Gündem

Pamplona: Erasmus Anılarım Bölüm -1

Aslına bakarsanız bu seri, biraz daha bireysel olacak çünkü gezdiğim gördüğüm yerler hakkındaki görüşlerimi yeni bir yazı serisi ile anlatmak istiyorum. Bunun için İspanya’da ilk gittiğim yer olan Pamplona şehri ile bu seriye başlamayı uygun buldum. Şimdi nerde bu şehir derseniz, size şöyle açıklayabilirim. İspanya’nın kuzey batısında yer alan ve Fransa sınırına yakın olan biraz ufak fakat epeyce sosyal olan bir şehirdir diyebilirim. Bol yağış alması ve San Fermin festivali bu şehrin en bilinen özelliklerindendir. Üstelik Bask başkenti Bilbao’ya da 2 saatlik bir mesafede yer alıyor.

Pamplona Şehrine İlk Yolculuk

Pamplona’ya ilk yolculuğum biraz olaylı geçti diyebilirim. Erasmus tercih sonuçlarının açıklanmasından ve bir dolu evrak işinden sonra nihayet Pamplona’ya gitme şansı bulmuştum. Uçak bileti alırken fark ettiğim üzere şehre direkt olarak giden bir uçak yoktu İstanbul’dan. O yüzden önce Barcelona’ya uçup sonra Pamplona’ya gitmem gerekiyordu. Uçak biletini Barcelona’ya alıp ilk oraya gittim. Daha sonrasında Barcelona’da Pamplona’ya tren bileti baktım fakat şansıma tren biletlerinin hepsi tükenmişti. O nedenle önce Zaragoza’ya aktarma yapıp daha sonrasında Pamplona’ya ulaşma imkanım oldu. Yaklaşık bir 17 saatte İstanbul’dan Pamplona’ya varmıştım

Zaragoza ve Pamplona Arası

Zaragoza’da aktarma yapmak için mecburen birkaç saat bekledim. Orda beklediğim süreçte ya treni kaçırırsam korkusu epey ağır basıyordu. Çünkü Zaragoza’dan Pamplona’ya giden son trene bilet almıştım. Bu korku nedeniyle panik yaptım ve o yürüyen merdivende valizi birkaç kez yukarı aşağı taşıdığımı söyleyebilirim. Bu esnada valizin tekerleğini de kırmış bulundum. Bu arada Zaragoza tren istasyonu ve İspanyol demiryolları hakkında birkaç gözlemim oldu. Öncelikle tren istasyonundaki tuvaletler kendisi oldukça bakımlı ve temizdi. Ülkemizde göremeyeceğimiz seviyede bir temizlik olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan İspanya’daki trenlerde daha sonraki örneklerde görüleceği üzere bilet kontrolü hiçbir şekilde atlanmıyor ve kaçak binenlere ciddi cezalar veriliyordu.

Pamplona’ya Geliş ve Yeni Bir Hayat

Barcelona’dan çıktıktan yaklaşık 5 saat sonra Pamplona’daki tren istasyonuna gelmiştim. Tren İstasyonu ve kalacağım yurt arasında en azından 5 veya 6 kilometre mesafe mevcuttu. Bu nedenle tekerleği kırık 20 kiloluk bir valizle benim için en iyi seçenek bir taksiye binmekti. Tren istasyonunda biraz bekledikten sonra taksiciye kalacağım yurdun ismini vererek taksiye bindim. Yurda vardığımda Türkiye’deki benzerleri ile hiç alakası olmayan bir yurt ortamı olduğunu söyleyebilirim. Gerek konfor gerek sosyal olanaklar açısından oldukça iyi bir yurtta kalmıştım. Serinin devamında Valencia’dan ve Las Fallas festivalinden söz edeceğim.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu