in

BayıldımBayıldım

Özgüvenli Davranmak İçin İpuçları

ozguvenli-davranmak

Özgüvenli davranmak, okulda iyi notlar almak, sosyal ilişkilerde başarılı olmak ve kariyerinizde ilerlemek gibi birçok önem taşır. Eğer özgüveniniz düşükse, yeni fırsatları değerlendirmek konusunda çekingen davranabilirsiniz veya zor bulduğunuz şeylerden kaçmak için bahaneler üretebilirsiniz. Yazımızda verilen öneriler ile daha özgüvenli olabilir ve karşınıza çıkan engelleri daha rahat aşabilirsiniz. Özgüvenli olmak epey zaman alabilir. İşte bu nedenle sabırla ilerlemelisiniz.

Özgüvenli Davranmak için Olumsuz Düşüncelere Meydan Oku

Kendiniz hakkında olumsuz şeyler düşünürken kendinizi bir an olsun yakalamayı deneyin. Eğer olumsuz bir düşünceyi yakalarsanız, bu düşüncenin gerçekten doğru olup olmadığını sorgulayın. Olumsuz durumları sorgulamaya başladığınızda düşüncelerinizi de zamanla değiştirebilirsiniz. Bazı olumlu cümleleri, o olumlu cümlelere inanmaya başlayana kadar mutlaka tekrar edin. Okula veya işe gitmeden önce beş dakika ayna karşısında kendiniz hakkındaki olumlu şeyleri sürekli tekrarlayın.

Özgüvenli Davranmak İçin Olumlu Yanlarınızı Listeleyin

İlk başlarda oturup böyle bir liste yapmak size absürd görünebilir fakat günde 5 madde ile başlayıp zamanla artırırsanız, sonucu göreceksiniz. Eğer kendiniz hakkında iyi bir şey bulamıyorsanız, sevdiklerinize sormayı deneyin. Onlar hakkınızda mutlaka iyi şeyler söyleyecektir. Dik durup insanlarla göz kontağı kurmak da özgüvenli davranmak için iyi bir yoldur. İnsanlarla iletişim kurarken kafanızın yukarıda durduğundan mutlaka emin olun. Ellerinizi cebinizden çıkarın ve olabildiğince rahat davranmaya çalışın.

Kendinize Karşı Dürüst Olun

Hayatın bazı alanlarında hala öğrenebileceğiniz çok şey olabilir. Özgüvenli olmak demek, yeteneklerinizi abartmak demek değildir. Nerelerde hata yaptığınızı ve nerelerde kendinizi geliştirmeniz gerektiğini dikkatle inceleyin. Örneğin yeni bir işe başladıysanız, büyük ihtimalle firma hakkında her şeyi bilmiyorsunuzdur. Çalışma arkadaşlarınızdan işiniz ve firma hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz.

Sizi Öven İnsanlarla Vakit Geçirin

Olumsuz görüşe sahip kişiler, özgüveninizi azaltıcı etki gösterebilir. Sizi olumlu anlamda etkileyecek ve gaza getirebilecek aile üyeleri ve arkadaşlar ile takılınca özgüveninizin de arttığına şahit olacaksınız. Eğer belli başlı kişilerle vakit geçirirken heyecanlı ve mutluysanız, o kişilerin sizin için iyi geldiğini söyleyebiliriz. Öte yandan hayır demeyi de öğrenmeye çalışın çünkü kendinizi kimseye açıklamak zorunda değilsiniz.

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

leylekler ile kartalların savaşı

Leylekler İle Kartalların Savaşı

Pamplona

Pamplona: Erasmus Anılarım Bölüm -1