Seyahat

Otostop Hakkında Bilmeniz Gereken Pratik Bilgiler

Merhaba sevgili Seyyahlar… Bugünkü haberimizde otostop hakkında bilmeniz gereken pratik bilgileri sizlerle paylaşacağız. Sizler de deneyimlerinizden yola çıkarak edindiğiniz bilgileri haber sonunda yer alan yorum kısmına yazmayı ihmal etmeyin!

Otostop Hakkında Bilmeniz Gereken Pratik Bilgiler

Otostop ekonomik ve ekolojik seyahatin yegane araçlarından bir tanesidir. Dünya çapında özellikle gençler arasında rağbet görmektedir. Otostop çekmek için şehirlerarası bir yol kenarında klasik otostop işaretini yapmanız yeterli olacaktır.

Dilerseniz gideceğiniz şehrin ismini yazan bir pankart hazırlayıp onu da gösterebilirsiniz. Dünyada her ülkede otostop işareti “otostop” anlamına gelmeyebilir. Örneğin; Tayland’da otostop işareti yaptığınızda bunu bir hakaret olarak algılayacaklardır. Bu yüzden Tayland’dayken bu şekilde araçları durdurmamanız gerekiyor. Taksi, minibüs ya da otobüs durdurur gibi elinizi sallamanız yeterli olacaktır.

Gideceğiniz ülkenin trafik ve otostop kurallarını internet üzerinden araştırıp yola çıkarsanız daha daha faydalı olacaktır. Bazı ülkelerde otostop çekmek olağan bir şeyken, bazı ülkelerde yasak olabiliyor. Kanunen sıkıntı yaşamamak adına bu konuda dikkat etmeniz gerekebilir.

Otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler;

Öncelikle otostop çekerken bulunduğunuz ülkenin otostop işareti bilmeniz gerekiyor. Yani az önce de örneklediğimiz gibi Tayland’da otostop işareti bir hakaret anlamına geldiği için o işareti yapmak istemezsiniz…

Şehirlerarası yollarda özellikle hızlı geçen araçlara dikkat etmenizde fayda var. Bunun dışında duran araçların hepsine binmek zorunda değilsiniz. Eğer aracın içerisindeki sürücü ya da diğer kişiler/yolcular size güvenli bir izlenim yaratmıyorlarsa tercih etmek zorunda değilsiniz. Binmek ya da binmemek tamamen sizin tercihiniz olacaktır.

Durduracağınız araçlarda alkollü sürücüler varsa tercih etmemenizi öneririz. Bunun dışında aile araçları en keyifli yolculuklardan bir tanesi halinde gelebilir. Aynı zamanda negatif haberler nedeniyle olumsuz etki bırakmış olsalar da, seyahat edilecek en rahat ve konforlu araçlar arasında tırlar yer almaktadır.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otostopta yiyecek kuralı diye bir şey var mı?

Otostopla seyahatin yiyecek içecek tüketimi yine bireysel tercihinize kalmakta. Kimi insanlar yanlarına aldıkları sandviç, meyve gibi yiyecekleri tercih ederken, kimi insanlar da paylaşabilecekleri yiyecekleri tercih ediyorlar. Burada bizlerin önerisi yine araçtaki diğer kişilerle paylaşılabilecek yiyecekler… Bu durum keyifli bir muhabbet ortamının sağlanmasında hem de araçta ufak bir jest oldu için gönüllerin alınmasında önemli bir yer teşkil ediyor.

Nerelerden otostop çekilmeli?

Otostop çekmek ve güzergah tamamen kişinin tercihine ve coğrafyaya bağlı olarak değişecektir. Aynı zamanda gideceğiniz şehre ve bulunduğunuz şehre göre farklılıklar gösterebilir. Genellikle tercih şehirler arası yollar olur. Hızlı ve ulaşım bakımından en kolay şehirlerarası yollardır. Ama tabii ki tercihe bağlı olarak isterseniz evinizin önünden bile otostop etmeye başlayabilirsiniz.

Otostop çekilecek yer şehirlerarası yollar olabilir, otobüs durakları olabilir, kavşaklar olabilir… Ayrıca sapaklar, tren garları ve benzin istasyonlarında da otostop çekebilirsiniz. Unutmayın ki; şehirlerarası yollarda otostop çekmek daha kolay olacaktır. Bunun da sebebi trafik yoğunluğunun fazla olması ve araç bekleme süresinin kısa olmasıdır.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Ülkemizdeki En İyi Kamp Alanları

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş bilgi dolu.
    Ben otostop yaparak bi yerlere gidemem galiba. Korkarım ya ben :)

  2. Başına her aksilik(!) gelen biri olarak Otostop çekmekten hep korktum. Çok güvenebileceğim birini bulursam yanıma, deneyimlemek istiyorum. Çünkü merak ediyorum :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu