Gündem

Parayı Zekice Yönetmek İçin Neler Yapılmalı?

Parayla akıllı olmak demek, yüksek riskli yatırımlar veya bankada binlerce dolar bulundurmak zorunda olmak demek değildir. Mevcut finansal durumunuz her ne olursa olsun, günlük yaşamınızda finansal olarak daha dikkatli bir yaklaşıma sahip olabilirsiniz. Araçlarınız dahilinde kalmanıza ve finansal hedeflerinize öncelik vermenize yardımcı olacak bir bütçe oluşturarak işe başlayın. Bu işin ardından borcunuzu ödemek, tasarruflarınızı artırmak ve daha iyi harcama kararları almak için çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu yazımızda parayı zekice yönetmek için neler yapabilirsiniz konusunu öğrenebilirsiniz.

Parayı Zekice Yönetmek: Finansal Hedefler Koymayı Deneyin

Finansal hedeflerinizi belirleyin. Neye doğru çalıştığınızı anlamak, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir bütçe oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Borcunu ödemek niyetinde misiniz veya Büyük bir satın alma işlemi için tasarruf ediyor musunuz? Sadece finansal açıdan daha istikrarlı olmak mı istiyorsunuz? Bütçenizi bunlara uyacak şekilde oluşturabilmeniz için önceliklerinizi belirleyin. Gerekli olmayan giderlerinize dikkat edin. Bütçeler günlük hayatınızı yansıttıklarında en iyi sonucu verir. Düzenli, zorunlu olmayan harcamalarınıza bir göz atın ve harcamalarınızı tahmin edebilmeniz için bütçenize ekleyin. Örneğin, her sabah işe giderken bir kahve alırsanız, bunu bütçenize atın.

Parayı Zekice Yönetmek: Aylık Gelirinize Önem Vermeyi Unutmayın

Toplam aylık gelirinize dikkat etmeyi ihmal etmeyin. Akıllı bütçe, araçlarınızı fazla genişletmeyen bütçedir. Toplam aylık gelirinizi hesaplayarak başlayın. Sadece işten aldığınız parayı değil, yan koşular, nafaka veya nafaka gibi şeylerden aldığınız parayı da ekleyin. Giderleri eşinizle paylaşıyorsanız, hane halkı bütçesini bulmak için birleştirilmiş gelirinizi hesaplayın. Toplam aylık harcamanızın getirdiğiniz tutarı aşmamasını hedeflemelisiniz. Acil durumlar ve öngörülemeyen durumlar olur, ancak banka bakiyeniz düşük olduğunda gerekli olmayan öğeleri karşılamak için kredi kartınızı kullanmamaya çalışın.

Parayı Zekice Yönetmek: Gerekli Harcamalarınızı Hesaplayın

Gerekli harcamalarınızı hesaplayın. Daha iyi bir bütçe oluştururken ilk önceliğiniz her ay ödenmesi gereken şeyler olmalıdır. Bu masrafları ödemek ilk önceliğiniz olmalıdır, çünkü bu kalemler sadece günlük aktiviteler için gerekli değildir, aynı zamanda tam ve zamanında ödeme yapmazsanız kredinize de zarar verebilir. Bu tür masraflar ipotek veya kiranızı, kamu hizmetlerini, araba ödemelerini ve kredi kartı ödemelerinizin yanı sıra yiyecek, gaz ve sigorta gibi şeyleri içerebilir. Öncelik vermeyi kolaylaştırmak için faturalarınızı otomatik ödemeye ayarlayın. Bu şekilde, faturanın ödeneceği gün para hesabınızdan çıkar. Otomatik ödeme özelliğini yalnızca her ay bu faturaları tam olarak ödemek için yeterli paranız olduğundan eminseniz ayarlayın.

Parayı Zekice Yönetmek: Kesinti Yapmak İçin Fırsat Kollayın

Kesinti yapılacak yerleri arayın. Yeni bir bütçe oluşturmak, normal sıradan giderlerinizden kesebileceğiniz şeyleri tespit etmenize ve tasarruf veya borç ödemelerinize transfer etmenize yardımcı olur. Örneğin, iyi bir cezve ve bir kupaya yatırım yapmak, yıllarca sabah düzeltmenizden tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Uzun vadeli harcamalarınızı da ihmal etmemelisiniz. Sigorta poliçeleri gibi şeyleri kontrol edin ve ölçeklendirebileceğiniz yerler olup olmadığına bakın. Örneğin, eski bir arabada çarpışma ve kapsamlı sigorta için ödeme yapıyorsanız, sadece sorumluluk sigortasına geri dönmeyi tercih edebilirsiniz.

Aylık Harcamalarınıza Dikkat Edin

Aylık harcamalarınızı takip edin. Bütçe, genel harcama alışkanlıklarınız için bir kılavuzdur. Gerçek harcamalarınız kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak her ay değişecektir. Harcamalarınızı, her ay araçlarınızda kaldığınızdan emin olmanıza yardımcı olacak bir gider günlüğü, bir e-tablo veya bir bütçe uygulaması kullanarak izleyin. Bütçe hedeflerinizi aşarsanız, kendinizi yenmeyin. Yeni harcamaları dahil etmek için bütçenizi revize etmeniz gerekip gerekmediğini görmek için bu fırsatı kullanın. Hedef dışı olmanın zaman zaman herkesin başına geldiğini ve hala olmak istediğiniz yere ulaşabileceğinizi hatırlatın.

Tasarruf Yapmayı Deneyin

Bütçenize biraz tasarruf sağlayın. Tam olarak ne kadarlık bir tasarruf edeceğiniz çalıştığınız işe, günlük kişisel harcamalarınıza ve bireysel olarak belirlenmiş finansal hedeflerinize bağlı olacaktır. Bununla birlikte, ister aylık ister $ 500 olsun, her ay bir şeyler kaydetmeyi hedefleyin. Kazara harcanmaması için bu parayı birincil banka hesabınızdan ayrı bir tasarruf hesabında tutun.

Boryeong Çamur Festivali: Cildine Özen Gösterenler Buraya!

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yönlendirme adına güzel bir yazı ancak ben malesef kesinti kısmını beceremiyorum harcamaları kısamıyorum.. Ama şuna katılıyorum hedef belirleme cidden fayda saglıyor birikim adına.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu