Ekonomi - Finans

Para Biriktirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Para biriktirmek için gelirinizin bir bölümünü yatırım hesabınıza veya bireysel emeklilik hesabınıza yatırarak başlayabilirsiniz. Rahatlıkla tasarruf yapabilmek için yeni bir borcun altına girmemeli ve mevcut borçlarınızı öncelikli olarak kapatmalısınız. Tasarruf amaçlarınız için mümkün olduğunca gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Eğer borsanın ve hisse senetlerinin olumlu ve olumsuz yanlarını iyi biliyorsanız, yatırımlarınızı bu alanda değerlendirebilirsiniz. Para biriktirebilmek için paranızı sadece temel ihtiyaçlarınız için harcamalı ve her zaman daha uygun fiyatlı seçeneklere göz atmalısınız.

PARA BİRİKTİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRSİNİZ?

  • Para Biriktirmek İçin Yatırım Hesabı Oluşturun

Para biriktirmenin en kolay yolu, parayı harcayacak zaman veya imkan bulamamaktan geçer. Aylık olarak vadesiz mevduat hesabınızdan vadeli mevduat ve emeklilik hesabınıza para aktarırsanız, daha kolay bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Böylelikle her ay belli miktarda parayı kendinize saklayabilir ve kalanı da gönül rahatlığıyla harcayabilirsiniz. Uzun vadede her ay vadeli hesabınıza attığınız para, size önemli miktarda para olarak geri dönebilir.

  • Para Biriktirmek İçin Yeni Borçlardan Kaçının

Bazı borçlardan kaçmanın hiçbir yolu bulunmuyor. Örneğin sadece çok zengin kişiler, istedikleri evi tek ödeme ile satın alabilecek finansal güce sahip. Öte yandan milyonlarca kişi, ev satın alabilmek için konut kredilerine ihtiyaç duyar. Kredi çekerken az miktarda da olsa peşin ödeme yapabiliyorsanız, mutlaka bu ödemeyi yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu sayede daha sonraki aylarda daha az miktarda ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca toplam borcunuzun toplam gelirinize oranı en fazla yüzde 20 civarında olmalıdır.

  • Para Biriktirmek için Mantıklı Hedefler Belirleyin

Eğer mantıklı ve makul bir hedef belirlerseniz, para biriktirmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Ulaşabileceğiniz hedefleri belirleyerek daha hızlı bir şekilde para biriktirebilirsiniz. Örneğin ciddi hedefler belirlemek istiyorsanız, ev almayı veya emekliliği bir hedef olarak seçebilirsiniz. Öte yandan çoğu durumda kat ettiğiniz ilerlemeyi düzenli olarak takip etmek gerçekten önemlidir. Bir adım geri çekilerek ve büyük resme bakarak ne kadar yol aldığınızı daha iyi görebilirsiniz.

  • Harcamalarınızı Kontrol Altında Tutun

Para biriktirebilmek için hedefler koymak gerçekten kolaydır fakat harcamalarınızı kontrol edemiyorsanız, bu hedefler sadece hayal olarak kalır. Harcamalarınızı kontrol etmek istiyorsanız, her harcamanızı ayın başından itibaren tek tek not etmelisiniz. Gelirinizin ne kadarını harcayacağınızı önceden belirlemek de gereksiz harcamalar yapmanıza mani olacaktır.

Para Çekerken ve Yatırırken Dikkatli Olun

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Her akşam cebimde kalan bozukların hepsini kumbaraya atıyorum.. Ek olarak her ay 1 çeyrek alıp kenara atmaya çalışıyorum.. Çeyrek alamazsam döviz hesabına döviz alıyorum.. Başka türlü birikmiyor..

  2. açılmayan çömlek kumbara edindim kendime, dışarıda harcama yaparken bozuk kalacak şekilde para veriyorum ve böylelikle akşam eve gittiğimde kumbaraya atılacak para miktarı fazla oluyor :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu