Kültür - Sanat

Oyuncak Müzesi: Çocukluğumuza Dönüş

Hepimizin çocukluk hayaliydi, daha çok oyuncağım olsun. Hatta bizden çok oyuncağı olan arkadaşlarımızı kıskanırdık. Kimimize çok fazla oyuncak kırdığı için ceza olarak oyuncak alınmazdı, kimimize ise maddi yetersizlikten…  Peki şimdi sizi çocukluğunuza götürecek bir yerden bahsetsem? Mesela bir oyuncak müzesi!

İçindeki çocuğu hala öldürmemiş olanları yazımıza doğru yavaştan alalım; çünkü bu yazı tam sizlik! Bir sürü oyuncak, aklımıza her şeyin minik hali her şey bu müzelerde. O zaman hadi gelin bu cennetleri sizlerle inceleyelim.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2005 tarihinde Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze kadar olan bir sürü değerli parçayı sergilemektedir. Sunay Akın, 20 yılda 40’ı aşan ülkeden koleksiyonerlerden, müzayedelerden topladığı çok değerli parçaları müzesinde sergilemektedir.

Müze, bir şair olan Sunay Akın tarafından açılmış olup sahne dekorları ise Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Oyuncaklar kategorilerine göre sergilenmektedir. Ayrıca her kategorinin kendine özel sergi tasarımı vardır. Örneğin; uzay oyuncaklarına ulaşmak için bir  ay macerasından geçmeniz gerekmektedir. Bu özelliği ile dünyadaki oyuncak müzeleri arasından sıyrılarak farklı bir temaya ulaşmıştır. Müzenin bir diğer özelliği ise bütün aileyi bir araya getirebilmesidir. Dede/nene, anne/baba ve çocuklar ile 3 nesil kendilerine ait bir parça bulabilmektedir. Müzenin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile çınlamaktadır.

Müze, İstanbul Göztepe’de bulunmaktadır. Pazartesi günü hariç, haftaiçi her gün 09.30-18.00, hafta sonu ise 09.30-19.00 arası ziyarete açık olan müzede sadece flaşsız fotoğraf çekimine izin verilmektedir.
Grup halinde ziyaret edileceği zaman ise randevu almak gerekmektedir.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olması ile bilinen Ankara Oyuncak Müzesi, 1990 yılında Prof. Dr. Bekir Onur tarafından kurulmuştur. Eski oyuncakların hatıralardan silinmemesi ve oyuncak tarihi hakkında kapsamlı bir araştırma yapılması amacı ile kurulmuş bu müze, Türk oyuncak tarihinin izlerini çokça taşımakta.

Müzede oyuncaklar yapım türlerine göre ayrılmıştır; Geleneksel oyuncaklar, fabrikasyon oyuncaklar, yabancı oyuncaklar, antik oyuncaklar ve yeni oyuncaklar.
Müzeyi Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günleri, 09:00 – 12:00 ve 13:30 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Grup ziyaretlerinde rezervasyon yapılması gerekmektedir. Müze, Ankara Üniversitesi Tandoğan Kampüsü’nde bulunmaktadır.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi 2004 yılında ünlü seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından İzmir Konak’ta açılmıştır. Sanatçı dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncaklar ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserler ile bir koleksiyon oluşturmuştur. 17 Ocak 2010 tarihinde ise Sunay Akın’ın konsept danışmanlığında, var olan koleksiyon zenginleştirilerek Konak Belediyesi tarafından devralınmıştır.

Müzeyi Pazar ve Pazartesi hariç 09.00-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Grup halindeki ziyaretleriniz için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Türkiye’nin dördüncü oyuncak müzesi olması özelliği ile bilinen Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, 1700 – 1990 tarihleri arasında üretilen el yapımı 600’e yakın oyuncağa ev sahipliği yapmaktadır.

Müzeyi Pazartesi günleri hariç 08.30-17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze, öğrencilere ücretsizdir. Gaziantep’in Şahinbey ilçesinde bulunan müzeyi kesinlikle görmenizi tavsiye ederiz.

Anadolu Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

2017’nin Ekim ayında Kepez Belediye Başkanı Av. Hakan Tütüncü tarafından kurulan bu müze, sağlıklı bir toplum, iyi eğitilmiş, sağlıklı ve mutlu çocuklarla mümkündür felsefesi ile sergilerine devam etmektedir.

Müzeyi Pazartesi günleri hariç haftaiçi 09.30-18.00 arası hafta sonu ise 09.30-19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Antalya’nın Kepez ilçesinde ziyaretçilerini beklemektedir.

Canik Oyuncak Müzesi

Oyuncak Müzesi

Türkiye’nin en büyük oyuncak müzesine merhaba diyin! Canik Oyuncak Müzesi, Türkiye’nin ilk; dünyanın ise üçüncü en büyük müzesidir. Canik ilçesinde oluşturulan müzede büyük çoğunluğu 1900 ila 1920′li yıllarında yapılmış dünya genelinden 800 civarında oyuncak sergileniyor. Türkiye’nin ilk oyuncak müzesini kuran Sunay Akın‘ın konsept danışmanlığını yaptığı, büyük çoğunluğunu 1900 ila 1920’li yıllarda yapılmış oyuncakların oluşturduğu müze, 2 milyon liralık yatırımla kuruldu.

Canik Belediye Binası’nın eski yerine kurulan bu müzeyi Pazartesi günleri hariç 09.30-18.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

 

Ağaç Evlerde Tatil – Çocukluğumuzun Fantastik Hayali

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ne kadar güzel, çok duygulandım. Öyle çok oyuncağım yoktu ana olan çok kıymetliydi. O günlere döndüm okurken kaleminize sağlık

  2. Hepsi birbirinden değerlidir müzelerin. Sunay Akın’ın çok sevdiğim bir sözü vardır: ” Müzeler toplumun hafızasıdır.” Böyle güzel müzeler açan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu