Gezi RehberiSeyahat

Oymyakon Kasabası: Dünyanın En Soğuğu

Oymyakon Kasabası, Rusya Federasyonu’nda bulunan ve günümüzde dünyada üzerindeki en soğuk yerleşim yeri unvanını almış olan bir kasaba. Hikayesi anlatılmaya değerdi bence bu nedenle bu yazımızın konusunu oluşturacak. Lütfen dikkat: Okurken iliklerinize kadar donabilirsiniz!

Oymyakon Kasabası

Dünyanın enlerini araştırırken karşılaştığım ve aslında daha önce yazmaya karar verip sonra vazgeçtiğim bir konu aslında. Neden vazgeçtiğim hakkında hatırladığım pek bir şey yok. Ancak televizyonda bir belgeselde rastladığımı hatırlıyorum. Konumuza dönecek olursak Oymyakon, Rusya Federasyonu’nda özerk bir yer olan Yakustistan’da bulunuyor. Bilenleriniz vardır, Yakutistan zaten başlı başına dünya üzerindeki en soğuk yerleşim yerlerini barındıran bir Türk beldesidir. Oymyakon da başkent Yakutsk’a bağlı bir kasaba konumunda. Sıcaklık, 1933 yılında -67,7 olarak ölçülmüş ve bu rekoru şu anda kırabilen bir yerleşim yeri yok. Günümüzde Ocak ayı sıcaklık ortalaması -50’lerde…

oymyakon kasabası: dünyanın en soğuğu

Oymyakon Kasabası ve Tuhaf Bir İsim Meselesi

Oymyakon, dünyanın en soğuk yerleşim yeri olmakla kalmamış. Bulunduğu konum, kışın zorlu (imkansız desek daha doğru) şartları gibi nedenlerden dolayı ulaşım oldukça zor. Zira başkent Yakutsk’tan kara yoluyla 2 günlük bir yolculuk sonucunda ulaşılabiliyormuş ancak. Gelgelelim bir de tuhaf bir isim mevzusu var. “Oymyakon” isminin anlamı “donmayan su” demekmiş. Artık isimden yola çıkıp bir kelime espirisi mi yaptılar yoksa cidden bu sıcaklığa rağmen bile donmayan bir su mu var bilinmez.

 

Soğuk, Daha Soğuk, En Soğuk!

Bölge yıl boyunca buzlarla kaplı imiş. Haliyle araç bakımının da çok çok iyi olması gerekmekte. Yakutistan’da benzin istasyonları 24 saat açıkmış ve ikişer haftalık mesailer halinde çalışıyormuş. Sanırım bölgedeki en yoğun ve yorucu işlerden birisi bu olsa gerek… Neyse konumuza dönelim. Oymyakon’da insanları soğuktan koruyan 3 etmen var. Bunlardan ilki kalın giyisiler. Özellikle hayvan postlarından imal edilen kalın giyisiler tercih ediliyormuş. İkinci etmen gıda. Kasaba yakınlarındaki nehirden çıkartılan balıklar ve vodka bölge insanının temel gıda maddesi imiş. Üçüncü etmen ise ısı yalıtımı. Tüm Yakutistan’da binalarda en fazla dikkat edilen şey kaliteli ısı yalıtımı imiş.

Kasaba Ahalisi

Oymakon Kasabası yaklaşık 600 kişilik bir nüfusa sahip. Yukarıda da belirttiğim üzere yıl boyunca eksi değerlerde seyreden bir yerde yaşamak için çok güçlü olmak gerekir. Oymyakon’da yaşayan insanların kendilerine göre basit sistemleri var. Kasabada yetişen bir tarım ürünü yok. Nehirden çıkartılan balıklar ve civar ormanlardan elde edilen geyik etleri dışında hemen her şey diğer kentlerden getirtliyor. Fakat bu işlem de öyle kolay bir işlem değil. Çünkü kışın hayata mâl olan şartları ulaşımı da olumsuz etkiliyor. Haliyle nakliye sorunu baş gösteriyor. Bu şartlar altında yapılabilecek en iyi şey ise fazla sipariş verip stok yapmak.

oymyakon kasabası: dünyanın en soğuğu

En Sıcak Ay Temmuz

Başlığa aldanıp da öyle Temmuz sıcaklığının 25-30 derece olduğunu sanmayın. Zira yılın en sıcak ayında Oymyakon’da sıcaklık ancak -15’lere çıkabiliyor. Siz de benimle aynı şeyi düşündünüz değil mi? Onların en yüksek sıcaklığı bizim pek çok şehrimizin en düşün sıcaklığıyla eşit. Kış aylarında kasaba halkı elektronik alet ve araba kullanamıyormuş mesela. Yazı beklemelerinin bir nedeni de turizm. Oymyakon Kasabası, edindiği unvanla turistleri kendisine çekiyor. Bu nedenle kasaba halkının da geliri artıyor. Yazın turizmden elde ettikleri gelir sayesinde de güneydeki şehirlerden ihtiyaçlarını giderebiliyorlar.

Yazıya Bir Son Not

Mutlaka görmek istediğim yerler arasında girmiş olan bu kasabaya aslında gençlerimizi de götürmek lazım. Oradaki insanların zor şartlarını göstermek, idrak ettirmek lazım bence. Sadece orası değil, Afrika’da su sorunu yaşayan ve fakirliğe rağmen yaşama tutunmaya çalışan insanlarla da tanıştırmak, onların hayatını göstermek ve insanlığa faydalı olabilecek uğraşlara girmelerini sağlamak gerekiyor. Şimdilik yazımı noktalıyorum. Başka yazılarda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın…

 

Dünyanın En Soğuk Yerleri

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu