Oyunlar

Oyun Türleri: Bölüm 2

Oyun türleri ile ilgili bu yazımızda bir önceki makalede bahsedemediğimiz oyun türlerini sade bir dille ele almaya çalıştık. Shall We ailesi olarak keyifli okumalar dileriz.

Oyun Türleri: MMORPG 

1990 ların sonunda itibaren yaygınlaşma başlayan bu tür, esasen MMO ve bir önceki yazımızda bahsetmiş olduğumuz RPG oyun türlerinin birleşimi olup Türkçede Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu anlamına gelmektedir. RPG oyunlarından farkı ise adından da anlaşabileceği gibi binlerce kişiyle birlikte oynayabilmenize olanak sağlamasıdır. Genellikle ücretsiz olarak piyasaya sürülen bu oyunlarda, oyun içi eşya satın alma özelliği bulunmaktadır. World of Warcraft bu türün en bilinen oyunları arasındadır.

Oyun Türleri: MOBA

Moba (Çok oyunculu çevrimiçi savaş arenası) son dönemin popüler oyun türleri arasında yer almaktadır. 2009 da piyasa çıkan League of Legends, bu türü en iyi temsil eden oyunlardan birisidir. Oyun temel olarak 3 ile 5 arasındaki sayıda oyunculardan oluşan iki takımın karşılıklı mücadelesine dayanmaktadır. Daha hızlı strateji geliştirebilen tarafın avantajlı olduğu bu tür, özellikle genç oyuncular arasında oldukça popülerdir.

Oyun Türleri: PLATFORM

Şüphesiz ki bu türden bahsedilince aklımıza gelen ilk oyun Süper Mario’dur. 1990 lı yıllarda popüler olmaya başlayan bu türün ilk temsilcisinin 1980 yılında ortaya çıkan Space Panic olduğu düşünülmektedir. Genellikle 2 boyutlu bir platform üzerinde koşan, atlayıp zıplayan ve tırmanan karakteri kontrol etmeniz gerekmektedir. Gittikçe zorlaşan etaplar halinde ilerleyen oyunda temel amaç, karşımıza çıkan engellerden kurtulmak ve bonusları toplamaktan ibarettir. Basit bir tür olarak gözükse de hala günümüzün tercih edilen oyun türleri arasındadır.

SİMÜLASYON

Adından da anlaşılacağı üzere simülasyon oyunu😊 şahsen benim bu türdeki favorim flight simulator ama çok becerebildiğimi de söyleyemem. Yine de son dönemlerdeki grafiklerin bize neredeyse gerçeği yaşattığını söylemek yanlış olmaz. İster uçak, tren, zeplin kullanın ister koyun güdün ister kokoreç yapıp satın…. Simülasyon dünyası sonsuz ve gerçekçi… Bir zaman sonra kendinizi ekrandan soyutlayıp gerçekten o anı yaşayacağınıza emin olabilirsiniz.  

HACK AND SLASH

Basit aksiyon temalı bir oyun türüdür ve diğer oyun türlerine göre günümüzde popülaritesi çok yüksek değildir. Önünüze çıkan düşmanları kesip biçerek yolunuza devam ettiğiniz bu türün en bilinen oyununun God of War olduğunu söylemek mümkündür. Hades, Bayonetta, Sekiro: Shadow of Twice türün diğer bilinen oyunları arasındadır.

Oyun Türleri: Bölüm-1

9 Yorum

  1. Çok nadiren oyun oynadığım için, pek anlamazdım. Ama böyle detaylı yazılmış olması, doğuştan gamer hissettim kendimi kalemine sağlık, iyi bilgilendim❤

  2. Hiiic sevmiyorum oyunu. Ama birgun oynarsam mutlaka dönüp tekrar okuyacağım. Teşekkürler yazi icin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu