Sağlık

Özel Öğrenme Güçlüğü: Disleksi Nedir?

Disleksi, ilk kez 1896 yılında İngiliz Doktor  W.P Morgen tarafından adlandırılmıştır. Disleksi; Normal ya da normal üstü zekaya sahip olup, okuldaki derslerinde başarısız olan, okuma hızı, harfleri algılaması, hecelemesi, konuşma, anlama ve anlatma yetisi zekasına göre daha alt seviyede olan nörolojik bir farklılık olarak tanımlanabilir.

Disleksi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Dahilerin hastalığı da diyebiliriz. Onlar genelde zeka ortalamasının üzerinde olurlar, çok karmaşık problemleri zihinlerinden çözerken, çıkarma ve bölme işlemlerini yaparken zorlanabilirler. Okuduklarını yorumlamada ve okuyarak soru çözümünde zorlanırken, duyduklarını anlamada zorluk çekmezler.
Disleksi; zeka geriliği demek değildir, kesinlikle zeka ile ilgili de bir sorun değildir. Doğru bir öğrenme yöntemi uygulandığı takdirde çok başarılı olurlar. Normal okullarda öğrenim görmekte zorlanırlar ve zeki olmalarına karşın başarısız olurlar.

Belirtileri Nelerdir?

 

Okurken harf atlama
Okurken zorlanma
Yazarken zorlanma
Okuma hızı olağandan yavaş olur
Okuduğunu anlama ve anlatmakta çok zorlanma
Renkleri karıştırma
Sağı solu ayırtmada zorlanma
Kendini ifade etmede zorluk çekme

Çok Başarılı Olurlar!

Disleksi hastalığı olan bireyler genelde entelektüel alanlarda başarı gösterirler. Sanat, mimari, tiyatro, müzik, matematik ve mühendislik gibi dallarda oldukça iyi işler yaparlar. Disleksi hastası bireylerin beyin işlevleri incelendiğinde; normal bireylerin kullandıkları beyin bölgelerinden farklı bölgeleri kullandıkları görülmüştür.

Çocuklarınızı Motive Edin!

 

Burada ailelere çok büyük iş düşüyor. Okulda yaşıtlarından geri kalarak okuma yazmayı öğrenememiş, toplama ve çarpma işlemini yapabilirken çıkartma ve bölme işlemlerini yapamamış olabilir. Bu çocuğunuzun zekasında bir problem olduğunu göstermiyor. Ebeveynler çocukları ile sağlıklı vakit geçirir ve ilgilenirlerse yolunda gitmeyen bir sorun olduğunu kısa sürede fark edebilirler. Doğru bir eğitim ve çocukla ilgi kurulması halinde sorunlar ortadan kalkmaya başlar.

1- Sesli Okumasını Sağlayın: Çocuğunuzun sesli okumasını sağlamak hem onun için iyi bir yöntem hem de sizin onu takip edebilmeniz ve eksiklerini görebilmeniz için çok önemli.

2-Motive Edin: Çocuğunuz okumayı çözemediği için okulda arkadaşları tarafından alay konusu olabilir, o nedenle yaptığı her güzel şey için mutlaka onu tebrik edin. Muhtemelen üstün zekalı olduğu için yaşıtlarından daha farklı şeyleri çözebilecektir bu yüzden onu ödüllendirin.

3- Oyuncaklar Alın: Çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunan oyuncaklar, disleksi hastası çocukların daha fazla ilgisini çeker. Oyuncak bir mikroskop, yapboz, deney tüpleri, kelime oyunları içeren düzenekler gibi oyuncaklar onlara çok iyi gelecektir.

Disleksi Olan Ünlüler

Can Ataklı
Aslı Enver
Louis Pasteur
Robin Williams
Dustin Hoffman
Agatha Christie
Alexander Graham Bell
Jules Verne
Winston Churchill
John Lennon
Tom Cruise
Leonardo da Vinci
Mozart
Albert Einstein

 

Onlar Adını Tarihe Yazdıran Kadın Kahramanlarımız

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu