in

Önlisans ve Ortaöğretim KPSS Başvuru Tarihleri

önlisans ve ortaöğretim kpss başvuru tarihleri

Önlisans ve ortaöğretim KPSS başvuru tarihleri, bu sınavlara girecek milyonlarca aday için ciddi bir merak konusu olmuş durumda. ÖSYM ise sınav takvimini yayınlayarak adayların bu merakını giderdi. Ayrıntılar haberimizde.

Önlisans ve Ortaöğretim KPSS Ne Zaman?

Milyonlarca aday ön lisans ve ortaöğretim KPSS tarihi için ÖSYM’nin sınav takvimini araştırıyor. Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak çalışmak isteyen adaylar KPSS’ye girmek durumunda. Adayların sınav için yapacakları başvuru ise Ağustos ayında ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden alınmaya başlayacak. Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olan adayların gireceği Ön Lisans KPSS 25 Ekim Pazar günü, liseden mezun olan adayların gireceği Ortaöğretim KPSS ise 22 Kasım 2020’de yapılacak. İşte milyonlarca adayın yarışacağı KPSS’nin başvuru tarihleri!

Önlisans KPSS Başvuru Tarihi

Üniversitelerin 2 yıllık önlisans bölümlerinden mezun olan adayların gireceği Önlisans KPSS başvuıru tarihleri açıklandı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamada 2020 yılı içinde yapılacak olan Önlisan KPSS başvuruları 21 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında alınacak. Başvuru tarihlerini kaçıran adaylar için Önlisans KPSS geç başvuru tarihi 10 Eylül olarak belirlendi.

Ortaöğretim KPSS Başvuru Tarihleri

Liseden mezun olan adayların ter dökeceği Ortaöğretim KPSS  başvuruları ise 16-30 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Bu başvuru tarihini kaçıran adaylar için Ortaöğretim KPSS geç başvuru tarihleri 8-9 Ekim olarak belirlenmiş durumda.

KPSS Sınav Tarihleri Ne Zaman?

Devlet memuru olarak istihdam edilecek kişilerin gireceği sınavların tarihleri ÖSYM tarafından ilan edildi. Üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarından mezun olanların katılacağı Önlisans KPSS 25 Ekim 2020 tarihinde yapılacak. Lise mezunlarının ter dökeceği Ortaöğretim KPSS ise 22 Kasım 2020 tarihinde düzenlenecek.

Adaylar Nasıl Başvuru Yapacak?

Adaylar sınava girebilmek için ÖSYM AİS (Aday İşlemleri Sİstremi) üzerinden başvuru yapabilecek. Bunun için TC kimlik numarası ve ÖSYM şifresini girdikten sonra başvurular kısmından işlem yapılacak. Sınava girebilmek için başvuru ücreti yatırmak şart Ücreti yatırmayan adayların başvurusu geçersiz olarak değerlendirilecek. Öte yandan adayların, Aday İşlemleri Sistemi’nde bulunan fotoğrafın güncel olması gerekmekte. Fotoğraf güncellemek için ÖSYM merkezlerine gidilebilir.

Önlisan ve Ortaöğretim KPSS’de Kaç Soru Sorulacak?

Önlisans KPSS’de sorulacak soru sayısı toplamda; Genel Yetenek (Türkçe ve Matematik) 60, Genel Kültür (Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık) 60 olmak üzere 120 olarak belirlendi.

Ortaöğretim KPSS’de ise adaylara yine Genel Yetenek için 60 ve Genel Kültür için de 60 olmak üzere toplam 120 soru yöneltilecek. Sınavların süresi ise toplamda 2 saat 10 dakikadır.

 

En Popüler İlk 10 Linux Dağıtımı

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

En Popüler İlk 10 Linux Dağıtımı

15 Yaşındaki Kız Amcasının Silahlı Saldırı Girişiminden Son Anda Kurtuldu!