Oyun

Oyun Türleri: Bölüm-1

 

Özellikle son dönemlerde evde sıkılmadan zaman geçirmemizi sağlayan en yaygın etkinliklerden birisi de şüphesiz oyun oynamak. Bu yazımızda oyun türlerini ve terimlerini ele almaya çalıştık. Yazımınızın özellikle oyun dünyasına yeni girmiş arkadaşlar ya da girmeyi düşünenler için faydalı olabileceğini umuyoruz. Oyun türleri hakkında bu faydalı yazısı için Aslı Hekimoğlu’na teşekkür ederiz.

Oyun Türleri: FPS

FPS (First Person Shotter), birinci şahıs nişancı anlamına gelmektedir. İlk olarak 1973’te Maze War oyunu ile ortaya çıkan ve 1992’de Wolfenstein ile popüler olan bu türün temel özelliği oyunu karakterin kendi gözünden oynamanızdır. Aynı zamanda oyundan oyuna değişebilmekle birlikte genellikle karakterimizin bazı uzuvları, silahı ya da elinde tutuğu çeşitli eşyalar da görülebilmektedir. Call of Duty ve Counter Strike gibi oyunlar bu kategoride yer almaktadır.

Oyun Türleri: RPG

Role Playing Game, yani rol yapma oyunu. Bu türde oyuna başlamadan önce size karakter seçenekleri sunulmaktadır. Bazı oyunlarda bu karakteri olduğu gibi seçerken bazen de üzerlerine belirli ölçüde karakter puanları eklemenize izin verilmektedir. Bu türün en keyifli yönlerinden birisi hikâye boyunca yaptığımız seçimlerin oyunun gidişatında etkili olmasıdır. Hatta yaptığımız iyi veya kötü seçimler sonucunda çevremizdeki insanların bile bize karşı tavırları değişebilmektedir. Bu tür aynı zamanda kendi içinde FRP yani Fantezi Role Play olarak da bir alt tür barındırmaktadır ancak bu türde özgürlüğünüzün biraz daha kısıtlı olduğunuzu ve çoğunlukla ana hikâyeye bağlı ilerlemek durumunda kaldığınızı da belirtelim. RPG türünün en sevilen yapımları arasında benim de favoriler arasında yer alan Witcher, ve Skyrim yer almaktadır.

Oyun Türleri: TPS

İlk olarak Tomb Raider ile oyun dünyasında tanınan bu türde genellikle oynattığınız karakteri arkadan görürsünüz. Bununla birlikte bazı oyunlar bakış açınızı FPS ya da TPS olarak değiştirmenize izin vermektedir. Bu türün bakış açısı dışında, kendine has başka bir özelliği yoktur. Resident Evil, GTA ve Red Dead Redemption bu tür oyunlar arasındadır.

Açık Dünya

Gelelim şahsen benim de en sevdiğim tür olan açık dünya oyunlarına. Bu türün en büyük özelliği karakterinize nerdeyse sınırsız özgürlük sunma imkanıdır. Çoğu zaman ana görevleri bırakıp haritada özgürce dolaşabilir, etrafta topladığınız eşyalarla ya da avladığınız hayvanlarla yeteneklerinizi geliştirebilir, zaman zaman kendinize mülkler satın alabilir, sevgili edinebilir hatta gidip bir mekânda arkadaşlarınızla sohbet içip bir şeyler yiyebilirsiniz bile. GTA, Witcher, ve Far Cry serileri türünün başarılı örnekleri arasındadır.

RTS

Bu yazımızda son olarak bahsedeceğimiz oyun türü olan RTS (Gerçek Zamanlı Strateji) oyunlarının temel prensibi kaynak yönetimidir ve yukarıda bahsettiğimiz diğer oyunlardan farklı olarak sadece kendi karakterinizi değil, etrafınızdaki orduları ya da işçileri de kontrol etmenize de olanak verir. Elinizdeki kaynakları işleyerek ordularınızı, medeniyetinizi geliştirebilir ve bu şekilde düşmanlarınıza üstünlük kurabilirsiniz. Dune, Age of Empires ve Starcraft bu türün kült oyunların arasında gösterilebilir.

PUBG şampiyonası başlıyor

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. FPS oyunlarına bayılıyorum Call of Duty mesela çok güzel vakit geçiriyor. Paylaşım için teşekkürler

  2. FPS oyunlarını kim bulduysa helal olsun. Cs:Go favorimdir. :) Emeğine sağlık yazı için.

  3. Oyun konseptinden uzak biri olarak bilgilendirme icin teşekkürler. Hic olmazsa kisaltmalarin ne oldugunu biliyorum ;)

  4. Bir türlü kendime yakışan oyunu bulamadım. Benim zamaninda Tekken, Mortal Kombat, Sonic, Mario, Dungeons and Dragons ve en güzeli Comodore 128 belki bir gün gamer olurum kalemine sağlık, yine harika binyazi çıkarmışsın

  5. Mmorpg oyunları dışında ki oyunlara nedense alışamıyorum :) Güzel yazı tesekkür ederiz

  6. Oyun seven biri degilim ama insanlar cidden bağımlı bununda bir ortası olmalı… Meraklısına güzel Bi içerik olmus elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu