Ekonomi - FinansPsikoloji

Online Alışveriş ve Bundan Kurtulmanın Yolları

Online alışveriş yöntemi, yaşadığımız dönemde ihtiyaçlarımızı karşılamak adına çok büyük bir kolaylık ve imkan sağlıyor bize. Peki bu iş gerçekten de göründüğü kadar masum mu? Yoksa arkasında ciddi bir psikolojik sorun mu yatıyor. Arkadaşımız Sinan Apak sizler için yazdı kendisine teşekkür ediyoruz.

Online Alışveriş ve Bundan Kurtulmanın Yolları

Online alışveriş hiç bu kadar kolay olmamıştı. Hemen favori online mağazanıza girebilir, birkaç parça eşya seçebilir ve ödemesini yapabilirsiniz. Kısa bir süre içinde kargonuz kapınıza gelecektir. İnsanların online alışverişe yöneliminden dolayı e-ticaret endüstrisinin büyümesine kimse şaşırmasın. Özellikle pandemi sürecindeki eve kapanmalar da bunun zeminini hazırlamıştır. Anında satın alma eğiliminde olan insanlar için de bu durum bir tehlikeye dönmektedir.

Online Alışveriş Oranı Hızla Artıyor

Online alışverişin pandemide patladığını anlamak gayet basit. Sağlık tedbirlerinden dolayı birçok mağazanın kapanması, alışveriş yapmak isteyenleri online alışverişe itmiştir. ABD’de yapılan bir ankete göre her 10 kişiden 7 ‘si en az bir kez online alışverişe yönelmiş durumda. Bir e-market raporuna göre ise e-ticaret satışlarının 2021 yılında 843 milyar dolara ulaştığı tespit edilmiştir. Aynı raporda satışların 2019’dan 2020’ye %32 arttığı ve 2024 yılına kadar, ABD’deki tüm perakende harcamaların  %19‘a ulaşacağı belirtiliyor.

Online Alışverişin Psikolojik Boyutu

Online alışveriş çoğumuz için bir dürtü olsa da, bu durum bazı zamanlarda sağlığımıza zarar verebiliyor. Psikiyatrlara göre kompulsif satın alma, madde kullanımı, depresyon ve anksiyete gibi sağlık sorunlarıyla ilişkili. Ayrıca bipolar bozukluklardaki manik zamanlar da aşırı harcama dürtüsü ile de ilişkilidir. Bu insanlar mutlu hissetmek için kendilerini bu şekilde ödüllendirmek istiyor. İnsanların katılamadığı bir sosyal aktivite ya da yapamadığı gereksiz bir harcama, online alışverişi onlar için haklı çıkarmaktadır. İnsanın kendini ödüllendirmesi, yeni bir şey satın alma dürtüsü vücutta dopamin seviyesini de artırmaktadır. Bu yüzden online alışverişin cazip gelmesi kimseyi şaşırtmasın. Ayrıca kompusif satın alma, finansal, duygusal ve ilişki sorunlarına neden olabilir.

Online Alışverişin Kompulsif Belirtileri

Bireysel yaşantınıza ya da finansal durumunuza sorun yaratsa dahi alışverişe devam edersiniz. Olumsuz duygularla başa çıkmanın kolay yolu olarak alışverişe güvenirsiniz. Online alışveriş yaparken kendinizi moralman iyi hissedersiniz. Gün içinde sürekli yeni şeyler satın almak istersiniz.

Online Alışveriş Alışkanlığını Kırma Yöntemleri

Bağımlısı olduğumuz bir şeyi bırakmak zordur fakat bazı önemli hususlar bizlere yardımcı olabilir.

  1. Sizi mutlu eden farklı aktivitelere yönelin, böylelikle bol bol dopamin temin edebilirsiniz.
  2. Bir ürünü satın almadan önce ona gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün ve satın alma işlemini hemen gerçekleştirmeyin.
  3. Online mağazalarda olan üyeliklerinizi iptal edin.
  4. Elektronik cihazlarla olan iletişiminizi kısıtlayın.
  5. Harcamalarınızı muhakak takip edin.
  6. Kendinize net sınırlar belirleyin.

Anksiyete Hastalarına Söylenmemesi Gerekenler

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Kredi kartım 13 kere boşaltılmaya çalışıldığını öğrendiğimde kapattım online alış verişi

  2. şu dönemde daha çok yoğunlaştığımız online alışveriş için güzel bir yazı olmuş. Paylaşım için teşekkürler

  3. Malesef online alışverişin rahatlığına alışıyoruz. Rahatlık aynı zamanda gereksiz harcama da yaptırıyor. Güzel yazı olmuş teşekkürler

  4. Şükür online alışveriş alışkanlığım yok. Hiç sevmem ve mecbur kalmadigim sürece yapmam. Kızlarım da benim tam tersi herseyi online alırlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu