Gündem

Pandemi ve Küresel Piyasalara Olan Etkisi

Covid19’un neden olduğu Pandemi, tüm dünya ekonomilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Salgının patlak verdiği ilk dönemlerde hisse senedi piyasalarında önemli düşüşler gözlemlendi. Bu durumun arkasında pandeminin neler getireceğinin pek bilinememesi ve yatırımcıların kararsız kalması yatmaktadır. İşte bu nedenle paralarını güvence altına almak isteyen birçok yatırımcı parasını, Mart ayının başlarında hisse senetlerinden çekmiştir.

Pandemi ve Dünya Borsaları

Pandeminin başladığı mart ayında New York Borsasında 7-8 bin puanlık bir düşüş yaşandı. Mart ayının başında Dow Jones İndeksi 27 bin puan civarında seyrederken borsanın tekrar bu seviyeleri yakalaması ancak geçtiğimiz yaz aylarında mümkün oldu. Aynı durumu NASDAQ ve S&P 500 indeksleri için de gözlemleyebilme şansımız bulunuyor. Pandeminin dünya borsalarında son 3-4 yıldaki en düşük düzeylerin görülmesine sebep olduğu söylenebilir. Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem gören belli başlı firmaların hisse değerlerine bakarak pandeminin hangi sektörlere ve bu sektörlerdeki şirketlerin hisse senedi fiyatlarını nasıl etkilediği görülebilir.

Hisse Senedi Örnekleriyle Pandemi Boyutu

Örneğin geçtiğimiz yılın başında hisse başı fiyatı 13-14 TL’ye kadar çıkan Türk Hava Yolları hisseleri, pandeminin başlaması ile 7-8 TL’ye kadar düşmüştür. Sonrasında bir miktar toparlanma görülse de salgın öncesi fiyatları yakalamak pek de mümkün olmamıştır. Aynı durumun bir benzeri, Arçelik hisseleri için de görülmektedir. Pandeminin en az etkilediği sektörlerden biri de belki de hipermarketlerdir. Salgın döneminde hem Carrefour’un hem de Migros’un hisse fiyatları önemli artışlar göstermiştir. Belli başlı hisselerde dönemlik azalmalar, BIST 100 indeksine de yansımıştır fakat bu azalmalar zaman içinde toparlanabilmiş BIST 100 indeksi salgın öncesi seyrine kısmen de olsa dönebilmiştir.

Pandemi’nin Tahvil Piysasına Etkisi

Salgın nedeniyle firmaların borçlanma ihtiyacı git gide artmaya başladı. İşte bu nedenle firmaların ilk tercih ettiği borçlanma aracı ise tahviller oldu. Örneğin Nisan ayı içerisinde 278 milyar dolar değerinde tahvil çıkarıldı. 2020’nin ilk üç ayı içerisinde çıkarılan tahvillerin toplam bedeli ise 200 milyar dolar civarında idi. Daha sonra ekonomilerdeki kurtarma paketleri ve diğer olumlu gelişmeler görülünce çıkarılan tahvil miktarında önemli azalmalar görüldüğü söylenebilir. Çünkü Ekim – Kasım aylarında sadece 158 milyar dolar değerinde tahvil çıkarıldı. Bu rakamlardan da anlaşılabileceği gibi firmalar, borçlanmak için kredi piyasaları yerine tahvil piyasalarını tercih etti.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Borsadan anlayanlar için güzel bir yazı olmuş. Takip etmekte zorlandığım için bana hep karmaşık gelmiştir borsa. Pandemi onları da çok etkilemiş. Umarım kısa süre içinde toparlanabiliriz. ):

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu