in

Organ Bağışı Hayat Kurtarır

Organ Bağışı 3

Organ bağışı hayat kurtarır. Ölümünüzden sonra organlarınızın başka bir insan için kullanılmasına izin vermenizdir Organ Bağışı. Görmeyen bir insanın görmesini , kalbi duran birinin tekrar kalbinin atmasını ya da sürekli diyalize bağlı yaşamını sürdüren bir insanın hayata tekrar bağlanmasını sağlar. Biz de Shall we ailesi olarak İzmir’ de başlattığımız; “Yaşamama neden ol” kampanyası ile organ bağışında bulunduk.

Organ Bağışı Hayat Kurtarır

Bu dünyadan elbet bir gün gideceğiz, ardımızda kalanlara can olmak varken bencillik edip organlarımızı da yanımızda götürmenin bir anlamı yok.Bu konuda duyarlı olmak gerekli.

Organ Bağışı Nedir?

Bir insan yaşıyorken kimsenin etkisi altında kalmadan kendi kararı ile öldükten sonra doku ve organlarının ihtiyacı olan hastaların tedavisi için kullanılmasına müsaade etmesidir. 18 yaş üstü aklı başında olan her insan Sağlık Müdürlükleri’ne, organ nakli ile ilgilenen dernek, vakıf ve kuruluşlara ve hastanelere başvurarak organ ve doku bağış belgesi alabilir. Bu evrak ile organ bağışı yaptığınız belgelenir. Organ bağışı yaptığınız kayıtlara geçtikten sonra sadece bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde beyin ölümünüzün gerçekleştiği kararı alınması halinde organlarınız kullanılabilir. Bundan farklı ölüm durumlarında organlarınız alınamaz. Unutmayalım Organ bağısı hayat kurtarır.

Organ bağışı yaptığınızın bilgisini mutlaka yakınlarınıza vermelisiniz. Çünkü beyin ölümünüz gerçekleştikten sonra yakınlarınızdan bu konuda karar vermeleri istenmektedir.

Her duyarlı insan organ bağışında bulunmalı ve çevresindeki herkesin bu konuda bilgilenmesini ve bilinçlenmesini sağlamalı. Ne kadar çok insan bu konudan haberdar olursa ihtiyaç halinde organ bulabilmek kolaylaşır. Bizler ne yazık ki başımıza bu gibi olaylar gelmeden farkındalık oluşturamıyoruz.

“Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır.”

Down Sendromu Nedir? Down Sendromu Hakkındaki Herşey.

 

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vatanım Sensin Hilal

Vatanım Sensin Hilal Öldü Mü? Dizinden Mi Ayrıldı?

hayat

HAYAT