonomisine katkı şartı mevcut. 

3- Bulgaristan

Vatandaşlık vermek için yüksek meblağlar isteyen ülkelerden biri de Bulgaristan… Ülkede en az bir yıl ikamet ettiyseniz ve yaklaşık 1,2 milyon dolarlıkyatırım yaparsanız vatandaşlık alabiliyorsunuz. Sizi bilmiyoruz ama Bulgaristan için bu rakam sanki biraz çok gibi. Vatandaşlık almanın bir diğer yolu ise etnik kökeninizin Bulgar etnik kökenine sahip olması. Eğer kökeninizin Bulgar etnik kökenine sahip olduğunu kanıtlarsanız yalnızca küçük birkaç evrak ilevatandaşlık almaya hak kazanırsınız.

4- Arnavutluk

Yunanistan, Karadağ, Makedonya gibi ülkelerle komşu olan Arnavutluk, son yıllarda gelişmekte olan ekonomisi ile vatandaşlık almak için en ideal ülkelerden biri. Üstelik bu ülke tam tamına 3 kuşağa kadar da vatandaşlık veriyor! Arnavutluk ülkesinin tek şartı 200 bin dolar yatırım yapmanız. Sonrasında torununuz bile vatandaşlık hakkınızdan yararlanabilir. Ne dersiniz? Sizce de cazip değil mi?

5- Guatemala

Guatemala belki de şartları en kolay olan ülke. Beş yıllık devlet tahvillerine en az 50 bin dolarlık yatırım yaparsanız Guatemala vatandaşı olabilirsiniz. Orta Amerika ülkesi olan Guatemala pasaportuna sahip olduğunuz anda ayrıcalıklı avantajlarına da sahip oluyorsunuz. Örnek vermemiz gerekirse bunların başında tam 113 ülkeye vizesiz giriş yapabilme imkânı var. Daha ne olsun..

6- Hong Kong

Çin’in güneyinde yer alan Hong Kong, nüfus bakımından en yoğun ülkelerin başında geliyor. Aynı zamanda Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı olan Hong Kong vatandaşlık şartları bakımından en pahalı ülkelerden. Ticaret, endüstri ve turizm merkezi olan Hong Kong’un vatandaşlığını almak için yaklaşık 1 milyon 260 bin dolar tutarında bir yatırım yapmanız lazım. o kadar param olsa burda da kralım” dediğinizi duyar gibiyiz.

7- Kanada

Dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada, birleşmiş milletler tarafından bu dünyada yaşanılacak en iyi ülke olarak belirlenmiş. Peki Kanada vatandaşı olmanız için cebinizden ne kadar para çıkması gerekiyor dersiniz? 800 bin dolarlık varlığınız varsa ve ülkede 400 bin dolarlık yatırım yaparsanız artık Kanadalısınız. Tabi her yıl binlerce göçmen aldığını düşünürsek, göçmenlik başvurusu ile bu işi çok daha ucuza getirebilirsiniz. Bu işlemlerin yaklaşık 2 yıl kadar süreceğini baştan söyleyelim… Sonrasında bu uzun bekleyiş motivasyonunuzu düşürmesin. 

8- Uruguay

İnsan hakları ve ekonomi açısından son yılların popüler ülkelerinden biri Uruguay… Bu sebeple birçok yabancı ülke vatandaşı bu ülkeden vatandaşlık almak için başvuruda bulunuyor. Uruguay vatandaşı olmanız için yüklü miktarda paralar vermeniz gerekmiyor. Sadece bulaşıcı hastalığınız olmaması ve aylık 1200 dolar sabit gelirinizin olması yeterli. Bu şartlar size uyuyorsa, 3 yıllık ikamet sonunda Güney Amerika’nın Avrupai ülkesi olan Uruguay’ın vatandaşı olabilirsiniz.

9- Slovakya

AB ülkesi Slovakya vatandaşlık için 1 milyon Euro’luk yatırım istiyor. Aynı zamanda Slovakya vatandaşlık yasasına göre yabancı birisinin Slovakya vatandaşlığı alabilmesi için, vatandaşlık reform yasasında sunulan diğer şartları da yerine getirmesi isteniyor. Bunların başında yeterli seviyede Slovakça bilmek, sabıka kaydının temiz olması gibi maddeler bulunmakta. Yarı alman yarı Macar bir ülke olan Slovakya, eminiz favorileriniz arasına girecek.

10- İrlanda

500 bin dolarlık yatırım yapmanız gereken bu AB ülkesinin vatandaşlığı için, hükümetin belirlediği birtarihi beklemeniz gerekiyor. 3 ay mı olur 5 yıl mı olur artık onlara kalmış. Ancak beklemeye değer bir ülke olduğunu belirtmemiz gerek. Cadılar Bayramının ilk olarak İrlanda’dan çıktığının bilgisini de verelim. Yani ülke oldukça eğlenceli. Tüm bunların yanı sıra İrlanda eşcinsel evliliklerin yasallaştığı ilk ülke ünvanına sahip.

Parayla Vatandaşlık Veren Ülkeler

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Hiç o kadar büyük paralara gerek yok bence. Buyurun Sırbistan’a gelin, çok küçük meblağlarla bir iş kurarak üç sene sonra vatandaşlik başvurusu yapabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu