Gündem

Orman Yangınları Yangın Dosyası Gerçekleri

Orman Yangınları Yangın Dosyası başlığı altında dünyada 2018 yılındaki orman yangınlarına ve ciğerlerimizi yakan ağır bilançolarına değindik. Yazımızda ülkemizden de örnekler verilmiştir. Yazımıza geçmeden önce bir daha bu felaketlerin tekrarlanmamasını ve insanların da bu konuda yeterli düzeyde bilgiye sahip olmasını temenni ediyoruz.

Orman Yangınları Yangın Dosyası. Yangın Nedenleri

Her yıl binlerce hektar ormanlık alanın zarar görmesine neden olan yangınların en büyük nedeni maalesef kasıt olarak yangın başlatma. Yıldırım düşmesi gibi doğal veya elektrik kontağı gibi kaza durumları, yangın sebepleri içerisinde çok az bir paya sahip. Hep birlikte 2018 içerisinde çıkan yangınlardan derlediğimiz örneklere göz atalım.

Hatay Bilançosu

13 Ekim 2018 tarihinde Hatay-Dörtyol’da çıkan orman yangınında 10 hektar büyüklüğünde ormanlık alan kül oldu. Can kaybının yaşanmadığı yangının neden çıktığı ise bilinmiyor. Bundan iki gün sonra 15 Ekim 2018 tarihinde bu sefer Defne ilçesinde çıkan orman yangınının ise faturası daha ağır oldu: 25 hektar!

Antalya Bilançosu

Ekim 2018 itibariyle Antalya’da sadece 2018 yılı içerisinde 200 orman yangını görüldü. Bu 200 orman yangının 103’ünün nedeni bilinmiyor. Ancak Antalya, maalesef, kundaklama sonucu çıkan orman yangınlarında ülkemizde ilk sırada yer almakta. Bu konuda Antalya’yı Muğla ve Erzurum takip ediyor. Manavgat ise Antalya ilçeleri içerisinde 46  yangınla zirvede. Antalya’da 2018 içerisinde çıkan orman yangınlarında ise tam 549 hektarlık alan kül oldu.

Bolu Bilançosu

Yine yalnızca 2018 içerisinde Bolu’da çıkan 23 orman yangınında 20,92 hektarlık ormanlık arazi küle döndü. Bolu’da çıkan orman yangınlarında en büyük zararı ise 12,5 hektar ile Göynük ilçesi üstlenmiş durumda.

Yunanistan Bilançosu

Geçtiğimiz yaz Temmuz ayında Yunanistan’ın başkenti Atina yakınlarında başlayan yangınlarda en az 83 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Yangının en çok zararı verdiği Meti’de binden fazla ev kül oldu. Yunanistan tarihinin en büyük yangınında çeşitli ülkelerden de yardımlar geldi. Ülkede olağanüstü hal ve yas ilan edilmişti.

İspanya-Portekiz

4 Ağustos 2018’de Portekiz’in güneyinde yer alan Algarve’de başlayan yangın, İspanya sınırına kadar yayıldı. Facianın faturası ise çok ağırdı. 1000 hektardan fazla ormanlık alan tamamen kül oldu. Yangına İspanyol itfaiye ekipleri de müdahale etti. Portekiz, henüz 2017 yılında tarihinin en büyük yangın facialarından birisini yaşamış ve 12.000 hektar ormanlık alan kül olmuş ve 63 kişi de hayatını kaybetmişti.

California Bilançosu

Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinde meydana gelen yangın faciası 1 hafta sürdü. Kaybolanların sayısı 1300 iken hayatını kaybedenlerin sayısı 76’yı bulmuş durumda. Yangın nedeniyle 27 bin nüfuslu Paradise kasabası tamamen harabeye döndü. Öte yandan yangının neden olduğu yoğun duman da bölgede hayatı olumsuz etkilemekte. Bu nedenle San Francisco’da eğitime ara verildi. Tramvay ve vapur seferleri de durduruldu.

Cennet Gibi Yerler Kül Oldu!

Yangından en çok etkilenen yerler, Amerika’da “cennet yerler” olarak bilinen bölgeler oldu. Facianın en büyük zararı pek çok ünlüye de ev sahipliği yapan Malibu, Paradise ve Butte oldu. Ülke tarihinin en büyük facialarından olan yangının faturası yalnızca insanlara değil hayvanlara da yansıdı. On binlerce çiftlik hayvanı ile çok sayıda evcil hayvanın telef olduğu belirtildi. Yapılan açıklamada 12.263 ev ve iş yerinin de tamamen kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

 

Öldürmeyen Ama Süründüren Şeyler Anketine Katıldınız mı?

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu