in ,

Okurken Çok Şaşıracağınız Arkeolojik Keşifler

şaşıracağınız arkeolojik keşifler
şaşıracağınız arkeolojik keşifler

Arkeolojik keşifler geçmişten günümüze bizleri heyecanlandırmaya, geçmişe ait bilgilerin açığa çıkmasına yardımcı olmaya devam ederken, bazı keşifler ise zaman zaman tüyler ürpertici olabiliyor. Okurken çok şaşıracağınız arkeolojik keşifler ise neredeyse ağzınızı açık bırakacak cinsten!

İşte okurken çok şaşıracağınız arkeolojik keşifler

1- Şeytanın İncili

Codex Gigas olarak da bilinen Şeytan İncili, bazı tarihçiler tarafından oldukça gizemli ve ilginç bulunan, kitap formundaki bir nesnedir. Bu nesne hakkında bir çok ürkütücü teori bulunur. Bir efsane der ki; bu kitap 13. yüzyılda şeytanın emriyle bir rahip tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın sayfaları 160 dan fazla hayvan derisinden oluşmakta ve ağırlığı ancak iki insanın kaldırabileceği kadardır. Araştırmacılar böylesine bir kitabın yazılabilmesi için en az 30 yıllık bir çalışma gerektiğini söylüyor. İlginç kısım ise rahibin kitabı sadece bir gecede yazması.

Ve şeytanın kitabı kendi portresini kullanarak işaretlemesidir. Bu bilginin doğruluğunu araştıranlar kitaptaki el yazısının kitabın sonuna kadar neredeyse hiç oynamadığını ve değişmediğini ortaya çıkardı. Kelimeler ve harfler arasında bırakılan boşluklar bile aynı orandaydı. Bu da Şeytanın İncili’nin tek bir kişi tarafından kısa bir sürede yazıldığını kanıtladı. Yani, 30 yılda değil. İçeriği eski İncil’in içeriğinden farklı şekilde değiştirilmiş olan Şeytanın İncili’ne dair efsaneler kulaktan kulağa dolaşmaya devam etse de araştırmacılar gizemini hala çözemedi.

şaşıracağınız arkeolojik keşifler
şaşıracağınız arkeolojik keşifler

2- Bağdat Pili

Irak’ta Bağdat şehri yakınlarındaki arkeolojik kazıda çıkarılan bakır silindir ve bir çubukla birlikte bulunan, kilden yapılmış 13 santimetre uzunluğundaki çömlekler, günümüzde hala gizemini koruyor ve şaşırtıyor. Bilim adamı Wilhelm König, düzeneğin beraberinde bulduğu parçalara göz attığında tüm bunların bir arada kullanılabilen bir sistemi meydana getirdiğini düşündü ve kıymetli objeleri elektroliz yoluyla kaplama amacı ile üretilmiş olduğunu ileri sürdü. Yani o dönemdeki insanlar bu çömlekleri bir nevi pil olarak kullanıyorlardı ve muhtemelen kaplama gibi basit amaçlarla faydalanılmıştı. 2000 yıllık pillerin sahip olduğu teknolojiye bu denli gizem uyandıran şey ise bu teknolojinin ne zaman üretildiği. Günümüzde kullandığımız pillerin tam anlamıyla daha büyükleri olan bu çömlekten yapılma pillerin, modern tarihlendirme teknikleri kullanılarak milattan önce 2 binlerde üretildi görülmüştür.

Bu plan insanlara zarar vermese de, dönemin büyücü olarak bahsedilen insanları bu teknolojiyi halkı etkilemek ve büyü illüzyonu yaratmak için kullandıkları düşünülüyor. Bu sebeple de bu teknolojinin varlığını ve sırlarının geniş kitlelere açıklanmadığı ve pillerin hükümdarlar ve sözde büyücüler tarafından gizlendiği söyleniyor. Bu iddialar doğruysa elektrik kavramı aslında günümüzden binlerce yıl önce, tahmini olarak milattan önce 250 yılında keşfedilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Komplo teorisyenlerine göre sanıldığının aksine teknoloji, insan hayatında çok önceleri var olmuş fakat etkileri nedeniyle bazı kimselerde büyük bir sır olarak saklanmıştır.

şaşıracağınız arkeolojik keşifler

şaşıracağınız arkeolojik keşifler

3- Lycurgus Kupası

Lycurgus Kupası, tarihleme teknikleriyle Antik Roma Dönemi’ne, yani 4. yüzyıla ait olduğu anlaşılan ve Romalılar tarafından yapılmış gizemli bir kupadır. Bu eski kupanın nasıl bir sihri olduğunu merak ediyorsanız, kupayı ışığa doğru tutmanız yeterli olacaktır. Kupa normalde yeşil rengindeyken, arkadan ışığa tutulduğunda kan kırmızısı oluyor. İlginç olansa son dönemde kupanın parçaları incelendi ve bütün dünyanın nefesi kesildi. Bilim insanlarının açığa çıkardıklarında göre, kupa bir sofra tuzu tanesinden 10 bin kat daha ince olan binlerce altın ve gümüş parçacık ile doldurulmuştur. Böylesine bir kupa yapabilmek için, kum tanesinden bile çok daha küçük 50 nanometre boyutlarındaki altın ve gümüş parçacıklarından oluşturmaları, üstelik bu parçaları cam ile kaynaştırmaları gereklidir. Ayrıca kaynaşma yapılırken spesifik bir oran kullanılmalıdır. Aksi halde renk değişimi gibi atom altı efektler elde edilemez. Bugün bile bilimi insanları bu teknolojiyi anlamakta zorlanıyor. Ki işin ilginç tarafı Romalılarda şu anda sahip olduğumuz teknolojinin yarısı bile yoktu.

şaşıracağınız arkeolojik keşifler
şaşıracağınız arkeolojik keşifler

4- Esneyen (Kırılmayan) Cam

Sezar’ın hüküm sürdüğü milattan önce 14. yüzyıl civarında Romalılar tarafından üretilmiş, akıl almaz ve teknolojik buluş bugün kayıplara karıştı. Söylentilere göre bu dönemde bir zanaatkar, Vitrum adındaki bir madde ile öyle bir teknik icat etti ki, esneyebilen bir cam yarattı! Bu cam, teknolojik olarak döneminin çok ötesinde olduğu için günümüzde bilim insanlarını hayrete düşürmekte. Zanaatkar bu camdan bir bardak yaptı ve hükümdara bu tekniği bilen ve bu camı yaratabilen kişinin sadece kendisi olduğunu açıklayıp, bardağı Büyük Sezar’a verdi.

Sezar, bu bardağın sağlamlığını denemek isteyince yere fırlattı ve o dönemdeki herkesi büyülercesine bardak kırılmadı. Fakat döneminde hak ettiği değeri göremeyen diğer zanaatkarlar gibi buluşu ne kadar çığır açıcı olsa da takdir edilip ödüllendirilmek yerine işler farklı bir yola gitti. Sezer neredeyse hiç etkilenmemiş ve buluşun uygarlığı kötü etkileyeceğini düşünüp endişelenmişti. Bu camın gümüş ve altının değerini düşüreceğinden korkan Sezar, zanaatkarın kellesini kestirdi ve zanaatkar ile beraber bu akıl almaz teknik ve teknoloji, sırları ile beraber toprağa gömüldü.

şaşıracağınız arkeolojik keşifler
şaşıracağınız arkeolojik keşifler

Çin’de Büyük Keşif – En Eski İnsan Eserleri Çin’de Bulundu

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

diyet programları

Kilo Verme Konusunda Etkili Yöntemler

İran gezi notları

Enes Nilüfer’den İran Gezi Notları