in

BayıldımBayıldım

Otel ve Restoranlar Açılışa Hazırlanıyor

Otel ve Restoranlar Açılışa Hazırlanıyor

Otel ve Restoranlar Açılışa Hazırlanıyor. Yeme- içme- konaklama sektörü ne zaman faaliyete geçebilecek? Özel Hijyen Standartları Genelgesi ne zaman yayınlanacak? 

Otel ve Restoranlar Açılışa Hazırlanıyor..

Bugün itibariyle  kademeli olarak açılmaya başlayan AVM’lerden sonra gözler otel ve restoranlara çevrildi.

Çin Halk Cumhuriyeti’ nin Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ‘pandemi’ olarak nitelendirilen Covid-19 salgınından ülkemizi ve vatandaşların korunması ve salgının yayılımının engellenmesi kapsamında 21 Mart 2020 tarihinde kapatılan otel ve restoranlar açılışa hazırlanıyor.

Hükumet normale geçiş sürecinde her sektör için ayrı bir genelge hazırlıyor ve yeme, içme , konaklama sektörü de  hükümet tarafından sektörlerine ait yayınlanacak olan genelgeyi bekliyor. Yayınlanacak genelge içerisindeki şartları taşıyan otel ve masa servis hizmeti yasaklanan ve ancak paket servise müsaade edilen restoranlar 27 Mayıs tarihi itibariyle kapılarını açabilecek.

Otel ve Restoranlar Sertifika Alacaklar

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı hazırlandı. Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’ nın amacı; hijyen çalışmalarını belgelendirmek ve bu belgeyi uluslararası arenada sunmaktır. Yeme-içme ve konaklama sektörü için de verilecek olan sertifikayı almaya hak kazanan işletmeler Kültür ve Turizm Bakanlığı internet sitesinden duyurulacaktır.

Sağlıklık Turizm Sertifikasyon Program Şartları

– Masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arasında ise 60 cm mesafe bırakılacak.

– Yemek masaları ve mobilyaları, masa üstü ekipmanlar her müşterinin ardından alkol bazlı ürünler ile temizlenecek.

– Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelik yer alacak.

– Mutfaklar temizlik protokolüne sahip olacak düzenli kayıt altına alınacak.

– Gıda girdi kabul, hazırlık, işleme ve servis-sunum proses basamaklarına istinaden uygulanması gereken gıda güvenliği gereklilikleri tanımlanacak.

– Her gün numuneler alınacak ve incelenecek. Personele koruyucu kıyafet verilecek ve her gün ateşi ölçülecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığından Yapılan Açıklama

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, küresel salgın korona virüs nedeniyle sekteye uğrayan turizm sektöründe normalleşme yolunda atılacak adımları açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  ile ilk etapta 70 ülkeye telefon trafiği başlatacaklarının bilgisini veren Ersoy, “Dışişleri Bakanımızla bir niyet mektubu hazırladık, bu niyet mektubunda bir davet içeriyor. O ülkenin vatandaşına yurt dışına çıkış izni verecek olan ilgili kurumlara gönderiyoruz bu mektubu. Sağlık altyapımızın detaylarını yazdık, hastane kapasitelerimizi yazdık, ambulans sayılarımız, vantilatör sayılarımız. Bu mektubu bütün ülkelere bu sabahtan itibaren gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.

Seyahat Yasağı Uzatıldı

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aids semptomları

AIDS Semptomları ve Tedavisi

sosyal zeka nedir

Sosyal Zeka Nedir?