WorkShop

Oyunculuk Workshopu

Shall We? üyelerinin içinde sanata ilgi duyanlar, sanatçı olanlar var iken, bildiklerimizi birbirimize aktarmak istedik ve bu sefer Oyunculuk Workshopu düzenledik. Peki neler yaptık workshopta? İşte çalışmanın özeti aşağıda:

1. Oyunculuk Nedir? Oyun oynama işi.  

“Çocuğun belirgin özelliği oyunculuktur”

2. Tiyatro Terimi, Sinema Terimi 

Sanatçılık.
Aslında lügatsal karşılığında bu gibi tanımlamaları barındıran oyunculuğun tarihi, sinema icat edilmeden çok önce sahnelerde ve tiyatrolarda şarkıcılar, dansçılar, oyuncular, seyirciler ve gösterilere kadar dayanır diyebiliriz.
Tiyatronun kökeninin binlerce yıl öncesinin ilkel topluluklarının dini ritüellerinde bulunduğu sanılmaktadır. Hatta bir hocamın ifade ettiği gibi göğsün kabarık ve hep ileriye doğru güçlü kişiliği sunulmasının altında bir üstünlük duruşu vardır. Sanırsam bunun temelinde de kabileler arasındaki güç gösterisinin sebep olduğu söylenebilir.
Bizler bu atölye kapsamında oyunculuğun biraz tarihini, biraz toplum içerisindeki yoğunlaşmasını, temel oyunculuk ilkeleri ve biraz hikayesi, biraz tozundan bahsedilecek sahnenin. Katılımcıların drama teknikleri kullanılarak kendilerini tanımalarını, imgelemlerinim geliştirmelerini, gözlem ve analiz yeteneklerini geliştirmelerini ve iletişim kurarken yeni yollar keşfetmelerini sağlamaları hedeflenmektedir.

Tiyatro Workshopu

Oyunculuk Workshopu Çalışmasında Neler Yapıldı?

Oyunculuk Workshopu çalışmasında diyafram bilinci, duruş, diksiyon ve doğaçlama egzersizleri hem bilgi verme hem de hayatlarının başka taraflarında rahatça kullanabilecekleri basitlikte katılımcılara sunulmuştur

Her oyuncu tiyatrocudur anlayışı benimsenmiş bir tavrımız vardır ki antik Yunan’dan geldiği için bu sahanın maskeler ve abartılı bir taraf benimsemesi kaçınılmazdı. Ama sinema oyunculuğu tiyatrodan çok beslenemediği için 1800’lerde devreye Stanislavski giriyor ve kendi metodunu geliştirerek abartılı oyunculuğu bir kenara sıkıştırıp tekniğini yeni oyunculuk anlayışını ortaya koyuyor.

Temelde 3 ilkesi bulunan bu oyunculuk çeşidinin içeriği:
1-Hazırlanmak
2-Rolü anlamak
3-Egzersiz yapmaktan oluşuyor

Bir de bunun haricinde duygudan çekmek yani yaşanılan kişisel olayların içinden beslenmek gibi bir anlayışı kabul ediyor.

Stanislavski bir keresinde Amerika’ya gidiyor ve bu yeni tarz bakış açısı olan oyunculuktan batı etkileniyor ve hala meşhurluğundan bir şey kaybetmeyen THE ACTOR STUDIO bu dönemin ekolü olarak kuruluyor.
Duygu hafızası (duygudan çekmek) anlayışını ileriki zamanlarda bir kenara koyan Stanislavski hayal gücüne yoğunlaşıyor ve bunun üzerine yeni bir metod geliştirmeye başlıyor. Tabi Amerika‘da işler karışıyor ve ilk anlayışını benimseyenler ile yeni anlayışını kabul edenler arasında bir ekol farklılığı ortaya çıkıyor.
Bunun sonucu olarak iki anlayış
– Kendi içine bakarak ortaya konulan
– Dışarıdan alınan diye günümüze kadar ekol anlamında kalmayı başarıyor.

Mozaik Sanatı Workshop’u

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu