Hayata Dair

Orta Dünyanın Yaratılış Hikayesi

Orta Dünyanın Yaratılış Hikayesi yazımızda Yüzüklerin Efendisi’nin geçtiği Orta Dünya nasıl yaratıldı sorusuna yanıt arıyacağız. Yüzüklerin Efendisi denilince insanların aklına kitaplarından tutun filmlerine, filmlerinden tutun oyunlarına kadar birçok şey geliyor. Ama artık Yüzüklerin Efendisi denildiği zaman dizisi de aklımıza gelecek.

Orta Dünyanın Yaratılış Hikayesi

Büyük bir marka haline gelmiş, kendi endüstrisini yaratmış eserin dizisinin çıkacağı dedikoduları herkesi olduğu kadar bizi de heyecanlandırdı. Bilineni olduğu kadar bilinmeyenlerle dolu eser hakkında birçok şey yazılıp çizildi. Teoriler üretildi ve üzerine oldukça fazla konuşuldu. Ama yine de eksik kalan bazı şeyler de vardı. Biz de bu eksikliği gidermek için siz meraklı okurlara bu yazı dizisini yazmayı uygun gördük.

Okumak üzere olduğunuz yazı dizimizde Orta Dünya yaratılmadan öncesinden başlayacağız. Orta Dünya’nın yaratıldığını göreceğiz. Orta Dünya’nın Mitolojisini öğreneceğiz. Kronolojik olarak ilerleyeceğiz bol bol alıntıyla destekleyeceğiz ve sizlere bizim gurur duyacağımız bir antoloji sunacağız.

Sözlerimi daha fazla uzatmadan sizleri yazı dizimizin, aynı zamanda Orta Dünya’nın başlangıcıyla başbaşa bırakıyorum.

Ainulindale (Ainur’un Şarkısı, Ulu Müzik)

Tolkien “Silmarillion” eserine başladığı bölüme bu ismi vermiştir. Bu bölüme başlarken Tolkien, bir kutsal kitap başlangıcını andıran bir dil tercih etmiş olup, ilk başta Orta Dünya’nın tanrısını tanıtmıştır. Tolkien tanrısını tanıtırken “Önce Eru vardı, Tek olan, Arda’da (Dünya) İluvatar diye isimlendirilen…” cümlesini kurmuştur. Tanrısından sonra şarkıya da ismini veren “Ainur”u İluvatar’ın ilk yarattığı varlıkları, Kutsal olanları (meleksi güçleri) anlatır.

İluvatar’ın tabi ki Ainur’u yaratmasının bir amacı vardı. Her birine bir müzik teması bahşetmişti. Ve hepsinden müziklerini yaparak kendilerini bulmasını talep etti. Zamanla bütün Ainu kendini tanımaya başlamış ve birbirlerini de anlamaya başlamıştı. O zaman İluvatar tekrar bütün Ainu’yu topladı ve onlardan “Ulu Müziği” yapmalarını istedi.

Onlara bir tema verdi, onların “Yokolmayan Alev”den yaratıldığını söyledi ve eğer yapabilirlerse her bir Ainu’nun temaya kendi düşüncelerinden katkıda bulunmasını istedi. Bunun sonucunda oluşacak o büyük güzellikle mutlu olacağını söyledi. Ainur’un sesleri, arplar, udlar, trompetler gibi büyük koroların sesleri gibi boşluğa ulaştı orası artık boşluk değildi. İluvatar’ın temaları geliştikçe orada “Varlık” oluşacaktı.

Ainulindale, İluvatar’ın belirlediği üç tema üzerinden söylenmiştir.

Birinci tema İluvatar tarafından yaratılmıştır. İluvatar’ın isteğine uygun olacak şekilde Ainur tarafından geliştirilmiştir. Bu tema Ea’yı (evren) oluşturmuştur. Melkor’un uyumsuzluğu bu temayla ortaya çıkmıştır.

İkinci tema ise Arda’nın (dünya) olumuşunu gösterdiği düşünülmektedir. Bu tema Ainur’la Melkor’un çekişmesiyle sürer ve Melkor bu temada üstün görünür.

Son temada üçüncü temada bütün bu çekişmelerin hiçbir önemi kalmamıştır. Bu tema İluvatar’ın temasıdır. Ainur’un hemen hemen bir etkisi yoktur. Bu tema ki İluvatar’ın Çocuklarının (ilk doğanlar, Elfler) ve takipçilerin (insanlar) yaratılışını gösterir.

Üçüncü temanın sonunda İluvatar, Ainur’un güçlü olduğundan ve en güçlülerinin Melkor olduğundan bahseder ama bütün bunlara rağmen bütün bu çekişmenin İluvatar’ın planı dahilinde olduğunu da ekler. Bütün Ainur’u salonlarından, Ulu Müziğin yapıldığı yerden, alıp “Boşluk”a götürür. “Boşluk”a geldiklerinde İluvatar: “İşte Müziğiniz!” der ve onlar için bir görüntü oluşturur.

Dünya boşluğun ortasında küre şeklini alır. Bütün dünya tarihini ayrıntılarıyla gözlerinin önünde oluşmasını izlerler, Dünya’nın yaşayıp geliştiğini izlerler. Ainur sessizce izlerken İluvatar tekrar konuşur: “İşte Müziğiniz! Bu sizin ozanlığınız; her biriniz, kendisinin tasarladığı veya eklediği gibi gözükebilecek her şeyi, önünüzde yarattığım bu tasarım içinde yaratılmış bulacak. Ve sen, Melkor, aklının tüm gizli düşüncelerini keşfedecek, onların bütünlüğün bir parçası ve onun zaferine yardımcı olduğunun farkına varacaksın” der.

İşte sevgili okur, Orta Dünya böyle yaratılmıştır. Yazı dizimizin devam yazısında Ainur’un dünyayı tanımasını göreceğiz. Dünya üzerinde kendilerini bulmalarını okuyacağız. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazıda emeği geçen sevgili dostumuz “Aykutuk“a teşekkür ederiz.

 

Olympos’un Kralları Yazı Dizisi. Okumadan Geçmeyin.

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Tolkien ve Orta Dünya için haylice kısa ve biraz karışık bi yazı olmuş. Yine de başarılar. Diğer yazılarda daha anlaşılır ve daha detaylı şeyler okumak isteriz :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu