in ,

BayıldımBayıldım

Olympos Tarihi ve Yunan Mitolojisi. Herkül Kimdir?

Olympos Tarihi ve Yunan Mitolojisi

Olympos Tarihi ve Yunan Mitolojisi yazımla sonlandıracağım Yunan mitolojisinin bu kısmında Zeus’un zihnindeki şampiyon olan Herkül’den bahsedeceğiz. Yolculuğumuz boyunca yine Zeus’un çapkınlığına, Hera’nın çevirdiği fırıldaklara ve Herkül’ün doğumuna şahitlik edeceğiz. Tren kalkıyor! Keyifli okumalar sevgili Shall we? okurları.

Olympos Tarihi ve Yunan Mitolojisi. Herkül Kimdir?

Küçükken, bir televizyon kanalında Herkül adlı Disney yapımı bir çizgi film oynardı. Oyunu da vardı hatta! Hala çok severim müthiş bir şeydi yahu! Yalnız ufacık tefecik, minicik küçücük bir ayrıntıyı fark edelim sevgili dostlarım. Herkül yani diğer adıyla Hercules, Roma mitolojisindeki adı. Yunan mitolojisinde ise adı Herakles… Yine  belirteyim sevgili faniler, Herakles de Zeus’un çapkınlıklarından birisinin eseri.

Hikayenin Başı

Olympos Treniyle Yolculuk-2’de olayımız şu şekilde: Mykene’nin ulu kralı Elektryon, sürüsüne saldırıp sekiz tane oğlunu öldüren Taphalar ile Teleboalılara karşı sefere çıkar. Ülkeden ayrılmadan önce tahtı Trozenli kral Amphitrion’a emanet eder. (Kalkmış koca ülkeyi emanete vermiş). Ancak Amphitrion, çalınan sığırların fidyesini ödeyerek geri alır. Daha sonra da Elektryon’u geri çağırır. E sığırları aldın almasına da adamın sekiz tane oğlunu öldürmüşler. Elektryon bu durum karşısında haliyle öfkelenir. Ayrıntıya girmeyeceğim, arada çıkan tartışmada Amphitrion, Elektryon’u öldürür yanlışlıkla.

Erkeklerin Aldatma Sebepleri

Alkmene

Efendim bu Elektryon’un bir de kızı vardır. Güzelliği, asaleti ve bilgeliği dillere destan Alkmene… Amphitrion, Elektryon’u öldürünce onu da alır ve diğer karısının babası olan Kral Kreon tarafından günahlarından arındırılır (o nasıl olduysa artık). Ancak kolay mı öyle arınmak? Bizim güzeller güzeli Alkmene’nin yüreciği öldürülen kardeşlerinin acısıyla kavrulmaktadır. “Kalk git gardaşlarımın intikamını al gel” diye Amphitrion’u savaşa gönderir.

Mister Zeus

İşte tam bu arada Zeus, o çapkın hergele, sen kalk Amphitrion’un kılığında Alkmene’ye görün ve kardeşlerinin intikamını aldığını söyle. Gerçekten de Amphitrion bir zafer kazanmıştı. Tabi bunlar o sevinç anının verdiği coşkunlukla sabahlara kadar fındık-ceviz kırarlar. “Sabahlar” dedim ama mecazi değil ha! Hermes, Helios’a güneşin ışığını söndürmesini, saatlere de dinlenmelerini söylemişti. Çünkü, Zeus’un aklında bir şampiyon vardı ve onu “yapmak” için zamana ihtiyaç vardı. Otuz altı saat sürmüş otuz altı saat! Daha ne diyeyim.

Geveze Zeus

Bu olaydan dokuz ay sonra, çapkın ve bir o kadar da geveze Zeus, Olympos’ta, yeryüzünde bir oğlunun doğmak üzere olduğunu ve ona “Herakles” adını vereceğini anlatır. Herakles yani “Hera’nın şanı.” Ayrıca doğacak çocuk, Perseus kavminin de büyük kralı olacaktı. Tabi bu olay Hera’nın kulağına gider. Hera, Zeus’a giderek karanlık çökmeden önce doğacak ilk çocuğun Büyük Kral olacağına dair yemin etmesini ister. Zeus denileni yapar. Ama onun umarsızca ettiği yemin, aslında Hera’nın bir oyunudur.

Bir Saat Farkla Kaçan Krallık

Hera bunun ardından Mykene’ye gider ve Kral Sthenelos’un hamile olan karısının doğum sancılaarını başlatır. Bu katakulli sonucunda Sthenelos’un karısı daha yedi aylıkken doğurur. Herakles’ten bir saat önce hem de… Yalnız Hera da Olympos’ta bu yaptığını anlatınca Zeus çok öfkelenir. Hera’nın oyununu görmesini engelleyen kızı Ate’yi saçlarından tuttuğu gibi sürgüne gönderir. Aslında Alkmene, Zeus için sadece bir çapkınlık metası değildir. Zeus, ona aşıktır çünkü Herakles’i doğurabilecek tek kadındır.

Zeus’un İntikamı

Alkmene, Hera’nın gazabından korktuğu için Herakles’i boş bir araziye bırakır. Bir gün Hera ve Athena, Zeus’un isteğiyle dolaşmaya çıkarlar. Herakles’in olduğu arazide… Dolaşıp gıybet yaparken otların arasında Herakles’i görürler. Athena, Hera’dan onu emzirmesini ister. Hera da bu müthiş güzellikteki bebeğin haline acır ve emzirmeye başlar. Ama Herakles bu… Zeus’un şampiyonu sonuçta. Hera’nın göğsünü öyle kuvvetli emükler ki Hera acıdan onu yere fırlatır. Böylece, Tanrıça sütü emen Herakles, ölümsüz olur.

Son

Olympos Treni, Yunan mitolojisinin son seferiydi sevgili arkadaşlar. Aslında daha anlatılacak çok şey var ama burada noktalayalım ki sıkılmayın. Ayrıntı isterseniz benim de bu yazı dizisini yazarken faydalanmış olduğum Robert Graves’in Yunan Mitleri adlı eserini edinebilirsiniz. Olympos’un büyüleyici havasına veda ediyoruz artık. Tarih Treni’nin başka seferlerinde görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.

 

İyi bir seks hayatı için bu yazıyı mutlaka okuyun.

11 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Venüstrafobi

Erkeklerin yaşadığı bir korku: Venüstrafobi Nedir?

Orta Dünyanın Yaratılış Hikayesi

Orta Dünyanın Yaratılış Hikayesi