Hayata Dair

Oturma Pozisyonu İlişki Hakkında Ne Diyor?

Psikologlar ve beden dili uzmanları koltukta oturma pozisyonlarının ilişkilerde ne anlama geldiğini araştırdı. Oturma pozisyonu ilişki hakkında ne diyor? gelin hep birlikte bakalım.

Oturma Pozisyonu İlişki Hakkında Ne Diyor?

İngiltere’den Dr. Georgina Barnett, çiftlerin koltukta oturma pozisyonlarının ilişkileri hakkında ne söylediğini anlattı. Ayrı koltuklarda oturmak, İngiliz çiftler için en popüler konumdur (% 37). Koltuğun ortasında bir araya gelerek sarılmak, uzmanlar tarafından en ‘sevgi dolu’ pozisyon olarak kabul edilir.

İngiltere’den Dr. Georgina Barnett, İngiltere’ de çiftlerin birlikte oturduğu yedi favori pozisyonu analiz etti. Bunlardan bazıları; “farklı koltukta oturma, bacakları partnerin kucağına uzatarak oturma  ve yan yana oturma”… Tüm bu pozisyonların çiftlerin ilişkileri için bir anlamı var.

Bulgular, çiftlerin oturma odasında birlikte rahatlama yöntemlerinin ilişkileri hakkında çok fazla şey söyleyebileceğini öne sürdü.

2000 kişilik, çiftlerden oluşan bir anketin sonucu, insanların % 40’ının koltukta partnerleriyle oturmayı sevdiğini, % 60’ının partnerinden ayrı yalnız oturmayı tercih ettiğini ortaya koydu.

İngiltere’ de yapılan bir başka araştırma, en popüler oturma pozisyonunun iki ayrı koltukta oturmak (% 37) olduğunu ve İngiliz çiftlerin kendi alanlarına sahip olmak istediklerini ortaya koydu.

1. Farklı kanepelerde oturma pozisyonu. (% 37 çiftler bu şekilde oturuyor)

Genel olarak, bu pozisyona uzun vadeli ilişkilerde rastlanır. Herhangi bir problem olduğunu göstermez, bunun yerine yıllar içerisinde çiftlerin birbirine alıştığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Bununla birlikte, bu pozisyondaki yakınlık eksikliği, çiftin birbirine karşı kayıtsız kaldığını veya muhtemelen ayrı yaşamlara daldığını gösterebilir.

2. Bacakları partnerin kucağına uzatarak oturma pozisyonu (% 20 oranında çiftler bu şekilde oturuyor)

Bacaklarını partnerinin üstüne koyan kişi ilişkide baskın konuma sahip demektir. Bu konum genellikle mutlu bir ilişkiyi gösterir, bu da çiftin birbiriyle rahat bir hayat sürdüğü anlamına gelir.

3. Yan yana oturma pozisyonu (Temas halinde olarak ancak sarılmadan). (% 18 oranında çiftler bu şekilde oturuyor)

Bu mutlu ve uyumlu bir çiftin konumudur. İlk başta tutkulu olmayabilirler, ancak birbirlerine bağlıdırlar ve birbirleriyle teması sürdürmek isterler. Bu da aşkı tutkuyu getirir. Bu pozisyonda oturan çiftler ilişkilerine güvenirler ve sağlıklı bir alan için izin veren bir güven seviyesine sahiptirler. Özgürlük ile birlikte samimiyet vardır.

4. Kanepenin karşı tarafında oturma pozisyonu (% 16 oranında çiftler bu şekilde oturuyor)

Bu pozisyon  aslında ilişkide neler olduğunun görsel bir temsilidir. Genellikle, ayrılan bir çifti gösterir. Karşı uçta farklı bir koltuğa oturmak, protesto davranışı olabilir.

5. Köşede sarılarak oturma pozisyonu (% 12 oranında çiftler bu şekilde oturuyor)

Bu ilişkide yakınlık vardır, ancak bu konum ilişkideki bir güç farkını da gösterebilir. Köşeye dayanmış olan kişi, mekana sahip olduğunu ve ilişkide kendine güvenli olduğunu ortaya koymaktadır. Ortadaki partner ise daha az kendine güvenli olabilir ve tam anlamıyla sıkı sıkıya sarılarak temas ve güvence isteyebilir.

6. Ortada sarılarak oturma pozisyonu (% 9 oranında çiftler bu şekilde oturuyor)

Bu en sevgi dolu pozisyon olarak görülebilir. Bu ilişkide eşitlik ve gerçek bir bağlantı vardır. Koltukta oturmanın asıl odağı beraberliktir. Bu genellikle güvence ihtiyacının daha fazla olduğu ve tutkunun hala çok güçlü olduğu bir ilişkide görülür. Eğer çiftin kafaları da birbirine yaslanmışsa, bu duygusal ve fiziksel bir bağlantı olduğunu gösterir.

7. Köşeye sıkışmış bacaklarını kucaklayarak oturma pozisyonu (% 8 oranında çiftler bu şekilde oturuyor)

Bu pozisyonda, bacaklarını kucaklayarak köşede oturan kişi rahatlık arayışındadır. Önceki sarılarak oturan çiftte olduğu gibi, köşedeki kişi ilişkide daha güçlü olandır ve partneri ise daha itaatkar olma eğilimindedir. Ancak köşede bacaklarını kucaklayarak oturan kişide, cenin pozisyonu aldığı için, partnerine karşı olmasa bile çevresine karşı içsel bir güvensizlik var yorumu da yapılabilir.

Eğer bu yazımız ilginizi çektiyse alt sekmedeki yazıya da tıklayarak okuyabilirsiniz.

Uyku Pozisyonu Karakterinizi Ele Veriyor

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Herkesin ilişkisinde sorun yok madem bu kadar anlaşmazlıklar neden :( keşke oturma pozısyonundan duygu anlayabildigimiz gibi insanların yüzüne bakınca da gerçekleri anlayabılsek. Elinize saglık yazı için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu