Teknoloji

Ölü Telefon Bataryası Nasıl Diriltilir?

Telefon bataryaları uzun süre kullanıldıklarında veya uzun bir süre boyunca şarj edilmeden bırakıldıklarında şarj tutma özelliklerini kaybederler. Eğer cep telefonunuzun bataryası ölürse, telefonunuzu atmak yerine bataryayı neden diriltmiyorsunuz? Biraz çaba ile ölü telefon bataryası ve pillerini rahatlıkla diriltmek pek ala mümkündür.

Ölü Telefon Bataryası Diriltmek İçin

Ölü bir telefon bataryasını diriltmek için 9 voltluk pile, elektrik bantına ve bir adet elektrik kablosuna ihtiyacınız olacaktır. Kablonun pozitif ve negatif uçlarını telefondaki uygun bölgelere bağlayınız. Bu uçları telefona bakarak çok rahat anlayabilirsiniz. Bir uçta + ve diğer uçta – işareti bulunmaktadır. Her iki uç için farklı kablolar bağlamayı unutmayın. Bağlantı noktalarını elektrik bandı ile yapıştırmayı unutmayın. Pozitif uçtan gelen kabloyu 9 voltluk pilin pozitif ucuna bağlayabilirsiniz. Aksi şekilde lütfen bağlamayın çünkü böyle yaparsanız bataryanın kısa devre yapmasına neden olabilirsiniz. Kablo ve uçları elektrikli bantla kapladığınızdan emin olun. Daha sonrasında pili serin, kuru bir yerde sakladığınızdan emin olun.

Ölü Telefon Bataryası Dondurulabilir

Bu işlem için önce bataryayı telefondan çıkarıp bir naylon poşete koymanız gerekmektedir. Böylelikle bataryanın ıslanmasını da önleyebilirsiniz. Kâğıt poşet veya benzeri ürünleri tercih etmeyiniz. Çünkü su damlacıkları, bu tarz ürünlere daha kolay nüfuz etmektedir. Poşet içine koyduğunuz bataryayı buzluğa koyup bir gece veya 12 saat boyunca bekletebilirsiniz. Bataryanın atomları soğuk havaya maruz kaldıkça az da olsa şarj edilecektir. Böylelikle telefonunuzu tekrar bir şarj aletine bağlama şansınız vardır. Öte yandan bataryanızı soğukken asla kullanmayın ve oda sıcaklığına dönmesini bekleyin.

Daha Uzun Ömürlü Telefon İçin Genel Tavsiyeler

Güç modunu düşük güç moduna alarak telefonunuzu daha uzun süre aktif bir şekilde kullanma şansınız olabilir. Telefonların birçoğu birden fazla güç moduna sahiptir. Böylelikle etkin batarya kullanımı ve performans arasındaki dengeyi rahatlıkla kurabilirsiniz. Mobil ağlar, telefonunuz için oldukça sıkıntılıdır. Bu nedenle mümkün olduğu sürece her zaman Wi-Fi tercih etmelisiniz. Öte yandan eğer OLED veya AMOLED ekranınız varsa karanlık modu batarya tasarrufu için de tercih edebilirsiniz. Aksi halde karanlık mod, hoş görünümden başka bir şey değildir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Tam benlik haber cünkü telefonuma dair bu yönde cok sıkıntım oluyo, soguk hava olayının dondurma vs iyi geldiğini bilmiyordum bunu dikkate alıcam.

  2. Gercekten mükemmel bir bilgi heleki teknoloji çağında ve elimizde sürekli telefon ile gezerken sarja cikar tak ciksr tak pili öldurmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu