Hayata Dair

Olimpos Treni’yle Yolculuk

Olimpos Treni’yle Yolculuk yazısı daha önce yayımladığım Yunan Mitolojisi Treni’nin devam güzergahı niteliğindedir sevgili Shallwe takipçileri. Şimdiden hepinize keyifli okumalar diliyorum.

Olimpos Treni’yle Yolculuk

Herkese yeniden merhaba sevgili ShallWe takipçileri. Yunan mitolojisine hız kesmeden devam ediyoruz. Bu yolculuğumuzda Zeus’un çapkınlıklarına, enteresan doğumlara, bazı Olimpos tanrılarının nasıl doğduğuna şahitlik edeceğiz. Herkes hazırsa yolculuğumuza başlayalım.

Poseidon: Denizlerin Efendisi

Zeus ve Hades’in kardeşi olan Poseidon Yunan Mitolojisi’nin en kudretli elemanlarındandır diyebiliriz. Kendisi denizlerin efendisidir ve sulara hükmeder. Efendim olayımız şu: Zeus, Hades ve Poseidon, babaları Kronos’u göklerden indirdikten sonra kimin nereye hükmedeceğine dair kura çekmek isterler. Çekilen kura sonucu Zeus göklerin, Hades ıssız yer altı diyarlarının, Poseidon da denizlerin efendisi olur. Ancak yeryüzü ortak kullanıma açıktır. Herkesin yeri yurdu belli olduktan sonra Poseidon Ege Denizi açıklarında denizin derinliklerinde kendisine muhteşem bir saray inşa eder. Sarayının ahırlarında altın yeleli, gümüş toynaklı atların çektiği bir arabası vardır. Poseidon, elinde üç dişli bir mızrak tutar ve bu mızrak onun sembolü haline gelmiştir.

Bir Tuhaf Doğum Hikayesi

Athena… Zekânın, savaşçılığın ve barışın tanrıçası… Ne o bazılarınız şaşırdı? Evet o bir “tanrıça.” Erkek sandınız değil mi onu? Yo adamım yo o erkek değil. Yani öyle olduğuna inanılırmış. Athena’nın doğuşu hakkında aslında çok değişken hikâyeler , anlatılar, gıybetler, dedikodular var. Ben bir tanesini anlatacağım. Neden mi? Çünkü canım öyle istiyor. Şimdi gidin bana baklava getirin sizi gidi faniler. Evet devam edelim. Anlatıya göre Athena; Zeus ve titan Metis’in çocuğudur. Zeus güçlenince Metis ile bir “kınımını” durumu olmuş (bu terimi lügatime iteleyen ablam Ayşenur Ekinoğlu’na teşekkürü borç bilirim). Bu ilişkiden sonra Metis, Athena’ya hamile kalmıştır.

olimpos-2

Yutan Eleman Zeus

Zeus, kendisinden öncekilere olduğu gibi kendisinin de çocuğu tarafından indirileceğinden korkunca Metis’i bir lokmada yutar. Ancak daha sonra başında sürekli büyüyen bir şişlik ve dayanılmaz bir sancı ile çığlıklar içerisinde kalır. Onun çığlıklarını duyan Hermes, Hephaistos’a Zeus’un kafasını yarmasını söyler. Zeus’un yarılan kafasından ise Athena doğar. Metis, Athena’yı Zeus’un kafasının içinde doğurmuştur (Seni gidi enteresan kadın seni).

Ah Aphrotide

Şehvetin tanrıçası, güzelliğini ışıklardan alan, görenlerin yüreğini hoplatan, at kişneten, ayı höykürten Aphrodite… Bazılarına göre o; Kronos’un, babası Uranos’un “şeyini” kesip denize atmasıyla ortaya çıkan köpüklerden oluştuğunu anlatır. O, çırılçıplak, lömbür lömbür bir hâlde dalgaların arasından çıkmış ve bir deniz tarağı kabuğuyla Kıbrıs’taki Paphos’a gelmiş. Burada, Themis’in mevsimleri simgeleyen kızları tarafından giydirilir ve süslenir.

olimpos-1

 

Çileli Hera

Zeus seni dümbelek! Çok kızdım sana dostum. Efenim Hera, Tiran Kronos ile Rhea’nın kızıdır ve Zeus’un da kardeşidir. Bu Zeus, Hera’ya bildiğiniz yürümeye başlar ama Hera ona pas vermez. Ancak Zeus, hırpalanmış bir tavus kuşu kılığında ona görünür ve Hera da ona acıyarak göğsünde ısıtmaya başlar. Tam bu anda Zeus asıl suretine bürünür ve Hera’ya zorla sahip olur. Hera da mecburen Zeus’la evlenmek zorunda kalır.

Hermes, Apollon, Artemis, Dionysos

Efendim bu Zeus, fena halde çapkın birisi. Coştu mu titanmış ölümlüymüş dinlemiyor. Birlikteliklerinden birisinden (ayrıntı vermeyeceğim işin içinde bıldırcın falan var) Apollon ve Artemis doğar. Dionysos hikayesi ise tuhaf mı desem trajik mi desem trajituhaf mı desem bilemedim. Zeus, bir ölümlü kılığında Thebes kralının kızı Semele’yle aşk yaşar. Bu ilişkide Semele hamile kalır. Bunu öğrenen Hera ise öfkeden deliye döner ve yaşlı bir kadın kılığında Semele’ye görünür. Hera ona Zeus’un bir canavar olup olmadığını anlaması için Zeus’u tüm parlaklığıyla görmesi gerektiğini söyler. Semele, Zeus’a bunu teklif etse de Zeus kabul etmez. Bunun üzerine Semele onu yatağa almaz ve Zeus da onu şimşekleriyle yok eder. İşte tam bu sırada Hermes, henüz altı aylık olan bebeği kurtarır ve Zeus’un baldırına diker. Üç ay sonra Dionysos doğar o “baldırdan.”

İnsanları Sen Mahvettin Eros

Anlatılanlara göre Eros, Toprak Ana ve Tartaros ile yaşıttır. Tasvirlere göre Eros, altından kanatları olan bir çocuktur. Yaşlarına bakmaksızın insanlara gelişi güzel meşaleler atar. Bu meşaleler, kalplerde aşk ateşini tutuşturur. Ancak Eros, 12 Olimpos tanrısı arasında gösterilmez. Cinsel arzuları körüklediği için Eski Yunanlar onu toplumun düzenini bozacak derecede tehlikeli görürler. Öte yandan güvenilmez bir tanrı olarak gösterilir (bu da size dert olsun aşk düşkünleri).

Yine Bir Bölüm Sonu

Sevgili Dostlarım bu seri devam edecek. Aldığım bir karar doğrultusunda artık eskisi gibi tek hamlede uzun uzadıya anlatmak yerine seriyi uzun tutmayı tercih edeceğim. Maksat canınız sıkılmasın. Bir sonraki bölümde yine Olimpos taraflarına uzanıp Herkül’ün macera dolu yolculuğuna, yer altı dünyasına gönderilen Hades’e ve mekanına misafir olacağız. Olimpos, büyülü bir dünya ve bu dünyanın büyüsüne tanık olmanızı istiyorum. Evet baklavam nerede?

 

Malahay’ın Kitaplığı: Bin Muhteşem Güneş

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu