Gündem

Paflagonya Mezarları Yoğun İlgi Görüyor

Samsun’da Helenistik Çağ’da inşa edilen ve 2 bin 300 yıllık geçmişe sahip olan Paflagonya Mezarları yoğun ilgi görüyor. Yıllardır ayakta kalan ve beklediği değeri görmeye başlayan Asarkale, ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken bir rota!

Paflagonya Mezarları Yoğun İlgi Görüyor

Samsun’un Bafra ilçesine 26 kilometre uzaklıktaki Asarkale ve kaya mezarları ve Paflagonya Mezarları yoğun ilgi görüyor. 2 bin 300 yıllık mezarlar Helenistik Çağ’da inşa edilmiş. Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de tadilat edilen mezarlar, bölgenin kaderini değiştirecek özellikte.

Samsun’un Bafra ilçesinde yer alan Asarkale bölgesi, tarih turizmi açısından önemli bir değere sahip. Kökeni Helenistik Çağ’a kadar uzanan 2 bin 300 yıllık Asarkale, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde tadilat görmüş. Asarkale, bölgenin kaderini değiştirebilecek nitelikte.

Samsun’da talep gören değer Paflagonya Mezarları…

Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği Başkanı Murat Toktaş, değerli antik yapıların bulunduğu Asarkale bölgesi için açıklamalarda bulundu. Turizm denince akla deniz, kum, günrş geldiğini söyleyen Toktaş, alternatif turizme de önem verilmesi gerektiğini, yaz turizmi döngüsününün içinde dönüp durmaktansa tarih turizmi, doğa turizmi, avcılık turizmi gibi dallara da eğilim gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Toktaş, yaz turizminin dışına çıkılabilirse tarihi anlamda çok güzel değerlerimiz olduğunu, bölgede kaleden tutun da kral mezarlarına ciddi anlamda tarihi öneme sahip yer bulunduğunu söyledi. Bunların tanıtımlarının gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yapılması gerektiğini de ekledi.

Türkiye’de Mutlaka Görmeniz Gereken Milli Parklar – 1

Bölgenin kaderini değiştirebilir…

Murat Toktaş, kültürel anlamda turizmin çok düştünülmediğini ifade etti. Kültürel varlıkların koruma altına alınıp bir köşede bırakıldığından yakınan Toktaş, Asarkale’nin mistik bir havaya sahip olduğunu, oraya giderken adeta zamanda yolculuk yapıldığını bildirdi. Bölgenin etkileyici bir yapıya da sahip olması, bölgenin kaderini değiştireceğe benziyor…

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 2

Asarkale hakkında

Asarkale, Bafra ilçesinin 30 kilometre güneybatısında ve Kızılırmak Vadisi içerisinde bulunur. Altınkaya Barajı’na yakındır. Helenistik Çağ’a ait olan bu yapılar, savunma amaçlı yapılmıştır. Anakayanın oyulmasıyla yapılan 3 adet mezar da aynı dönemde yapılmıştır. Grek mimarisi özelliklerini taşıyan yapılar, ırmak seviyesinden 300 metre kadar yukardadır.

Mutlaka Görmeniz Gereken Türkiye’nin Milli Parkları – 3

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu