Teknoloji

Oracle Virtualbox ile Sanal Makine Kurulumu

Bilgisayarlarda sanal makine oluşturmak için piyasada bir çok program mevcut. VMWare, Parallels, Adeos Linux vb. bunlardan sadece bir kaçı. Ancak Oracle Virtualbox bu programlar içerisinde en çok kullanılanlardan ve en başarılılarından bir tanesi.

Oracle Virtualbox bir sanallaştırma yazılımıdır. Ana bilgisayarınızda sanal makineler kurulmasına olanak sağlar. Kısaca ve öz olarak açıklayacak olursak ana bilgisayarınızın içerisinde başka bir işletim sistemi kurabilir ve bilgisayar içinde bilgisayar kurabilirsiniz. Sanal makineler ile ilgili daha detaylı bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz. Aynı zamanda Oracle Virtualbox ile nasıl sanal makine oluşturabileceğinize dair çektiğim videoya aşağıda ve Shall We? Youtube sayfasından da ulaşabilirsiniz.

Oracle Virtualbox Kullanımı

Sanal Makine Nedir? Niçin Kullanılır?

Sanal makine, aslında gerçek bir bilgisayar gibi hareket eden bir bilgisayar dosyasıdır. Bu dosyalara görüntü dosyası veya imaj dosyası adı verilir. Daha basitçe açıklayacak olursak sanal makine, bilgisayar içerisinde başka bir bilgisayar oluşturur. Çeşitli programlar aracılığı ile oluşturulabilen ve herhangi bir program gibi bir pencere içerisinde çalışan sanal makineler, son kullanıcılara bilgisayarlarında kullandıkları ana işletim sisteminde elde ettikleri deneyimle aynı deneyimi sunar. İnternette şuan sanal makine kurmak için birçok program bulunmaktadır. VMWare ve Oracle Virtualbox bu programların şu an da en ünlüleri ve en çok kullanılanlarıdır. Bende bizzat kullandığım Oracle Virtualbox programını sizler için anlattım.

Sanal makineler, bu programlar dolayısıyla korumalı bir alana alınarak ana sistemden ayrılır. Bu şekilde sanal makine üzerinde yapılan değişiklikler hiç bir koşulda ana bilgisayarı etkilemez. Bu sebeple kullanımı oldukça yaygın ve faydalıdır. Sanal makineler ile; işletim sistemlerini test etmek, virüs bulaşan verilere erişmek, yazılım ve uygulamaları tasarlanmadıkları işletim sistemlerinde çalıştırmak için ideal bir ortam oluşturulur. Cihaz donanımını izin verdiği sürece birden fazla sanal makine yaratmak mümkündür.

Neden Oracle VirtualBox’u Tercih Edelim?

Oracle Virtualbox çok platformlu bir sanallaştırma programıdır. Sanal makine oluşturmaya yarar. İlk olarak 2007 senesinde Innotek GmbH tarafından geliştirilen program daha sonra Sun Microsystem tarafından satın alınmış ve geliştirilmesi devam edilmiştir. Son sürümü 5.2.16’dır. Oracle Virtualbox programını, WMWare gibi diğer sanallaştırma programlarından ayıran en büyük özellik ücretsiz olmasıdır. Hiçbir üyelik gerektirmeden sitesine giderek indirebilirsiniz.

Oracle Virtualbox ile Sanal Makine Kurulumu Videolu Anlatım

En İyi Navigasyon Uygulamaları

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu