in

Ölüler Günü Festivali

ölüler günü festivali

Ölüler Günü Festivali ya da orijinal adıyla Dia de Los Muertos her yıl Meksika’da büyük bir coşkuyla kutlanan çok büyük ve renkli bir festival. Daha önceleri izlediğim Coco adlı animasyonda görüp merak etmiştim yazmak bu güne nasipmiş. Bu arada Coco’yu izlemeyen varsa şiddetle tavsiye ederim. İzleyenlere de yeniden izlemesini tavsiye ederim.

-Ölüler Günü Festivali Nereye Dayanıyor

İnsan ölümü kutlar mı hiç? E bunlar kutluyor. Durun durun hemen garipsemeyin işin aslını öğrenince “haaaaa lan mantıklı aslında” diyeceksiniz. Öncelikle kısa bir köken bilgisi vererek başlayalım. Bu festivalin kökleri oldukça eskilere, Aztek mitolojisine dayanıyor.  Aztek mitolojisine göre ölülerin ruhları yılda bir kereliğine yaşayanların dünyasına gelmektedir. O gün ise 31 Ekim- 1 Kasım arasıdır. İki farklı gün olduğuna bakmayın çocukların ruhları 31 Ekim’de, yetişkinlerin ruhları ise 1 Kasım’da geliyormuş. Öte yandan insanların kemiklerinin bekçiliğini yapıp gözetleyen tanrıça Mictlantecuhtli’ye yaptığı iş dolayısıyla bir teşekkür seremonisi yapılıyor.

-Nedir Ölüler Günü Kutlaması?

Bizde dahi yer etmiş olan “kişi unutulursa ölür” felsefesi Latin Amerika’da da epey yaygınmış anladığım kadarıyla. Zira bu festival, ölülerin unutulmaması için düzenlenen ve üzerine titrenen bir organizasyonmuş. Öyle ki UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine bile alınmış. Festivalde genel itibarıyla kullanılan kostümler ve yapılan makyajlar hep iskelet desenli. Bunun nedeni kemiklerin, tanrıça Mictlanecuhtli’yi sembolize etmesiymiş efendim.

-Nasıl Kutlanıyor?

Ölüler Günü Festivali’nde insanlar ölen yakınlarının sevdiği yemeklerden yapıp, sevdiği kokulardan sürermiş evlerine gelen ruhları memnun edebilmek için. Daha sonra iskelet desenli elbiseler giyip makyajlar yapıyorlar ve ölünün ruhunu bekliyorlarmış. Şekerden yapılmış kafatasları konulurmuş sunaklara ve kalavera adlı elinde tekila tutan ve dans eden iskelet biçimli heykeller hazırlanırmış. Mezarlıklarda mumlar yakılır, ilahiler söylenir ve tanrıçayı temsil eden heykellerin önüne çiçekler bırakılırmış. Yine sırf bugün için özel olarak yapılan pan de muerto tatlıları hazırlanırmış. İşte işin en civcivli noktası: Geçit töreni! Efendim festival olur da geçit töreni olmaz mı? Hem de ne tören! Rengarenk kostümler, bando takımları, müzikler, danslar ve Cempasuchiller… Efendim? Cempasuchil ne mi? Efendim bu, festivalin en mühim simgelerinden. Cempasuchil bir tür çiçek. Ruhlarla direkt bağlantısı var. Ruhlar, yollarını bu çiçek sayesinde buluyormuş. Bu nedenle bu çiçekten bol bol bulunduruyorlar.

Son Not

Ölüler Günü Festivali bir gün mutlaka gitmek istediğim bir organizasyon. Dünyanın en meşhur festivallerinden bir tanesi olması şöyle dursun oldukça renkli görüntülere sahne olması, konusunun ilginçliği, kullanılan malzemeler gibi etmenler beni cezbediyor. Bir de araştırdığım yerlerde ısrarla belirtildiğine göre bu festivalin Cadılar Bayramı ile karıştırılmaması gerekiyormuş çünkü ikisi çok farklı şeyler. Ne diyelim, şu Corona belasını def edelim, imkan bulalım, nasip olursa gideriz. Meşhur festivalleri yazmaya devam edeceğim efendim. Diğer içeriklerimde görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.

 

Rio Karnavalı Öyküsüdür

6 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

sosyal zeka nedir

Sosyal Zeka Nedir?

Kanser risk

Hastalık Dosyası: Kanser Risk Etkenleri